Pomysł na taras przed domem – zobacz, jak tanio można go zrealizować

2023-04-20 13:51

Wykorzystanie drewna rozbiórkowego to dobry pomysł na taras przed domem. Powstanie jedyne w swoim rodzaju miejsce wypoczynku, a jednocześnie zaoszczędzisz na zakupie materiałów do budowy pomysłowego tarasu przed domem.

Pomysł na taras przed domem
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Katarzyna Karolak-Sadowska Ten klimatyczny taras powstał z odzysku. Na nawierzchnię podłogi wykorzystano stare deski, słupki pergoli wykonano z drewna rozbiórkowego ze stodoły, a meble zrobiono z palet

Spis treści

  1. Taras połączony z wejściem do domu
  2. Z czego podłoga na tarasie?
  3. Z czego tanio zrobić taras?
  4. Jak tanim kosztem udekorować taras?

Przy budowanych po wojnie domach wiejskich rzadko stawiano tarasy. Dziś trudno sobie wyobrazić takie architektoniczne rozwiązanie. Dlatego w trakcie remontów starych budynków zwykle wykonuje się drzwi łączące pokój dzienny z ogrodem i buduje wygodne miejsce wypoczynku. Ale można postąpić inaczej.

Taras połączony z wejściem do domu

Taras przed domem to dobre rozwiązanie, gdy budynek znajduje się w głębi działki, blisko sąsiedniej posesji. Osłonięty bryłą domu jest bardziej kameralny, a jednocześnie otwarty na ogród.

Umieszczenie tarasu od frontu zamiast z tyłu domu to także nawiązanie do tradycji. Przy wejściu do wiejskiego domu często stała ławeczka, na której można było przycupnąć na chwilę i odpocząć albo zająć się czynnościami gospodarskimi, których nie trzeba robić w pomieszczeniu (na przykład łuskać fasolę).

Z czego podłoga na tarasie?

Na starych siedliskach w otoczeniu przyrody egzamin zdadzą proste rozwiązania i materiały naturalne. Widoczny na zdjęciu surowy drewniany taras przed domem harmonijnie łączy się z minimalistyczną elewacją budynku i zielenią wypełniającą każdy skrawek przestrzeni.

Do jego budowy najlepsze jest drewno rodzime. Z sękami i przebarwieniami na powierzchni oraz wyraźnym rysunkiem słojów znacznie lepiej pasuje do wiejskiego krajobrazu niż drewno egzotyczne. Niestety, drewno rodzime jest mniej trwałe. Dlatego przed zastosowaniem w ogrodzie musi zostać zaimpregnowane, a następnie regularnie, co najmniej raz w roku – wiosną, konserwowane olejem do drewna. W sprzedaży są różne preparaty, także barwiące, jednak tu najlepiej się sprawdzi olej dający efekt surowego drewna.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat:

Pomysł na taras przed domem
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Katarzyna Karolak-Sadowska Do drewnianego tarasu przed domem pasuje przepuszczalna nawierzchnia, na przykład żwirowa. Dobrze łączy się z surowymi deskami i zapewnia właściwe odwodnienie konstrukcji. Z takiego samego materiału warto zbudować schody

Z czego tanio zrobić taras?

Piękną podłogę tarasu można też stworzyć, wykorzystując stare deski pozyskane na przykład z rozbiórki stodoły. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie drewno będzie mniej trwałe – nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda dobrze.

Żywotność tarasu z drewna recyklingowego zwiększy dobra wentylacja desek, która przyspieszy jego przesychanie. Z tego względu pod tarasem należy ułożyć warstwę odsączającą ze żwiru lub keramzytu, pozostawić pod podłogą pustkę, a deski, które ją tworzą, przybić tak, żeby między nimi powstały szczeliny umożliwiające szybki odpływ wody deszczowej. Warto także zadbać o to, żeby drewno w żadnym miejscu nie miało kontaktu z wilgotnym gruntem.

Wzdłuż tarasu można poprowadzić ścieżkę żwirową, która utworzy bufor między nim a ogrodem i zapewni dobre odwodnienie.

Pomysł na taras przed domem
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Katarzyna Karolak-Sadowska Podłoga z siermiężnego krajowego drewna tworzy swojską atmosferę tarasu przed domem, która sprzyja relaksowi. W podobnym klimacie należy utrzymać wyposażenie tarasu. Ładnie wyglądają proste meble z palet i osłona z surowego płótna

Jak tanim kosztem udekorować taras?

Gdy taras przed domem połączony ze strefą wejścia ma charakter nieformalny, to wtedy pasują do niego meble proste i bezpretensjonalne. Takie, jak na przykład ławy i stół wykonane z palet. Mają charakter gospodarski, ale z nowoczesną nutą, a przy tym są tanie i łatwo je zrobić samodzielnie. Podobnie jak drewnianą prostą pergolę, która może być stelażem dla lekkiego dachu z płótna żaglowego rozciąganego w upalne lato. Pergolę warto obsadzić pnączami.

Tu znajdziesz więcej artykułów na temat budowy i urządzania tarasu przed domem: