Iglaki na balkon i taras. Jakie iglaki można uprawiać w donicach

2021-07-15 8:35

Iglaki to znakomita, całoroczna ozdoba balkonu czy tarasu. Jakie iglaki można uprawiać na balkonie i tarasie? Poznaj najlepsze iglaki na balkon i taras.

Iglaki na balkon
Autor: GettyImages

Aranżując balkon czy taras do ich ozdoby wybieramy przede wszystkim rośliny kwitnące. Nic dziwnego, chcemy bowiem, aby nasz roślinny zakątek był kolorowy i cieszył nasze oczy. Przy urządzaniu balkonu bądź tarasu nie zapominajmy jednak także o iglakach. Ich zieleń będzie doskonałym tłem dla barwnych kwiatów, a do tego zimą pozostaną nadal atrakcyjne.

Iglaki na balkonie pięknie rosną i efektownie się prezentują w pojemnikach. Zwłaszcza że krzewy iglaste na balkonie mogą mieć różnorodne formy: pienną, kulistą, rozłożystą oraz różne odcienie zieleni. Jeśli zasadzimy je w sierpniu, do zimy zdążą ukorzenić się w nowej ziemi, dzięki temu potem dobrze przetrwają zimę.

Do uprawy w pojemnikach (np. donicach, skrzyniach) na balkonach bądź tarasach najlepiej nadają się iglaki o powolnym wzroście, niewymagające, odporne na suszę i mróz. Jeśli chcemy mieć krzewy iglaste na balkonie, wybierajmy - jałowce, cisy, żywotniki, karłowe odmiany świerków i sosen.

Iglaki na balkonie - jak sadzić?

Przed posadzeniem iglaka na dnie pojemnika należy ułożyć drenaż ze żwiru lub z keramzytu. Dobrym podłożem jest gotowa ziemia do iglaków, ale można też przygotować ją samodzielnie. Wystarczy wymieszać równe części torfu wysokiego i kory sosnowej. Do takiej mieszanki należy dodać wieloskładnikowy nawóz mineralny.

Przeczytaj też: Sadzenie do gruntu drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach >>>

Pielęgnacja iglaków na balkonie

  • Iglaki na balkonie: przesadzanie

Krzewy iglaste na balkonie po 2–3 latach warto przesadzić do nieco większych donic. Kiedy iglaki na balkonie przestaną rosnąć i zaczną marnieć, a nie będziemy w stanie przesadzić ich do jeszcze większych pojemników, trzeba je przenieść do ogródka. Iglaki wymagają podłoża przepuszczalnego o lekko kwaśnym odczynie.

  • Iglaki na balkonie: podlewanie i nawożenie

Krzewy iglaste na balkonie należy regularnie, ale umiarkowanie podlewać, również w czasie okresowego zimowego ocieplenia, a od wiosny do końca lata – zasilać specjalnym nawozem dla iglaków. Latem, zwłaszcza gdy krzewy iglaste na balkonie stoją przy południowej ścianie, wymagają intensywnego podlewania - ziemia w ich doniczce powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Od wiosny do końca czerwca balkonowe iglaki można zasilać nawozem do iglaków, ale w dawkach o połowę mniejszych od zalecanych przez producenta.

  • Iglaki na balkonie: cięcie

Krzewy iglaste wybrane na balkon można ciąć – w ten sposób odmładzamy pędy i formujemy roślinę. Iglaki tniemy wiosną lub latem, sosnę i inne gatunki żywiczne zimą.

  • Iglaki na balkonie: zimowanie

Na zimę donice na balkonie trzeba osłonić tkaniną jutową, matami słomianymi lub styropianem, a pędy chronić przed zbytnim nasłonecznieniem, owijając rośliny agrowłókniną.

Iglaki w pojemnikach zwykle uprawia się przez kilka lat, a gdy urosną zbyt duże – przesadza do ogrodu.

Polecamy

Iglaki na balkon i taras

Iglaki o małych wymaganiach do uprawy w pojemnikach:

  • jałowiec płożący - odmiany ‘Douglasii’, ‘Glauca’ i ‘Wiltonii’,
  • jałowiec pospolity - odmiany ‘Arnold’, ‘Hibernica’, ‘Suesica Nana’, ‘Gold Cone’, ‘Depressa Aurea’,
  • sosna czarna - odmiany ‘Helga’ i ‘Nana’,
  • sosna bośniacka ‘Schmidtii’,
  • sosna wejmutka ‘Nana’,
  • kosodrzewina - odmiany ‘Gnom’ i ‘Mops’,
  • świerk biały - odmiany ‘Alberta Globe’, ’Echiniformis’, ‘Conica’ i ‘Laurin’,
  • kompaktowe odmiany żywotników: odmiany kuliste – 'Danica', 'Globosa' i 'Hoseri' oraz odmiany stożkowe – 'Holmstrup', 'Smaragd' i 'Spiralis',
  • cyprysik groszkowy odmiany karłowe: 'Filifera Nana', 'Filifera Aurea Nana', 'Sungold',
  • cyprysik tępołuskowy na balkon, odmiany karłowe zielone – 'Contorta' i 'Nana Gracilis'.

Przeczytaj też:

CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy >>>

Tuje w ogrodzie: uprawa, sadzenie, cięcie. Żywotniki - przegląd popularnych odmian >>>

Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

Sadzenie iglaków krok po kroku