Szparag pierzasty (Asparagus setaceus) - wymagania, uprawa, pielęgnacja

2021-12-21 12:29

Szparag pierzasty (Asparagus setaceus) to roślina o delikatnym, ażurowym ulistnieniu, które wygląda jak mgiełka. Poznaj wymagania uprawy szparaga pierzastego i zasady jego pielęgnacji. Uprawa asparagusa pierzastego.

Szparag pierzasty
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Szparag pierzasty

Jeśli poszukujemy rośliny doniczkowej o delikatnym wyglądzie i eterycznej urodzie to szparag pierzasty (Asparagus setaceus, syn. Asparagus plumosum), nazywany też asparagusem pierzastym, będzie dla nas idealnym wyborem.

Spis treści

  1. Jak wygląda szparag pierzasty?
  2. Szparag pierzasty - warunki uprawy: stanowisko, temperatura, podłoże
  3. Szparag pierzasty - pielęgnacja rośliny
  4. Ekspozycja szparaga pierzastego w domu

Jak wygląda szparag pierzasty?

Szparag pierzasty pochodzi z Południowej Afryki. W naturze roślina jest pokaźnych rozmiarów półkrzewem lub prymitywnym pnączem (dorasta do 2-3 m wysokości), ale w uprawie zwykle przybiera kępiastą formę i nie osiąga więcej niż 50-80 cm wysokości. Ze względu na swoje ażurowe liście i parasolowaty pokrój, bywa mylnie nazywany paprotką, choć należy do zupełnie innej rodziny (szparagowate) i ma inne cechy morfologiczne.

Największą ozdobą szparaga pierzastego są ażurowe, igiełkowate, intensywnie zielone "liście", które w górnej części nagiej, gładkiej, zielonej, sztywnej, wzniesionej łodygi mocno się rozgałęziają i rozkładają horyzontalnie na boki. W rzeczywistości nie są to jednak liście, tylko pełniące ich funkcję gałęziaki, wykształcone ze zmodyfikowanej łodygi. Właściwe liście są natomiast silnie zredukowane i mają postać maleńkich, ostro zakończonych łusek, wyrastających w węzłach na pędzie.

Kolejną ciekawą cechą rośliny są bulwiaste zgrubienia na korzeniach. W naturalnym środowisku szparag pierzasty musi mierzyć się z naprzemiennymi okresami suszy i dużej wilgotności, dlatego przystosował się do takich warunków, wykształcając bulwy, pełniące rolę magazynów na wodę, pomagających roślinie przetrwać suszę.

W czasie wegetacji szparag może zakwitnąć, wydając białe, drobne, gwiazdkowate kwiaty, które po przekwitnieniu przekształcają się w czerwone, małe, kuliste, mięsiste owoce (zdarza się to również w uprawie). Jego kwiaty nie mają jednak większej wartości dekoracyjnej.

Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus >>>

Szparag pierzasty - warunki uprawy: stanowisko, temperatura, podłoże

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia, szparag pierzasty dobrze czuje się w mieszkaniach i zwykle nie sprawia większych problemów uprawowych. Oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża. 

Ze względu na specyfikę środowiska, w którym występuje, szparag pierzasty w uprawie oczekuje zróżnicowanych temperatur.:

  • latem (w okresie wegetacyjnym) dobrze będzie czuł się w temperaturze pokojowej (20-24°C),
  • zimą natomiast przyda mu się spoczynek w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C). Jeśli nie dysponujemy takim miejscem, możemy pozostawić roślinę w mieszkaniu, ale wtedy musimy zapewnić jej bardzo widne, oddalone od kaloryferów miejsce oraz podwyższoną wilgotność powietrza (np. przy pomocy nawilżacza).

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Szparag pierzasty - pielęgnacja rośliny

  • Nawożenie szparaga pierzastego. Szparag pierzasty rośnie dość szybko i jest żarłoczny, dlatego w sezonie wegetacyjnym potrzebuje systematycznego zasilania, najlepiej nawozami dla roślin zielonych.
  • Podlewanie szparaga pierzastego. Wprawdzie w naturze roślina musi mierzyć się z okresami suszy, ale w uprawie źle reaguje na przesuszenie, żółknąc, zasychając i zrzucając igiełkowe „liście” (po podlaniu zwykle jednak dobrze się regeneruje i wypuszcza nowe pędy). Jeszcze gorzej znosi przelanie, dlatego powinien być podlewany często lecz umiarkowanie. Będzie natomiast wdzięczny za systematyczne zraszanie lub ustawianie w jego pobliżu nawilżacza, gdyż bardzo lubi podwyższoną wilgotność powietrza.

Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? >>>

  • Przesadzanie i rozmnażanie szparaga pierzastego. Wiosną roślinę  możemy przesadzić do nowej doniczki (choć lepiej rośnie w nieco ciaśniejszych pojemnikach), przy okazji dzieląc rozrośnięte egzemplarze na mniejsze kępy. W tym czasie możemy też spróbować rozmnożyć szparaga przez wysiew nasion, choć nie jest to łatwe zadanie.
  • Odmładzanie szparaga pierzastego. Po kilku latach uprawy, roślina zwykle traci ładny pokrój, a jej pędy nadmiernie wybiegają, deformują się lub ogałacają z igiełkowatych gałęziaków, dlatego wiosną możemy ją odmłodzić, przycinając mocno wszystkie pędy i pozwalając roślinie zregenerować się w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed słońcem. 

Ekspozycja szparaga pierzastego w domu

Szparag pierzasty ze względu na swoją szczególną urodę i piętrowy, parasolowaty pokrój, najlepiej prezentuje się w ciekawej donicy jako soliter, umieszczony na eksponowanym stanowisku. Doskonale będzie się też czuł w widnych, wilgotnych łazienkach lub oknach kwiatowych. Może być też wykorzystany do tworzenia ogródków w szkle, gdyż panujący w zamkniętym naczyniu mikroklimat, bardzo mu odpowiada.

Ciekawym pomysłem będzie też mini krajobraz stworzony w szerokiej misie z udziałem asparagusa oraz ciekawych kamieni, mchu i innych, naturalnych dodatków. Szparag pierzasty doskonale nadaje się również do przygotowania ozdoby w japońskim stylu – kokedama. Zielone pędy szparaga są również cenionym dodatkiem do bukietów z kwiatów ciętych.

10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

Kokedama
Autor: GettyImages Kokedama to oryginalna roślinna dekoracja
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.