Czy jest metoda na skuteczne pozbycie się pleśni ze ścian?

2010-11-10 22:50

Dowiedzieliśmy się, że nasza córka jest alergikiem. A w jej pokoju na ścianie jest pleśń, która pojawia się co roku. Zastosowaliśmy preparat Savo (polecono nam go w sklepie). Ale już po kilkunastu dniach pleść pojawiła się na nowo. Czy jest jakiś skuteczniejszy środek, albo metoda na ostateczne pozbycie się pleśni?

Pleśń potrzebuje wilgoci. Dlatego też pierwszym działaniem powinno być odcięcie wilgoci. Trzeba ustalić skąd bierze się wilgoć i zastanowić się, jak zatrzymać ten proces. Wilgoć może się pojawiać w wyniku na przykład: jakiegoś przecieku przez przegrodę, podciągania kapilarnego wody w ścianie, osiadania wilgoci z powietrza w miejscu występowania mostka termicznego geometrycznego na zewnętrznym narożniku ściany domu, itp.
Jeśli pleśń pojawiła się na nowo, oznacza to, że trzeba usunąć mechaniczne (skuć) zainfekowany tynk. Być może trzeba będzie również usunąć część zainfekowanego podłoża pod tynkiem. Następnie oczyszczoną ścianę nasącza się preparatem grzybobójczym i na nowo wykańcza tynkiem i maluje. Środek grzybobójczego można też dodać do wody zarobowej, której użyjemy do przygotowania zaprawy do tynkowania. Radzę stosować preparaty renomowanych firm np. Ceresit.