Szparag pierzasty (Asparagus setaceus) - wymagania, uprawa, pielęgnacja

2021-12-21 12:29
Szparag pierzasty
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Szparag pierzasty

Szparag pierzasty (Asparagus setaceus) to roślina o delikatnym, ażurowym ulistnieniu, które wygląda jak mgiełka. Poznaj wymagania uprawy szparaga pierzastego i zasady jego pielęgnacji. Uprawa asparagusa pierzastego.

Jeśli poszukujemy rośliny doniczkowej o delikatnym wyglądzie i eterycznej urodzie to szparag pierzasty (Asparagus setaceus, syn. Asparagus plumosum), nazywany też asparagusem pierzastym, będzie dla nas idealnym wyborem.

Spis treści

  1. Jak wygląda szparag pierzasty?
  2. Szparag pierzasty - warunki uprawy: stanowisko, temperatura, podłoże
  3. Szparag pierzasty - pielęgnacja rośliny
  4. Ekspozycja szparaga pierzastego w domu

Jak wygląda szparag pierzasty?

Szparag pierzasty pochodzi z Południowej Afryki. W naturze roślina jest pokaźnych rozmiarów półkrzewem lub prymitywnym pnączem (dorasta do 2-3 m wysokości), ale w uprawie zwykle przybiera kępiastą formę i nie osiąga więcej niż 50-80 cm wysokości. Ze względu na swoje ażurowe liście i parasolowaty pokrój, bywa mylnie nazywany paprotką, choć należy do zupełnie innej rodziny (szparagowate) i ma inne cechy morfologiczne.

Największą ozdobą szparaga pierzastego są ażurowe, igiełkowate, intensywnie zielone "liście", które w górnej części nagiej, gładkiej, zielonej, sztywnej, wzniesionej łodygi mocno się rozgałęziają i rozkładają horyzontalnie na boki. W rzeczywistości nie są to jednak liście, tylko pełniące ich funkcję gałęziaki, wykształcone ze zmodyfikowanej łodygi. Właściwe liście są natomiast silnie zredukowane i mają postać maleńkich, ostro zakończonych łusek, wyrastających w węzłach na pędzie.

Kolejną ciekawą cechą rośliny są bulwiaste zgrubienia na korzeniach. W naturalnym środowisku szparag pierzasty musi mierzyć się z naprzemiennymi okresami suszy i dużej wilgotności, dlatego przystosował się do takich warunków, wykształcając bulwy, pełniące rolę magazynów na wodę, pomagających roślinie przetrwać suszę.

W czasie wegetacji szparag może zakwitnąć, wydając białe, drobne, gwiazdkowate kwiaty, które po przekwitnieniu przekształcają się w czerwone, małe, kuliste, mięsiste owoce (zdarza się to również w uprawie). Jego kwiaty nie mają jednak większej wartości dekoracyjnej.

Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus >>>

Szparag pierzasty - warunki uprawy: stanowisko, temperatura, podłoże

Mimo swojego egzotycznego pochodzenia, szparag pierzasty dobrze czuje się w mieszkaniach i zwykle nie sprawia większych problemów uprawowych. Oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża. 

Ze względu na specyfikę środowiska, w którym występuje, szparag pierzasty w uprawie oczekuje zróżnicowanych temperatur.:

  • latem (w okresie wegetacyjnym) dobrze będzie czuł się w temperaturze pokojowej (20-24°C),
  • zimą natomiast przyda mu się spoczynek w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C). Jeśli nie dysponujemy takim miejscem, możemy pozostawić roślinę w mieszkaniu, ale wtedy musimy zapewnić jej bardzo widne, oddalone od kaloryferów miejsce oraz podwyższoną wilgotność powietrza (np. przy pomocy nawilżacza).

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Szparag pierzasty - pielęgnacja rośliny

  • Nawożenie szparaga pierzastego. Szparag pierzasty rośnie dość szybko i jest żarłoczny, dlatego w sezonie wegetacyjnym potrzebuje systematycznego zasilania, najlepiej nawozami dla roślin zielonych.
  • Podlewanie szparaga pierzastego. Wprawdzie w naturze roślina musi mierzyć się z okresami suszy, ale w uprawie źle reaguje na przesuszenie, żółknąc, zasychając i zrzucając igiełkowe „liście” (po podlaniu zwykle jednak dobrze się regeneruje i wypuszcza nowe pędy). Jeszcze gorzej znosi przelanie, dlatego powinien być podlewany często lecz umiarkowanie. Będzie natomiast wdzięczny za systematyczne zraszanie lub ustawianie w jego pobliżu nawilżacza, gdyż bardzo lubi podwyższoną wilgotność powietrza.

Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? >>>

  • Przesadzanie i rozmnażanie szparaga pierzastego. Wiosną roślinę  możemy przesadzić do nowej doniczki (choć lepiej rośnie w nieco ciaśniejszych pojemnikach), przy okazji dzieląc rozrośnięte egzemplarze na mniejsze kępy. W tym czasie możemy też spróbować rozmnożyć szparaga przez wysiew nasion, choć nie jest to łatwe zadanie.
  • Odmładzanie szparaga pierzastego. Po kilku latach uprawy, roślina zwykle traci ładny pokrój, a jej pędy nadmiernie wybiegają, deformują się lub ogałacają z igiełkowatych gałęziaków, dlatego wiosną możemy ją odmłodzić, przycinając mocno wszystkie pędy i pozwalając roślinie zregenerować się w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed słońcem. 

Ekspozycja szparaga pierzastego w domu

Szparag pierzasty ze względu na swoją szczególną urodę i piętrowy, parasolowaty pokrój, najlepiej prezentuje się w ciekawej donicy jako soliter, umieszczony na eksponowanym stanowisku. Doskonale będzie się też czuł w widnych, wilgotnych łazienkach lub oknach kwiatowych. Może być też wykorzystany do tworzenia ogródków w szkle, gdyż panujący w zamkniętym naczyniu mikroklimat, bardzo mu odpowiada.

Ciekawym pomysłem będzie też mini krajobraz stworzony w szerokiej misie z udziałem asparagusa oraz ciekawych kamieni, mchu i innych, naturalnych dodatków. Szparag pierzasty doskonale nadaje się również do przygotowania ozdoby w japońskim stylu – kokedama. Zielone pędy szparaga są również cenionym dodatkiem do bukietów z kwiatów ciętych.

10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

Kokedama
Autor: GettyImages Kokedama to oryginalna roślinna dekoracja
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE