Dom energooszczędny. Jaka wentylacja - grawitacyjna czy mechaniczna?

2011-08-10 3:25

Jak powinna być poprawnie zaprojektowana wentylacja w domu energooszczędnym, aby nie tracić ciepła i nie mieć problemów z wilgocią?

Dom energooszczędny charakteryzuje się odpowiednio zaprojektowaną bryłą, dobrą izolacją ścian zewnętrznych, fundamentu oraz dachu, dobrymi oknami, brakiem mostków termicznych oraz przemyślanym rozwiązaniem kwestii wentylacji.
Instalacja wentylacyjna odpowiada za wyprowadzenie wilgoci z budynku (a tej może być nawet do 20 kg/dobę przy czteroosobowej rodzinie), dwutlenku węgla i zapachów pojawiających się w domu.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, spełnia te funkcje, jednakże powoduje "wyrzucenie na zewnątrz budynku" ciepła wraz z przepracowanym powietrzem. Aby odzyskać przynajmniej część energii zawartej w powietrzu, a co za tym idzie pieniądze wydane na jego ogrzanie, w domach energooszczędnych stosuje się wentylację mechaniczną i wymienniki ciepła. Urządzenia te odzyskują ciepło zawarte w strumieniu "wychodzącym", do ogrzania strumienia świeżego powietrza wprowadzanego do budynku. Dobrze dobrany rekuperator pozwala zachować przyjazny mikroklimat domu, zmniejszając wydatki na energię grzewczą.