Skrzynie ogrodowe - jakie wybrać do ogrodu i na taras, zastosowanie skrzyń ogrodowych

2022-06-24 11:41

Podstawowym zastosowaniem skrzyń ogrodowych jest przechowywanie, ale mogą one spełniać także inne funkcje. Na co zwrócić uwagę przy kupnie skrzyni ogrodowej? Jaka skrzynię wybrać do ogrodu czy na taras?

Meble ogrodowe Keter
Autor: Keter Skrzynia ogrodowa BRUSHWOOD STORAGE BOX 455L (www.keter.pl)

Letni wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie to idealny sposób na relaks. Drzemka na hamaku, przyjemna lektura na ławce czy zabawa z dzieckiem na trawniku, z pewnością dadzą nam wiele przyjemności, ale musimy pamiętać, że większość przedmiotów przydatnych podczas takich zajęć, nie przetrwa trudnych warunków atmosferycznych, dlatego przed zapowiadanymi opadami lub po zakończonym sezonie, trzeba przenieść je do suchego, zabezpieczonego przed deszczem i trudnymi warunkami atmosferycznymi pomieszczenia. I tu pojawia się problem, gdyż często brakuje nam miejsc do przechowywania takich rzeczy. Dlatego warto zaopatrzyć się w duży pojemnik, który pomieści wszystkie ogrodowe akcesoria (np. poduszki, materace, koce, hamaki, dziecięce zabawki, kaski rowerowe, konewki, donice i drobne narzędzia ogrodnicze). Idealnym rozwiązaniem będą skrzynie ogrodowe, których wybór jest na rynku bardzo duży.

Spis treści

  1. Skrzynia ogrodowa do przechowywania i nie tylko...
  2. Jaką skrzynię ogrodową wybrać?
  3. Skrzynie ogrodowe z tworzywa sztucznego
  4. Skrzynie ogrodowe z drewna
  5. Gdzie kupić skrzynię ogrodową?

Skrzynia ogrodowa do przechowywania i nie tylko...

Skrzynie ogrodowe są wykonane z różnych materiałów i mają różne rozmiary oraz kolory. Niektóre są niewielkie i mają delikatną konstrukcje, dlatego służą jedynie do przechowywania tekstyliów jak np. ogrodowe poduszki, inne są solidniejsze i bardziej funkcjonalne, dlatego mogą służyć zarówno jako schowek, jak i siedzisko. Znajdziemy też duże skrzynie ogrodowe, które można pozostawić w ogrodzie i wykorzystać nie tylko do przechowywania poduszek, ale też narzędzi ogrodowych, donic, konewek, węży do podlewania czy hamaków itp.

Przeczytaj też: Meble do ogrodu, na balkon i taras - jakie meble wybrać? >>>

Jaką skrzynię ogrodową wybrać?

Wybór odpowiedniej skrzyni ogrodowej nie jest łatwy, dlatego przed jej zakupem, warto zastanawiać się, do czego będzie nam służyła. Nie bez znaczenia są też nasze możliwości finansowe, gdyż rozpiętość cenowa skrzyń ogrodowych jest ogromna i waha się od kilkunastu aż do kilku tysięcy złotych, choć najwięcej ofert zamyka się w kwotach od 100-150 do 600-700 zł.

Kolejna sprawa to miejsce, w którym skrzynia będzie ustawiona. Jeśli zamierzamy umieścić ją na zadaszonym tarasie, możemy zdecydować się na lekką, niewielką skrzynię ogrodową z tworzywa sztucznego. Jeśli natomiast planujemy wykorzystać pojemnik w ogrodzie, musimy wybrać solidniejszy mebel, odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i trudnymi warunkami atmosferycznymi (opady, promieniowanie UV).

Dobrze jest też sprawdzić, czy skrzynia ma dodatkowe udogodnienia jak np. zawiasy, blokadę klapy, uchwyty w bocznych ściankach czy kółka.

