Azalia ogrodowa - uprawa. W jakim miejscu posadzić azalię? Czego nie lubi azalia?

2024-04-18 15:50

Azalia ogrodowa jest ceniona przede wszystkim za piękne kwiaty w różnych kolorach. Jednak aby azalia ogrodowa pięknie kwitła, trzeba znać tajniki jej uprawy i wiedzieć, w jakim miejscu ją posadzić i w jakim podłożu. Czy azalia lubi słońce? Czy azalia zimuje w gruncie? Jak i czym nawozić ten dekoracyjnie kwitnący krzew?

Spis treści

  1. Jakie podłoże lubi azalia?
  2. W jakim miejscu posadzić azalie?
  3. Jak posadzić azalię?
  4. Jakie nawozy pod azalie są najlepsze?
  5. Kiedy i jak nawozić azalie?
  6. Jak dbać o azalie?

Jakie podłoże lubi azalia?

Azalie, jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymagają stanowiska o glebie próchnicznej i przepuszczalnej o kwaśnym odczynie (pH 4–5,5). Jeśli nie mamy takiej gleby, musimy przygotować dla azalii odpowiednie miejsce w ogrodzie. Należy je wcześniej odchwaścić i przekopać z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Zwykle trzeba także zakwasić podłoże pod azalie, używając do tego nieodkwaszonego torfu, kory sosnowej (1/3 ziemi ogrodowej, 1/3 torfu, 1/3 kory) lub stosując gotowe podłoże do różaneczników.

W jakim miejscu posadzić azalie?

Miejsce dla azalii w ogrodzie powinno być dość rozległe. Warto także skomponować od razu większą, dość luźną grupę, bo azalie, rosnąc obok siebie, jeszcze bardziej wzajemnie podkreślają swoją niecodzienną urodę. Ze względu na płytki system korzeniowy azalie i różaneczniki doskonale rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, na przykład pod sosnami.

Przeczytaj też:

Jak posadzić azalię?

Jeśli gleba w miejscu, gdzie chcemy posadzić azalię nie ma kwaśnego odczynu, trzeba ja odpowiednio przygotować. Pod każdy krzew azalii należy wykopać dołek: dla azalii wielkokwiatowej o średnicy 70–80 cm i 30–40 cm głębokości, dla azalii japońskiej odpowiednio 40–50 i 25–30 cm. W dołek należy wsypać kwaśny torf wymieszany z podłożem, które jest w ogrodzie i z korą sosnową w proporcjach: 1/3 podłoża, 1/3 torfu, 1/3 kory. Można też zastosować gotowe podłoże do różaneczników.

Przed posadzeniem azalię należy dobrze podlać. Najlepiej wstawić donicę z rośliną na kilkanaście minut do naczynia z wodą. Potem roślinę ostrożnie wyjmujemy z donicy i umieszczamy we wcześniej przygotowanym dołku.

Azalię sadzimy w ten sposób, aby powierzchnia bryły korzeniowej była 3–5 cm poniżej poziomu gruntu. Bryłę korzeniową należy obsypać ziemią o delikatnie ugnieść. Po posadzeniu glebę wokół rośliny należy wyściółkować (np. korą drzew iglastych) i dobrze podlać.

Krzewy azalii wielkokwiatowych sadzi się w odstępach 1–1,5 m, azalii japońskich – 0,5–0,7 m. Można posadzić je gęściej, ale w kolejnych latach trzeba je będzie rozsadzić.

Jakie nawozy pod azalie są najlepsze?

Krzewy azalii tworzą korzenie płytko pod powierzchnią ziemi, więc nie mogą korzystać ze składników, które znajdują się w niżej położonych warstwach. Z tego powodu azalie posadzone w ogrodzie powinny być regularnie zasilane, jednak nie każdym nawozem. Do nawożenia azalii nie nadają się preparaty, które zawierają węglan albo tlenek wapnia, gdyż odkwaszają glebę (azalie i różaneczniki w przeciwieństwie do większości roślin lubią kwaśne podłoże). Dlatego do nawożenia azalii najlepiej wybierać mieszanki przeznaczone do roślin wrzosowatych. Nie tylko zawierają wszystkie potrzebne makro- i mikroelementy, lecz także zakwaszają glebę.

Kiedy i jak nawozić azalie?

Nawozy do azalii stosujemy wiosną (w kwietniu, zanim ruszy wegetacja) i na początku lata (na przełomie czerwca i lipca). Nawóz wokół krzewu azalii rozsypujemy koliście, mniej więcej tam, gdzie sięga rzut korony – tam w ziemi znajdują się najbardziej aktywne młode korzenie. Preparat wpłukujemy w podłoże niewielkim strumieniem wody. Niektórzy producenci do opakowania nawozu wkładają miarkę. Warto ją zachować, bo niestety – nie zawsze jest dołączana.

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż
Azalie w sprzedaży
Azalie

Autor: GettyImages

Azalie to jedne z najpopularniejszych krzewów kwitnących sadzonych w ogrodach

Większość azalii dostępnych w sklepach ogrodniczych osiąga maksymalnie wysokość 3–4 m. Odmiany niskie azalii dorastają do 50–60 cm. Na etykietach oprócz wysokości jest też podawana szerokość, jaką azalia osiągnie po mniej więcej 10 latach. Paleta barw kwiatów azalii i różaneczników zaczyna się odśnieżnej bieli, obejmuje wszelkie odcienie żółci, a kończy na głębokim fiolecie i czerwieni.

Jak dbać o azalie?

Krzewy azalii regularnie podlewamy, a w czasie upałów także zraszamy wodą korony azalii. Ziemię wokół azalii warto wyściółkować korą sosnową lub torfem (warstwa ściółki zmniejszy parowanie wody z powierzchni gleby). Można stworzyć najniższe piętro runa, sadząc pod krzewami azalii wrzosowate krzewinki - modrzewnicę, bażynę czy borówkę brusznicę.

Azalie ogrodowe nie wymagają cięcia! W pielęgnacji krzewów rosnących w ogrodzie można się ograniczyć do usuwania gałęzi chorych lub przemarzniętych.

Azalie przed zimą trzeba obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem.

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Nasi Partnerzy polecają