Uprawa pieczarek w domu - dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu i jak to robić?
Uprawa pieczarek w domu jest łatwa! To doskonały sposób na samodzielne pozyskanie tych niezwykle popularnych grzybów. Jak można uprawiać pieczarki w domu?
Spis treści
- Gdzie uprawiać pieczarki w domu?
- W jakiej temperaturze uprawiać pieczarki?
- Co jest potrzebne do uprawy pieczarek w domu?
- Jak uprawiać pieczarki w domu? Instrukcja krok po kroku
- Czy domowa uprawa pieczarek jest opłacalna?
Pieczarki są wszechstronnie wykorzystywane w kuchni, to jeden z najbardziej uniwersalnych grzybów. W przeciwieństwie do grzybów leśnych pozyskuje się go głównie… ze sklepowych półek. W wielu przypadkach można jednak uniezależnić się od zakupów. Pieczarki są bardzo łatwe w uprawie i nadają się nawet dla osób początkujących. Zwykle z jednej partii zbiera się plony przez 2-3 miesiące i można uzyskać kilka kilogramów grzybów.
Gdzie uprawiać pieczarki w domu?
Uprawę pieczarek można prowadzić w domu przez cały rok. Dostępność światła nie ma znaczenia – może to być pomieszczenie jasne lub zacienione. Dlatego częściej niż w pomieszczeniach o przeznaczeniu typowo mieszkalnym, pieczarki uprawia się w piwnicach, strychach i garażach. Unika się miejsc narażonych na silne nasłonecznienie.
W jakiej temperaturze uprawiać pieczarki?
Najważniejszy aspekt w uprawie pieczarek to temperatura powietrza, która powinna utrzymywać się na poziomie 14-25°C. Nie zaleca się przekraczać wskazanego zakresu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że optymalna temperatura zależy od fazy rozwoju pieczarki (o tym poniżej). Lepsze do uprawy są miejsca o zwiększonej wilgotności powietrza (mniejsze ryzyko wysuszenia grzybów).
Co jest potrzebne do uprawy pieczarek w domu?
Pieczarki w ogrodzie uprawia się na podłożu z obornika końskiego lub ze słomy i kurzaka. Domowa uprawa wygląda trochę inaczej. W sprzedaży dostępne są gotowe podłoża do uprawy pieczarek (z nieco innym składem) oraz zestawy z zaszczepioną grzybnią. Warto z nich korzystać, wtedy rozpoczęcie uprawy i pielęgnacja są banalnie proste. Wystarczy stosować się do instrukcji zalecanych przez producenta. Samodzielne przygotowanie podłoża pod wymagania pieczarek jest trudniejsze.
Grzyby leśne w ogrodzie. Uprawa grzybów w ogrodzie - czy to możliwe?
Autor: GettyImages
W sprzedaży dostępne są gotowe podłoża do uprawy pieczarek wraz z zaszczepioną grzybnią
Jak uprawiać pieczarki w domu? Instrukcja krok po kroku
Pieczarki najczęściej uprawia się w skrzyniach lub workach foliowych. W większości przypadków kluczową sprawą jest, aby nie przepuszczały wody (i nie zalewały podłogi). Dokładny sposób przygotowania zależy do rodzaju produktu.
Z opakowania gotowego podłoża do pieczarek należy zdjąć wierzchnią warstwę folii, a samo podłoże pieczarkowe (z grzybnią) okryć warstwą torfu. Torf dołączany jest do zestawu, dlatego grubość warstwy uzależnia się od pojemności opakowania. Czasem podłoża są sprzedawane w pojemnikach z przezroczysta pokrywką (mini-szklarniach) z tworzywa sztucznego, co ułatwia uprawę.
- Okrywa torfowa powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Na pierwsze 1-2 tygodnie pojemnik z grzybnią warto przykryć, np. papierem, po wcześniejszym podlaniu. Następuje wtedy proces przerastania okrywy torfowej przez grzybnię. Zamknięcie pojemnika pozwala lepiej utrzymać wydzielany dwutlenek węgla, co stymuluje rozwój grzybni. Na tym etapie wskazane jest duże ciepło (20-25ºC).
- Po około 7-14 dniach w wierzchniej warstwie torfu pojawiają się białe punkty. To zaczątki grzybów. Na tym etapie produkcji pojemnik z pieczarkami należy odkryć. Teraz ważniejsza jest dobra cyrkulacja powietrza. Grzybnię można, np. za pomocą widelca rozprowadzić po całym obszarze uprawy. Jednocześnie warto zmniejszyć temperaturę, np. pojemnik przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. W tej fazie optymalne jest 14-18ºC.
- Podłoże torfowe powinno się regularnie, nawet codziennie zwilżać. Najbezpieczniejsze jest podlewanie za pomącą zraszacza, np. do roślin pokojowych.
- Pierwsze zbiory są możliwe po 2-3 tygodniach od pierwszego podlania grzybni. Pieczarki odpowiednio pielęgnowane (tj. nie przesuszone i nie zalewane) plonują przez 2-3 miesiące. Po dwóch miesiącach uprawy warto zakupić nowe zestawy grzybni, dzięki temu zachowa się ciągłość „produkcji”.
Pieczarki można uprawiać w domu przez cały rok, także zimą. Grzyby krótko przechowuje się, w lodówce zachowują trwałość przez kilka dni.
Czy domowa uprawa pieczarek jest opłacalna?
Domowa uprawa pieczarek dla smakoszów tych grzybów pozwala uniezależnić się od zakupów w sklepie. Zaletą domowej uprawy pieczarek jest posiadanie świeżych grzybów, które można pozyskiwać na bieżąco, a także duża satysfakcja z własnej produkcji.
Własna uprawa pieczarek jest także opłacalna, chociaż jednorazowo nie generuje się szczególnie dużych kwot. Zestawy do uprawy pieczarek kosztują zazwyczaj od 30 do 50 zł (stan na marzec 2023). Pozwalają na wyprodukowanie 4-5 kg pieczarek. Zakładając, że 1 kg pieczarek w sklepie kosztuje 10-15 zł, produkcja z założenia opłaca się. Przy wysokim plonie może okazać się dwukrotnie tańsza od zakupu pieczarek. Jednocześnie jednak należy wziąć pod uwagę czynniki szkodliwe (np. brak systematyczności), co wpływa na obniżenie plonu. Oczywiście trzeba brak pod uwagę aktualne ceny, które zależą od rejonu, sklepu, a także sytuacji gospodarczej. Zwykle, ale nie zawsze jest to opłacalne.
Przeczytaj też:
- Jak zbierać grzyby – wykręcać czy wycinać? Grzybobranie
- Jak suszyć grzyby? Suszenie i przechowywanie grzybów zebranych w lesie
- Huba - grzyb na drzewie. Jak rozpoznać hubę? Czy huba jest jadalna?
- Kania a muchomor. Jak rozpoznać kanię? Jak zbierać i przyrządzić te pyszne grzyby?