Kwiaty na balkon i do ogrodu wabiące pszczoły – radzi Maja Popielarska

2013-06-27 12:36 Agata Krzepińska

Pomagajmy pszczołom i stwórzmy kompozycje kwiatowe na balkonie lub w ogrodzie wabiące pszczoły. Maja Popielarska radzi: jakie kwiaty balkonowe i kwiaty rabatowe są przyjazne dla pszczół. Kampania „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Rośliny miododajne.

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się warsztaty z udziałem Mai Popielarskiej w ramach kampanii „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Uczestnicząc w interesujących zajęciach można było dowiedzieć się, jak stworzyć na balkon, taras i do ogrodu kompozycje kwiatowe przyjazne pszczołom oraz jakie kwiaty rabatowe i kwiaty balkonowe warto posadzić, aby z łatwością zwabić pszczoły. Pomóżmy pracowitym pszczołom i posadźmy rośliny miododajne w ogrodzie lub na balkonie.

Pomagamy pszczołom: rośliny miododajne

Jest mnóstwo kwiatów, które zwabią pszczoły na nasz balkon czy do ogrodu. Należą do nich między innymi: nagietek, kocimiętka, cynia, dalia, nachyłek, rudbekia, lawenda, wrzosy. Nie zapominajmy, że pszczoły wabią także świeże zioła, np. bazylia, oregano czy tymianek – warto także te rośliny dodać do kompozycji przyjaznych pszczołom. Dodatkowym pożytkiem z posadzenia ziół na balkonie będzie możliwość dodawania ich do potraw, kiedy tylko będziemyich potrzebować w kuchni. Zioła świetnie komponują się z bylinami o kolorowych kwiatach, a przy tym roztaczają przyjemny aromat.

Pomagamy pszczołom: nie bójmy się pszczół!

Wiele osób obawia się, że jeśli posadzą rośliny miododajne w ogrodzie w pobliżu domu, na balkonie czy tarasie, pszczoły zaczną agresywnie bronić swojego terytorium i żądlić ludzi. To nie jest prawda. Jeśli nie sprowokujemy pszczół, one nie mają powodu, by nas użądlić. Pamiętajmy tylko, by trzymać się prostych zasad: nie wymachiwać rękami i nie krzyczeć. Wystarczy spokojnie poczekać, aż pszczoła odleci. Dla pszczoły użądlenie oznacza śmierć, więc żądło wykorzystywane jest przez nią tylko w ostatecznych przypadkach.

Pomagamy pszczołom: Zasady Przyjaciół Pszczół

  • Nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin
  • Uprawiam tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych
  • Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek
  • Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin
  • Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd dla pszczołowatych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE