Oryginalna aranżacja – taras z roślinami rosnącymi w podłodze! Sprawdź, jakie rośliny nadają się na taki taras

2024-03-17 9:10

Taras z roślinami zamiast drewnianego parawanu to interesujący pomysł na zorganizowanie zacisznej przestrzeni wypoczynku. Podpowiadamy, jak stworzyć taką aranżację tarasu.

Spis treści

  1. Jak odgrodzić się od sąsiadów na tarasie?
  2. Jakimi roślinami obsadzić taras?
  3. Trawy wokół tarasu
  4. Kiedy nawozić trawy ozdobne?
  5. Aranżacja rabaty przy tarasie
  6. Czym przegrodzić taras?
  7. Inne pomysły na taras w ogrodzie – galeria inspiracji

Rośliny tworzą oprawę tarasu, zdobią i poprawiają komfort wypoczynku. Zamiast w donicach można je posadzić na rabatach wbudowanych w posadzkę tarasu. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w towarzystwie nowoczesnej architektury i geometrycznej kompozycji ogrodu, którego ważnym elementem jest duża, idealnie równa płaszczyzna trawnika.

Jak odgrodzić się od sąsiadów na tarasie?

Kępy traw wyglądają tak, jakby wyrastały wprost z drewnianej podłogi. Posadzone rzędem rośliny przypominają dyskretny parawan. Z jednej strony tworzą bufor łączący strefę relaksu z resztą ogrodu, z drugiej – umownie wydzielają kameralną część tarasu.

Jakimi roślinami obsadzić taras?

Minimalistyczne otoczenie narzuca wybór gatunków. Dobrze będą tu wyglądały rośliny o architektonicznym kształcie oraz formowane krzewy, które podkreślą spokojny i nieco surowy charakter miejsca. Innym rozwiązaniem może być założenie kwietnej rabaty typu łąka, nawiązującej do naturalnego krajobrazu.

Trawy wokół tarasu

Tu zastosowano trawy ozdobne. Ich soczysta zielona barwa ładnie harmonizuje z bielą oraz brązem elewacji i podkreśla detale architektoniczne domu.

Trawy mają wiele zalet. Wyróżnia je elegancki pokrój oraz to, że są dekoracyjne także zimą po zaschnięciu liści. Poza tym, że większość z nich lubi słońce, nie mają dużych wymagań. Zdrowo rosną, są rzadko atakowane przez szkodniki oraz choroby i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Dodatkową korzyścią z posadzenia traw jest to, że mogą one rosnąć w tym samym miejscu przez długie lata, więc nie trzeba będzie często wykonywać brudnych prac ziemnych na tarasie.

Gatunki traw, które można sadzić na tarasie, to:

  • średniej wysokości: mozga trzcinowata, proso rózgowe, rozplenica japońska, spartina grzebieniasta, śmiałek darniowy, trzcinnik ostrokwiatowy oraz liczne odmiany miskanta chińskiego;
  • wysokie: miskant chiński i cukrowy, ostnica olbrzymia, trzcinnik leśny i piaskowy.
WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy nawozić trawy ozdobne?

Wiosną warto je zasilić nawozem organicznym (na przykład kompostem) lub mineralnym, przeznaczonym do traw ozdobnych. Jeśli jednak rośliny dobrze wyglądają, tworzą gęste, okazałe kępy, a ich liście są ładnie wybarwione, nie trzeba tego robić co roku. Nadmierne nawożenie sprawia, że trawy są wybujałe, poza tym mogą gorzej zimować (należy pamiętać, że niektóre gatunki, szczególnie zimozielone, trzeba przed nadejściem mrozu osłonić, na przykład stroiszem).

Trawy ozdobne na tarasie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Magdalena i Maciej Beczakowie/BECZAK/BECZAK/ARCHITEKCI Rabata wbudowana w posadzkę tarasu została wykończona tak samo jak pozostałe jego elementy. Dzięki temu stanowią integralną całość

Aranżacja rabaty przy tarasie

Można ją zbudować na przykład z bloczków betonowych i wykończyć drewnem tak, żeby tworzyła z resztą tarasu równą powierzchnię. Należy pamiętać, że do wykonania tarasu najlepsze są deski z twardego drewna egzotycznego, które są trwałe oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć. Rodzime drewno, nawet solidnie zaimpregnowane i właściwie konserwowane, dość szybko zacznie butwieć, szczególnie w miejscach, które są często moczone w czasie podlewania roślin.

Czym przegrodzić taras?

Rabata powinna mieć formę skrzyni bez dna. Taka budowa zapewni roślinom kontakt z gruntem i umożliwi odpływ nadmiaru wody opadowej. Stagnująca woda jest szczególnie niebezpieczna dla niektórych gatunków traw w okresie zimy, ponieważ może powodować gnicie korzeni.

Od środka skrzynię należy wyłożyć izolacją ze styropianu grubości około 5 cm, który ochroni korzenie roślin przed mrozem. Na koniec trzeba ją wypełnić żyzną ziemią z dużą zawartością próchnicy, na przykład gotowym podłożem uniwersalnym. Warto go wymieszać z hydrożelem ogrodniczym, który chłonie wodę i magazynuje ją dla roślin, dzięki czemu rabatę można będzie znacznie rzadziej podlewać.

Przeczytaj także:

Inne pomysły na taras w ogrodzie – galeria inspiracji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.