Uprawa szparagów - jak i kiedy sadzić szparagi w ogrodzie warzywnym?

2023-03-10 14:08
Szparagi
Autor: GettyImages Do założenia uprawy szparagów wybiera się jednoroczne, silne i zdrowe karpy

Szparagi to zdrowe i niskokaloryczne warzywo. Można je z powodzeniem uprawiać w przydomowym warzywniku czy na działce. Dowiedz się więcej o uprawie szparagów.

Szparag (łac. Asparagus officinalis) to bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), której część użytkową (jadalną) stanowią młode pędy zwane wypustkami. Liście szparaga są przekształcone w łuski. Szparag wytwarza pierzaste zielone gałązki z kulistymi jagodami.

Spis treści

  1. Uprawa szparagów - wymagania
  2. Zakładanie uprawy szparagów w ogrodzie
  3. Kiedy sadzić szparagi?
  4. Jak sadzić szparagi?
  5. Kiedy jest zbiór szparagów?

Rozróżniamy szparagi białe i szparagi zielone. Szparagi białe to te, które wyrosły w ziemi, a szparagi zielone (delikatniejsze) to wypustki ukazujące się ponad ziemią.

Uprawa szparagów - wymagania

  • Stanowisko i podłoże dla szparagów. Szparag wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznej, piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej, głęboko uprawionej i bogatej w składniki odżywcze gleby, która szybko się nagrzewa, nie jest zakwaszona (gleba musi być zasobna w wapń) i dobrze zatrzymuje wodę. Nie należy uprawiać szparagów na ziemiach ciężkich, podmokłych i zaskorupiających się.
  • Nawożenie szparagów. Ziemia pod uprawę szparagów powinna być dobrze nawieziona dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem, nawozami mineralnymi oraz wapniem. Najlepiej nawożenie zastosować jesienią w roku poprzedzającym sadzenie karp szparagów.

Przeczytaj też: Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie >>>

Zakładanie uprawy szparagów w ogrodzie

Do założenia uprawy szparagów wybiera się jednoroczne, silne i zdrowe karpy, które można kupić w sklepie ogrodniczym albo wyprodukować samodzielnie z nasion wysiewanych wiosną. Po pojawieniu się siewek szparagów należy je przerwać, zostawiając rośliny w odstępach co kilkanaście centymetrów. W następnym roku po wysiewie karpy do założenia uprawy szparagów (tzw. szparagarni) są gotowe.

Kiedy sadzić szparagi?

Miejsce do uprawy szparagów trzeba przygotować jesienią - najważniejsze jest zastosowanie obornika lub kompostu. Wiosną trzeba oczyścić grządki z chwastów. Szparagi sadzi się od końca marca do połowy kwietnia.

Jak sadzić szparagi?

Karpy szparagów sadzi się w rzędach co 150–170 cm, odległość roślin w rzędzie 40–50 cm. Karpy sadzi się na małych kopczykach, usypanych na dnie bruzd na głębokości 25–30 cm i przysypuje 5–8 cm warstwą ziemi. Szparagi zielone sadzi się w rzędach w płytkich bruzdach (10–15 cm) i przysypuje ziemią. Jesienią ścinamy suche pędy szparagów i okrywamy liśćmi.

Kiedy jest zbiór szparagów?

Zbiór szparagów można zacząć w trzecim roku uprawy. Szparagi zbiera się od wiosny do połowy lata, ścinając długimi nożami wyrastające pędy u nasady wału. Ścięte szparagi powinny mieć powyżej 20 cm długości. Zebrane szparagi są nietrwałe i najlepiej spożyć je w ciągu 1–2 dni. Po zebraniu warto je schłodzić i przechowywać w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu.

Dowiedz się też jak uprawiać w ogrodzie inne ciekawe warzywa:

Opracowanie: redakcja serwisu

Jak gotować szparagi? Najważniejszy czas gotowania

Szparagi - czy umiesz je gotować?

Pytanie 1 z 15
Kiedy trwa sezon na szparagi?
Szoaragi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE