TARAS DREWNIANY. Taras z drewna rodzimego: pielęgnacja i konserwacja tarasu WIDEO
Taras drewniany jest coraz popularniejszy. Tarasy drewniane z krajowego drewna, jeśli są właściwie wykonane i pielęgnowane, mogą cieszyć nawet przez dziesiątki lat. Radzimy, jak dbać o drewniany taras. WIDEO: taras drewniany.
Autor: Piotr Mastalerz
Krajowe drewno ma niepowtarzalny, naturalny wygląd. Można je pokryć transparentnym preparatem ochronnym, by wydobyć rysunek słojów i sęków
Taras drewniany wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Będzie nas cieszył przez wiele lat, pod warunkiem że został zbudowany zgodnie ze sztuką i jest odpowiednio pielęgnowany.
Taras drewniany: jak zbudować taras z drewna >>>
Taras drewniany WIDEO
Obejrzyj wideo: pokazujemy jak pielęgnować tarasy drewniane. Renowacja tarasu drewnianego: mycie tarasu, prawidłowe olejowanie tarasu, jak pielęgnować tarasy z drzew iglastych, jak usunąć ślady po żywicy z tarasów drewnianych, jakie wybrać deski tarasowe w średniej cenie i dobrej jakości, dlaczego taras drewniany płowieje. Jaki kupić olej do zabezpieczenia i odnowienia tarasu drewnianego.
Taras drewniany: olejowanie
W środowisku naturalnym każdy materiał poddawany jest działaniu słońca, tlenu i opadów atmosferycznych, czego konsekwencją może być zmiana jego właściwości, na przykład koloru. Jak zmienia się taras drewniany podczas użytkowania? Szarzenie drewna znajdującego się na zewnątrz to proces naturalny. Barwa zmienia się jedynie w warstwach przypowierzchniowych i nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji tarasu.
Aby ograniczyć to zjawisko i zachować naturalny kolor drewna desek tarasowych, zaleca się olejowanie tarasu drewnianego bezpośrednio po montażu, a następnie w miarę potrzeb raz lub dwa razy w roku. Oferta środków olejowych do pielęgnacji drewna jest duża – od bezbarwnych po zmieniające kolor (także na imitujący drewno egzotyczne). Pewną alternatywą dla oleju podczas konserwacji tarasu drewnianego są lakierobejce (lakiery nadające drewnu kolor). Dzięki nim można dopasować barwę desek tarasowych do barwy desek elewacyjnych. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że większość lakierobejcy do drewna znajdującego się na zewnątrz nie jest odporna na ścieranie. Chcąc uniknąć wytarć w miejscach największej eksploatacji drewnianego tarasu (na przykład przy drzwiach), powierzchnię pokrytą lakierobejcą trzeba utrwalić lakierem, który jest przeznaczony do podłóg zewnętrznych – najlepiej okrętowym. Wybierając lakier na deski tarasowe (zwłaszcza te, które nie znajdują się pod zadaszeniem), należy zdawać sobie sprawę z tego, że z czasem zacznie się łuszczyć. Okresowa konserwacja drewnianego tarasu wiąże się z koniecznością dokładnego usunięcia starej powłoki przed położeniem nowej warstwy.
Przeczytaj też:
Taras drewniany: impregnacja
Przewaga olejów nad lakierami w konserwacji tarasu drewnianego polega na możliwości nakładania nowej warstwy bez konieczności usuwania starej oraz wykonywania renowacji na niewielkich obszarach. Jednak niezależnie od wyboru preparatu do impregnacji desek tarasowych, warto pamiętać o tym, że drewno o niskiej trwałości najpierw powinno być zabezpieczane impregnatem. Najskuteczniejsza jest impregnacja metodą ciśnieniową (preparat wtłacza się w głąb drewna pod dużym ciśnieniem w autoklawie). W warunkach domowych impregnację można przeprowadzić przez nanoszenie środka pędzlem lub kąpiel – zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.
Polecany artykuł: