Jaki piec do bardzo długiego komina?

2011-08-26 16:39

Jaki mogę zastosować piec Vaillanta do komina dł. 12m, który będzie wew. szlamowany i wkładany wkład fi 80 (spaliny będą szły rurą, a powietrze zaciągane pozostałą częścią komina). Wymiary komina to komina to około 12 x 12 cm po szlamowaniu.

W przypadku komina o takiej długości szczególnie polecane byłyby kotły kondensacyjne. Stosując tego typu kotły, można osiągnąć długości komina od 11 do nawet 30 m w zależności od modelu kotła.
W celu ułatwienia i obniżenia kosztów podłączenia kotłów producent oferuje je wraz z systemem powietrzno spalinowym. System ten składa się z połączenia dwupłaszczowego pomiędzy kotłem, a kominem oraz pojedynczych rur spalinowych przeznaczonych do umieszczenia w szachcie kominowym. Nie ma więc potrzeby stosowania komina wyposażonego w przewód spalinowy i otaczającą go przestrzeń do zasysania powietrza. Wystarczy zastosować komin jednopłaszczowy i wewnątrz umieścić rury spalinowe, a na górze komina umieścić nasadę szachtu, która rozdziela usuwane pionowo spaliny od zasysanego poziomo powietrza. Takie rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty całego systemu. Opis tego systemu znajduje się w cenniku urządzeń Vaillant. Zawiera on również rysunki i maksymalne długości przewodów dla poszczególnych modeli kotłów.