Problem z wilgocią. Czy muszę docieplić dom?

2011-03-17 11:00

Dom wybudowano w latach 90-tych. Parter wymurowano z pustaka betonowego, w środku wełna mineralna gr. 4 cm i drugi pustak betonowy. Piętro wykonane patrząc od zewnątrz: cegła pełna, wełna mineralna gr. 5 cm, pustak maks. Fajer mur wybudowany tylko z jednego pustaka maks (bez wełny mineralnej). W niektórych pomieszczeniach, głównie w kuchni i sypialni, mamy problemy z wilgocią. Ciemne plamy pleśni pojawiają się w rogach pomieszczeń. Walczymy z nimi regularnie dostępnymi środkami (Pilmas), ale niestety powracają. W domu chcemy wymienić okna - PCV z nawiewnikami, co mam nadzieję poprawi sytuację. Ale wracając do meritum... Czy muszę docieplić z zewnątrz ściany styropianem? Czy nie spowoduje to zwiększenia wilgotności, a co za tym idzie występowania pleśni? Chcemy wykonać, elewację z tynku silikonowego - czy to dobry pomysł? A może lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie samego tynku, bez ocieplania...

Plamy w narożnikach spowodowane są brakiem izolacji termicznej. Ciepłe powietrze zawierające parę wodną przemieszcza się przez ściany na zewnątrz i po napotkaniu odpowiedni niskiej temperatury ulega kondensacji. Zazwyczaj efekt ten najlepiej widoczny jest właśnie w narożnikach.
W celu wyeliminowanie zjawiska konieczne jest ocieplenie fasady od zewnątrz. Grubość i parametr izolacji powinien być dobrany tak, aby spełnić warunek normowy tzn. Umax (współczynnik przenikania ciepła) dla przegrody powinien być nie wyższy niż 0,25 W/m2K.
Po osuszeniu ścian zalecam zastosowanie wełny mineralnej fasadowe np. Nobasil FKL, ponieważ ma ona mniejszy opór dyfuzyjny od styropianu (wilgoć w ścianie łatwiej wydostanie się na zewnątrz).

Pozdrawiam
Knauf Insulation