Jak ustawić kocioł Vaillant oraz regulatora?

2015-03-23 9:36

Mam piec Vaillant Ecotec Vc 186/3-5 Plus oraz programator pogodowy calorMATIC 470 z czujnikiem pogodowym na zewnątrz. Dom 170m2 z poddaszem. Parter podłogówka w kuchni, korytarzu i łazience oraz na poddaszu w łazience. Dół salon dwa grzejniki oraz pokój jeden grzejnik. Na poddaszu trzy pokoje w jednym dwa grzejniki oraz w dwóch po jednym.   Jak optymalnie ustawić piec i regulator, aby to wszystko działało? Dom z porothermu 30cm, ocieplony wełną 15cm. Skosy na poddaszu z betonu 15 cm i ocieplone wełną 2x20cm. Okna dwukomorowe tzw ciepłe. W domu chcielibyśmy temp ok. 22 stopni w dzień i ok. 21 w nocy. Mam obieg 1 oraz ciepłą wodę.   Woda grzeje się dwa razy na dzień po 2h a cyrkulacja jest ustawiona od 6rano do 23 czyli cały czas co chyba jest błędem z tego co dziś wyczytałem na forum. Jak ustawić temp. na piecu i regulatorze, aby to jakoś działało i nie zniszczyło finansowo. Jakieś krzywe, temp. maxymalne itp. Nie mam o tym "zielonego" pojęcia.

Kluczowym parametrem, który należy ustawić przy regulatorze pogodowym calorMATIC 470 jest krzywa grzewcza. Uzależnia ona temperaturę układu grzewczego od temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Temperatura maksymalna dla układu CO określa maksymalną możliwą i bezpieczną temperaturę jak może zostać osiągnięta - parametr ten oraz szeregi innych o ile zachodzi taka potrzeba, powinny być ustawione przez instalatora/serwisanta podczas pierwszego uruchomienia.

 

Ponadto należałoby w zgodzie z rytmem dnia zaplanować czasy i temperatury w pomieszczeniu oraz pracę układu ciepłej wody i cyrkulacji. Temperatura CO ustawiana pokrętłem na kotle przy podłączonym regulatorze calorMATIC 470 powinna być ustawiona na maksimum. Ponadto polecam lekturę instrukcji obsługi regulatora, jest tam wiele użytecznych informacji co i jak powinno być ustawione. W załączniku tej wiadomości znajdzie Pan również dokument, który pomoże empirycznie dobrać wartość krzywej grzewczej.