Jak dołożyć dodatkowe ocieplenie połaci, gdy poddasze jest już wykończone?

2012-11-06 16:37

Okazało się niedawno, że moje poddasze użytkowe jest źle docieplone. Wełna została ułożona tylko pomiędzy krokwiami. Brakuje jej między elementami rusztu pod okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Zacząłem drążyć temat, bo na poddaszu w porównaniu z parterem szybciej się wychładza i różnice temperatury wynoszą około 1 stopień na niekorzyść poddasza. Czy trzeba odkręcać płyty i dodać drugą warstwę wełny, czy może są metody mniej inwazyjne?

Są dwie możliwości. Pierwsza to ta, o której pan pisze, czyli odkręcenie płyty i ułożenie drugiej warstwy izolacji z wełny mineralnej o grubości np. 5 cm. Polecam tu wełnę Classic 035 w Ecose Technology - wełnę która się mniej pyli, jest bezzapachowa i nie zawiera fenolu, formaldehydu czy akrylu.
Można też rozebrać pokrycie dachowe i ułożyć izolację na krokwiach od góry, zgodnie z wytycznymi takich systemów izolacji.
Wersja pierwsza jest na pewno zdecydowanie tańsza. Można jeszcze zastanowić się nad wdmuchaniem wełny luzem w przestrzeń za okładziną z płyt, ale prawdopodobnie nie ma tam miejsca na takie działania.

Knauf Insulation