Skrzynie ogrodowe z tworzywa sztucznego

Do najpopularniejszych skrzyń ogrodowych należą skrzynie z tworzywa sztucznego. Są lekkie, wygodne w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu, ale ich trwałość bywa różna. Te najtańsze szybko mogą się zdeformować od wysokiej temperatury, popękać na mrozie lub zmienić kolor pod wpływem słońca. Nie wszystkie będą też wodoszczelne, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry techniczne.

Niewielkie, plastikowe skrzynie ogrodowe o pojemności od 70-80 do 150-200 litrów mogą pomieścić kilka poduszek, koc czy drobne narzędzia ogrodnicze. Ich ceny zależą od pojemności oraz rodzaju zastosowanych materiałów (od 80-90 do 120-150 zł).

Nieco droższe i solidniejsze, często też wodoszczelne i zabezpieczone przed promieniami UV, a także wyposażone w szereg udogodnień (uchwyty, kółka, zawiasy, blokady klapy, zamki, siedziska itp.) są skrzynie wykonane z mocnego tworzywa sztucznego (zwykle poliprepylenu lub technorattanu). Zwykle są dostatecznie duże (200-400 l), wiec można w nich przechowywać sporo rzeczy. Większość może też służyć jako siedziska, ale chcąc wykorzystać je do tego celu, należy wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta, dotyczącymi maksymalnych obciążeń.

Ciekawym rozwiązaniem są też wykonane z mocnego tworzywa ławki-skrzynie, które służą zarówno do wypoczynku jak i przechowywania (pojemność 250-300 l). Ich ceny wahają się zwykle między 500 zł a 700 zł., choć bywają też droższe modele.

Skrzynie z tworzyw sztucznych nie są szczególnie eleganckie (bywają wyjątki), ale za to lekkie, wygodne w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu. Nie wymagają też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie przegap: Taras inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania >>>

Meble ogrodowe Keter
Autor: Keter Skrzynia ogrodowa BRUSHWOOD STORAGE BOX 455L (www.keter.pl)

Skrzynie ogrodowe z drewna

Skrzynie ogrodowe z drewna są estetyczne, solidne i mocne. Mogą służyć zarówno jako schowek, jak i siedzisko. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mają być wykorzystywane na zewnątrz, muszą zostać zaimpregnowane (przez producenta lub przez nas). Wymagają też co jakiś czas konserwacji, inaczej stracą wodoodporność i efektowny wygląd.

Ceny drewnianych skrzyń ogrodowych zależą od rodzaju wykorzystanego drewna (najtańsze są sosnowe) oraz rozmiaru pojemnika (koszt najbardziej typowych to 150-200/300 zł., ale są też egzemplarze za kilka tysięcy).

Na rynku można spotkać też ogrodowe skrzynie wiklinowe (wymagające podobnej konserwacji jak drewniane) oraz metalowe (ich ceny wahają się od 500-600 zł do 100-1500 zł i więcej).

Przeczytaj też: Meble ogrodowe z palet – łatwy i ekologiczny sposób na urządzenie strefy wypoczynku w ogrodzie i na tarasie >>>

Skrzynia ogrodowa z drewna
Autor: GettyImages Skrzynia ogrodowa z drewna
warto wiedzieć

Gdzie kupić skrzynię ogrodową?

Najlepszym miejscem na zakup skrzyni ogrodowej jest centrum ogrodnicze lub duży market, gdzie mamy zapewnioną gwarancję na zakupiony towar. Możemy też skorzystać z internetowych portali aukcyjnych, gdzie także otrzymamy od sprzedawcy gwarancję, ale musimy liczyć się z tym, że jeśli zajdzie potrzeba zgłoszenia reklamacji, będzie to bardziej kłopotliwe niż w przypadku zakupu stacjonarnego. Największe ryzyko ponosimy, kupując skrzynię z tzw. „drugiej ręki” jako towar używany, gdyż zwykle sprzedawcą jest osoba prywatna, która gwarancji na zakup nam nie zapewni.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Aranżacja tarasu - dodatki i meble tarasowe