Odwrócony kredyt hipoteczny. Projekt nowej ustawy.
W sejmowej Komisji Finansów Publicznych trwają prace poselskim nad projektem ustawy o odwróconym kredytem hipotecznym. Dowiedz się, czym jest taki kredyt.
Autor: Piotr Mastalerz
Odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły oferować banki, oddziały banków, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowej oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgranicznie (w rozumieniu Prawa bankowego).
Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?
Odwrócony kredyt hipoteczny adresowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, będących włascicielami domu lub mieszkania lub mającymi własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego. Nieruchomość zostaje przekazana bankowi lub innej instytucji finansowej, a własciciel do śmierci może z niej korzystać i otrzymuje comiesięczne raty lub jednorazową wypłatę od banku. Po śmierci bank przejmuje nieruchomość i sprzedaje ją po aktualnej cenie rynkowej. Różnicę pomiędzy wypłaconymi ratami i odsetkami, a wartością sprzedanej nieruchomości pokrywają spadkobiercy.
Kto ma szanse na taki kredyt?
Projekt ustawy przewiduje, że instytucja kredytująca będzie mogła podpisać umowę odwróconego kredytu hipotecznego z osobą fizyczną, która posiada:
- prawo własności nieruchomości,
- prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
- prawo użytkowania wieczystego gruntu
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Prawa spadkobierców
W myśl projektu po śmierci kredytobiorcy instytucja kredytująca umożliwi spadkobiercom kredytobiorcy dokonanie spłaty odwróconego kredytu hipotecznego wraz z odsetkami i innymi kosztami lub zobowiązanie się do jej spłaty w terminie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy).
Rząd ocenił propozycje posłów
W ocenie rządu, rozwiązania proponowane we wskazanym wyżej projekcie poselskim w dużej części pokrywają się z założeniami ustawy o rencie dożywotniej, które przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Z uwagi na to rząd chce wstrzymania nad projektem poselskim do momentu przekazania do Sejmu projektu rządowego. Rząd ocenił pozytywnie zaproponowany przez posłów krąg podmiotów, które będą uprawnione do oferowania odwróconego kredytu hipotecznego. Są to podmioty podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego oraz organów nadzorczych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dobrym rozwiązaniem, w opinii rządu, jest również zastrzeżenie, by umowy kredytu były zawierane tylko w walucie polskiej.