Kondensacyjny kocioł gazowy czy grzejniki gazowe?

2013-01-04 14:01

Proszę mi doradzić, czy do ogrzewania gazowego powinienem zastosować kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny, czy zainstalować 3 grzejniki gazowe o mocy do 2,8 kW. Mieszkam w bloku o trzech kondygnacjach, na I piętrze. Jest to blok wybudowanym w 1961 r. Ponieważ nie ma w nim instalacji c.o. wykonaliśmy wewnętrzną instalację gazową dla celów grzewczych. W bloku jest 9 mieszkań, po 3 na każdej kondygnacji. Nie korzystam jeszcze z ogrzewania, bo od wykonawców instalacji nie otrzymuję rzetelnych informacji jaki typ ogrzewania zastosować, biorąc pod uwagę ekonomikę rozwiązania. Jedni namawiają mnie do zastosowania grzejników gazowych, inni do ogrzewania wodnego z kondensacyjnym jednofunkcyjnym kotłem gazowym. Mieszkanie ma pow. 57 m2 - dwa pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój. Jaki typ ogrzewania będzie najlepszy i najbardziej korzystny w tej sytuacji?

Wiele aspektów technicznych przemawia za rozwiązaniem opartym na kotle gazowym i grzejnikach w pomieszczeniach zasilanych medium w postaci wody. Należy bowiem pamiętać o wymogach i obostrzeniach stawianych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (DU 75 poz 690 z późniejszymi zmianami) dla indywidualnych przewodów spalinowych od grzejników gazowych.
Ponadto prowadzenie instalacji gazowej w pomieszczeniach mieszkalnych również musi być zgodne w w/w dokumentem.

W przypadku kotła gazowego możemy wykorzystać istniejący przewód spalinowy (dla kotła kondensacyjnego wykonany z polipropylenu usieciowanego), a rozprowadzenie instalacji wodnej jest zdecydowanie łatwiejsze w wykonaniu.
Może to być np. kocioł Vaillant ecoTEC VC 126/3-5 o zakresie mocy od 5,3 do 12,9 kW.
Niestety nie są nam znane wszystkie szczegóły techniczne budynku, dlatego zalecana jest konsultacja z fachowcem na miejscu.