Jakie powinno być właściwe ciśnienie w instalacji zamkniętej c.o.?

2018-03-04 11:22

Jakie powinno być właściwe ciśnienie w instalacji zamkniętej c.o.?

Instalacja c.o.
Autor: Wiktor Greg

Ciśnienie w instalacji zamkniętej powinno być wyższe od ciśnienia statycznego tak, by nie dochodziło do zapowietrzania najwyżej położonych grzejników. Ciśnienie statyczne jest to ciśnienie wywierane przez słup wody znajdującej się w układzie. Jego wartość zależy od wysokości pomiędzy najwyższą częścią instalacji a naczyniem wzbiorczym. W prosty i dość dokładny sposób można ją określić, przyjmując, że 1 m wysokości to 0,1 (bar). Z drugiej strony ciśnienie w instalacji musi być niższe niż wartość ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa. Większość producentów zaznacza na manometrze kotła optymalny zakres ciśnienia pracy instalacji. Najczęściej jest to od 0,7 lub 0,8 do 2 (bar).

Przeponowe naczynie wzbiorcze

Instalację zabezpiecza się przeponowym naczyniem wzbiorczym. Jego zadaniem jest ochrona instalacji przed wzrostem ciśnienia pod wpływem wzrostu objętości wody, który następuje wraz ze wzrostem jej temperatury. Naczynie wzbiorcze zamknięte to szczelny (woda nie ma kontaktu z powietrzem) zbiornik z zamontowaną wewnątrz membraną oddzielającą część naczynia połączoną z instalacją c.o. od części wypełnionej gazem.

Przeczytaj też:

Naczynie przeponowe do instalacji c.o. i c.w.u: opinie, montaż, cena >>>

Przeponowe naczynie wzbiorcze można zamontować w dowolnym miejscu, niekoniecznie w najwyższym punkcie instalacji. Pojemność naczynia wzbiorczego trzeba obliczyć – wynosi zwykle kilkanaście litrów. Dodatkowo instaluje się jeszcze zawór bezpieczeństwa. Otwiera się on po przekroczeniu dopuszczalnego ciśnienia i umożliwia wypłynięcie z instalacji nadmiaru wody. Zamyka się, gdy ciśnienie w instalacji ponownie osiąga bezpieczny poziom.

Jak wykryć nieszczelność instalacji c.o. i kanalizacji