Nawozy o spowolnionym działaniu (nawozy wolno działające) - zalety i wady

2014-05-08 12:46

Nawozy o spowolnionym działaniu, czyli nawozy wolno działające, są wygodne w użyciu i dlatego chętnie stosowane do zasilania roślin uprawianych w ogrodach oraz na balkonach czy tarasach. Zalety i wady nawozów wolno działających.

Nawozy o spowolnionym działaniu są bardziej efektywne niż tradycyjne nawozy mineralne jedno- czy wieloskładnikowe. Można je stosować zarówno do roślin uprawianych w gruncie w ogrodzie, jak i tych uprawianych w pojemnikach na balkonach czy tarasach, a także do roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach.
Nawozy wolno działające sprzedawane są w postaci otoczkowanych granulek. To, jak szybko i jak długo uwalniają się do gleby składniki wchodzące w skład nawozu wolno działającego, zależy od rodzaju nawozu (zastosowanej otoczki) oraz temperatury i wilgotności gleby – im ziemia jest bardziej nagrzana i wilgotna, tym więcej składników pokarmowych przedostaje sie do podłoża.
Do nawozów wolno działających dostępnych w sprzedaży należą m.in.: Osmocote, Basacote, Sierrablen, Hydrocote, Multicote, Plantacote, Polyon. Dendrowit, Pokon Season Comfort. Informacje o składzie nawozu, terminie przydatności do użycia oraz dawce zawarte są na opakowaniu produktu.

Zalety nawozów wolno działających

  • jednorazowe zastosowanie w sezonie wegetacyjnym (wiosną) – oszczędność czasu poświęconego na prace pielęgnacyjne
  • wchodzące w skład nawozu o spowolnionym działaniu składniki pokarmowe (makro- i mikroelementy) są uwalniane do gleby stopniowo, dzięki czemu zapewniona jest ich dostępność przez cały okres wegetacji
  • wyrównany wzrost roślin
  • ograniczenie wymywania składników pokarmowych z gleby
  • bezpieczne nawożenie roślin różnych gatunków rosnących obok siebie
  • jednakowy skład chemiczny każdej granulki
  • lepsza równomierność wysiewu wszystkich składników pokarmowych
  • przy stosowaniu nawozów o spowolnionym działaniu roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w otoczkowanych granulkach, dzięki czemu do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach i nie mają bezpośredniego kontaktu z korzeniami.

Wady nawozów wolno działających

  • wysoka cena (nawozy o spowolnionym działaniu są droższe niż nawozy tradycyjne)
  • uwalnianie składników pokarmowych zawartych w nawozie jest zależne od temperatury i wilgotności gleby, co nie zawsze odpowiada bieżącym wymaganiom pokarmowym zasilanych roślin.

Jak stosować nawozy wolno działające

Aby nawozy o spowolnionym działaniu były efektywne, należy je dokładnie wymieszać z warstwą podłoża (o głębokości do 20 cm), w której wytwarzają się korzenie włośnikowe - to dzięki nim roślina pobiera składniki pokarmowe z gleby. Przy zasilaniu rośliny już rosnącej, należy wykonać wokół niej otwory, w które wprowadza się nawóz do strefy systemu korzeniowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają