RZEPA - zdrowe warzywo. Jak uprawiać rzepę w ogrodzie. Uprawa rzepy

2013-09-18 13:00 Magdalena Michalak
rzepa
Autor: photos.com Rzepa staje się modnym warzywem

Rzepa uprawa: poradnik. Rzepa nie rośnie dziko, jest rośliną uprawną. Warto uprawiać rzepę w ogrodzie warzywnym, bo jest to warzywo o wielu cennych właściwościach. Uprawa rzepy w ogrodzie.

Rzepa (łac. Brassica rapa subsp. rapa ) to podgatunek kapusty właściwej, należy do rodziny kapustowatych. Uprawa rzepy jest dość prosta. Rzepa nie rośnie dziko, jest wyłącznie rośliną uprawną. Rzepa to warzywo, którego jadalny jest korzeń (można go spożywać na surowo bądź gotowany) i młode liście. Radzimy, jak uprawiać rzepę w ogrodzie przydomowym.

Rzepa właściwości

Rzepa zawiera sole mineralne (magnez, żelazo, wapń, cynk, fosfor, potas, jod), witaminy: C, B1, B2 i B6 oraz prowitaminę A. Właściwości rzepy: działa żółciopędnie, przeciwbakteryjnie w przewodzie pokarmowym, łagodzi suchy kaszel, działa wspomagająco przy przeziębieniach, jest moczopędna. Rzepa wykazuje także wzmacniające działanie na włosy.

Jak uprawiać rzepę?

Uprawa rzepy: stanowisko. Rzepę należy uprawiać na stanowisku słonecznym, ale także półcienistym. Najlepsze podłoże do uprawy rzepy to gleby piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczyste, żyzne, niezakwaszone, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Rzepa nie lubi suchego podłoża, dlatego podczas wzrostu, gdy jest mało opadów, rzepę należy podlewać.

Rzepa uprawa: wysiew nasion. Rzepę uprawia się z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu od kwietnia do sierpnia, w rzędy co 20 cm na głębokość 1–2 cm. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2–3 stopni Celsjusza. Po wzejściu roślin, siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w rzędzie co 8–10 cm.

Rzepa uprawa: nawożenie. Podczas wzrostu rzepę zasila się nawozami organicznymi: kompostem i obornikiem.

Rzepę uprawia się najczęściej w trzecim roku po oborniku. Nie należy jej uprawiać na tym samym miejscu po sobie i po innych roślinach kapustnych.
Rzepę zbiera się po około ośmiu tygodniach od wysiewu nasion. Można ją przechowywać w chłodnym pomieszczeniu zadołowaną w piasku.

rzepa
Autor: photos.com Rzepa staje się modnym warzywem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE