Wiosenna uprawa nowalijek. Poradnik: jak uprawiać nowalijki w ogrodzie

2017-04-28 10:33 Opracowanie: na podstawie materiałów Krosagro

Wysiew warzyw na nowalijki zaczynamy już w marcu! Podpowiadamy jak uprawiać młode warzywa w tunelu foliowym w ogrodzie. Poradnik uprawy nowalijek w ogrodzie.

Nowalijki z własnego ogrodu, to warzywa bogate w witaminy i zdrowe! Uprawa nowalijek w ogrodzie nie musi być trudna, nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z uprawą pod tunelem foliowym. Oto krótki poradnik samodzielnej uprawy młodych warzyw w tunelu foliowym.

Uprawa młodych warzyw w tunelu foliowym

O tej porze roku możemy się spodziewać okresowych przymrozków. Dlatego nawet niewymagającym warzywom potrzebna będzie osłona, która ochroni je przed spadkami temperatur. Dla początkujących ogrodników najlepsze będą tunele foliowe, zwane także hobbystycznymi. Są tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w montażu oraz demontażu. Ponieważ są odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury, nie wymagają demontowania na okres zimowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Tunele ogrodnicze wykonane z rurek PVC pod wpływem ciepła uwalniają bardzo szkodliwe dla zdrowia dioksyny – jedne z najbardziej toksycznych związków chemicznych. Lepszym rozwiązaniem są tunele foliowe, których konstrukcja wykonana jest z elementów stalowych, szczególnie ocynkowanych ogniowo. Są one również bardziej odporne na korozję. Tunel foliowy najlepiej ulokować w słonecznej i nienarażonej na silny wiatr części warzywniaka.

>>Przeczytaj też: Szklarnia, inspekt, tunel foliowy. Jak przyspieszyć uprawę roślin

Odmiany warzyw do uprawy na nowalijki

Dzięki tunelom foliowym uprawę przedplonów możemy zacząć już w marcu. Na nowalijki wybieramy warzywa o niewielkich wymaganiach względem temperatury. Do typowych nowalijek należą: rzodkiewka, szczypiorek, czosnek, rzodkiew, sałata masłowa, rukola oraz szpinak.
Aby nie czekać zbyt długo na plony, najlepiej wybrać takie odmiany warzyw, które szybko wydadzą plon, a przy tym są odporne na choroby i wybaczą nam drobne błędy w uprawie.
Do wczesnej uprawy rzodkiewki najlepsze będą odmiany: Krakowianka, Lucynka, Opolanka, Śnieżka, Silesia. Jeśli zamierzamy pokusić się o uprawę sałaty, to na początek dobrze wybrać odmiany o postrzępionych albo purpurowych liściach. Idealnym momentem na wysiew jest przełom marca i kwietnia, a odmianą która nie powinna sprawić nam kłopotu jest Agata. Pierwsza połowa kwietnia to czas na wysiew kalarepy. We wczesnej uprawie w tunelu foliowym najlepiej sprawdzają się odmiany Dvorsky praz Gabi. W tym samym czasie możemy posadzić również brokuły. Do uprawy w tunelu foliowym doskonale nadają się Sebastian, Wiarus czy Colonel F1.


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE