Ocieplenie podłogi na strychu styropianem. Czy obciążenie stropu nie będzie za duże?

2013-10-01 10:49

Czy przy zastosowaniu płyt styropianowych na ocieplenie podłogi strychu po części użytkowego (mam na myśli korzystanie ze strychu w celu wieszania prania czy składowanie jakiś drobnych rzeczy, z których chwilowo nie korzystamy) pod płyty OSB, układane na styropianie będą potrzebne legary?   Czy styropian wytrzyma to obciążenie i po pewnym czasie nie ulegnie na niektórych miejscach narażonych na większy ciężar? Czy przy grubości 5 cm styropianu będą jakieś efekty izolacji, czy musi być minimum 10 cm? Czy płyty styropianowe kładziemy na kleju, który zwiąże z betonem, czy układamy je systemem bezklejowym. Z góry dziękuję za niezbędne wskazówki i porady.

Z przedstawionego opisu wnioskuję, że obciążenie stropu (w tym izolacji) na strychu nie będzie duże i komunikacja też raczej sporadyczna. W takiej sytuacji nie będą konieczne legary pod płytę OSB. Ważne by płyta nie była bardzo wiotka (cienka), zaleciłbym grubość płyt OSB co najmniej 15 do 20 mm. Z kolei grubość płyt im więcej tym lepiej.

 

Nie wiem czy jest już jakaś izolacja na stropie? Jeśli nie ma, to należy pamiętać, że przez strop "ucieka" nam bardzo dużo ciepła, więc dobra izolacja jest tutaj bezwzględnie wskazana. Polecam zastosować nawet 15 cm płyt Silver dach-podłoga (mogą być w dwóch warstwach 10 i 5 cm). Płyty w takim układzie, nie wymagają klejenia do stropu (zostaną lekko dociążone płytą OSB).