Kilka pytań o ogrzewanie gazowe

2011-08-24 16:03

Dysponuję w tej chwili tradycyjnym piecem gazowym z otwartą komorą spalania, będzie on jednak przenoszony do innego pomieszczenia a zatem z racji tego, że ma już dawno ponad 10 lat rozważam jego wymianę. Jest to piec dwufunkcyjny Termet. Co ile powinno wymieniać się piece i realnie jaki % oszczędności na gazie może to przynieść? Mieszkanie jest w kamienicy i istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w znacznej części w przeciągu najbliższych lat uda się je ocieplić, co znacznie wpłynie na zapotrzebowanie na ciepło - zdaje ,że piece pracują optymalnie pod warunkiem właśnie dobrego dobrania tego zapotrzebowania. Zatem czy piec kupiony na obecne warunki nie sprawdzi się już tak dobrze w nowych? Jeśli wybrana zostałaby opcja z zasobnikiem, gdyby odległość pieca od łazienki niebezpiecznie zbliżyła się do 6 m, czy zasobnik powinien być właśnie w łazience czy pod piecem? Czy wasza firma również proponuje darmowe "zapytania ofertowe" jako sposób zapoznania się i porównania uzyskanej oferty z ofertą pozostałych firm na rynku, jeśli przedstawiony byłby zarys projektu?

Generalnie nie podaje się konkretnie czasu, po którym bezwzględnie należy wymienić kocioł. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji instalacji. Jedno urządzenie może pracować 20 lat, a inne nadaje się do wymiany po 10 latach. Decyzję należy podjąć kierując się stanem technicznym urządzenia i redukcją kosztów eksploatacji jaką można uzyskać.
Biorąc pod uwagę planowane ocieplenie mieszkania warto byłoby zastosować kocioł kondensacyjny. Urządzenia te w przeciwieństwie do kotłów atmosferycznych osiągają maksymalną sprawność pracując z niską, a nie wysoką mocą. Kocioł kondensacyjny posiada bowiem wentylator ze zmienną prędkością obrotową, który płynnie dostosowuje ilość powietrza jaka jest dostarczana do palnika. Natomiast w przypadku kotła atmosferycznego ilość powietrza jaka dopływa do palnika jest zależna od siły ciągu kominowego w przewodzie spalinowym. Przez to kocioł pracując z niską mocą może otrzymywać nawet 2 razy więcej powietrza niż jest to niezbędne do spalenia gazu. Powoduje to niepotrzebne wychładzanie wnętrza kotła nazywane stratą kominową.
Zasobnik może być umieszczony zarówno pod kotłem jak również w łazience.
Umieszczenie zasobnika pod kotłem pozwala na estetyczną zabudowę całego zestawu. Biorąc wtedy pod uwagę znaczną odległość pomiędzy zasobnikiem, a łazienką należałoby zastosować instalację cyrkulacji ciepłej wody.
Można również umieścić zasobnik w łazience czy obok łazienki i dobrze zaizolować rury pomiędzy kotłem i zasobnikiem.
Jeśli chodzi o zapytanie ofertowe oczywiście zawsze służymy pomocą. W tej sprawie można korzystać z formularza kontaktowego umieszczonego na stronie internetowej www.vaillant.pl Polecam również kontakt z najbliższym instalatorem autoryzowanym, który na miejscu może ocenić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Lista instalatorów autoryzowanych również znajduje się na stronie www.vaillant.pl