Soleirolia rozesłana – jak uprawiać chłopięcą główkę w doniczce?

2023-11-30 9:15

Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) ma sympatyczną nazwę potoczną – chłopięca główka, która dużo mówi o jej wyglądzie. Płożący, nieregularny pokrój i drobne listki sprawiają, że roślina przypomina fryzurę. Jednocześnie świetnie nadaje się do wielogatunkowych kompozycji jako „wypełniacz”. Jak uprawiać soleirolię w domu?

Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego. To kuzyn dobrze znanej w Polsce... pokrzywy. W przeciwieństwie do niej nie parzy i jest uznawana za roślinę ozdobą. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiana jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach.

Spis treści

  1. Soleirolia - jakie ma wymagania?
  2. Galeria zdjęć: Soleirolia rozesłana
  3. Soleirolia soleirolii - sadzenie i przesadzanie
  4. Jak podlewać soleirolię?
  5. Rozmnażanie soleirolii
  6. Jak nawozić soleirolię?
  7. Aranżacja soleirolii rozesłanej

Soleirolia - jakie ma wymagania?

Soleirolię rozesłaną powinno się uprawiać w miejscach lekko zacienionych. Optymalne jest światło rozproszone. Może rosnąć na parapecie okna skierowanego na północ, natomiast na wystawie południowej będzie ulegała poparzeniom. Dlatego roślinę najczęściej ustawia się w pobliżu okna. Znosi znacznie słabsze warunki świetlne, ale wtedy może mieć cieńsze, nadmiernie wydłużone pędy z mniejszą ilością liści.

Od wiosny do jesieni dobrze rozwija się w temperaturze pokojowej, zimą warto ją przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (5-12°C). Przejście w zimowy stan spoczynku poprawia jej kondycję i zdrowotność. Należy przy tym zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza. Wtedy rzadziej dochodzi do przysychania listków i żerowania szkodników.

Galeria zdjęć: Soleirolia rozesłana

Soleirolia soleirolii - sadzenie i przesadzanie

Soleirolię najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Wtedy zachodzi największa szansa na bezproblemowe ukorzenienie i przyjęcie sadzonki. Przesadzanie wykonuje się najczęściej wiosną, zwykle co 2-3 lata. Nowa donica powinna być nieznacznie większa od poprzedniej. Ważne jest przygotowanie podłoża. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych powinno się wymieszać z piaskiem i żwirem. Opcjonalnie można ją również wymieszać z ziemią dla... kaktusów i sukulentów. Na dnie powinno się usypać solidną, kilkucentymetrową warstwę drenażową - może to być keramzyt, perlit lub nawet drobne fragmenty cegły.

Jak podlewać soleirolię?

Podlewanie soleirolii powinno być regularne, ale umiarkowane. Nie można dopuszczać do zalewania bryły korzeniowej jak również nadmiernego przesuszenia. Optymalne jest wykonywanie nawadniania w taki sposób, by nie moczyć pędów i liści. Ze względu na pokrój rośliny jest to dość trudne. Pewnym rozwiązaniem może być wlewanie wody do podstawki. Roślina natomiast pozytywniej reaguje na zraszanie. Należy używać do tego odstanej wody (aby nie powodować stresu na wskutek niskiej temperatury, a także białych zacieków).

Rozmnażanie soleirolii

Soleirolię można rozmnożyć przez podział. Jest rzadko atakowana przez szkodniki, chociaż nie można ich wykluczyć. Warto co pewien czas dokonywać przeglądu.

Jak nawozić soleirolię?

Nawożenie soleirolii wykonuje się od wiosny do końca lata, średnio wystarczy co 2-3 tygodnie (przy stosowaniu nawozów w płynie). W tym wypadku można spokojnie postawić na nawozy dla roślin... kwitnących. Ważne, aby miały mniej azotu a więcej fosforu i potasu. Roślina kwitnie niepozornie – kwiaty nie mają szczególnej wartości dekoracyjnej. Nie chodzi o pobudzenie rośliny do wytwarzania kwiatów. Taka forma nawożenia wpłynie pozytywnie na pokrój rośliny (gęsty), tolerancję na niekorzystne czynniki (np. potas zmniejsza „straty na wskutek suszy” oraz na rozbudowę systemu korzeniowego.

Przeczytaj też:

Aranżacja soleirolii rozesłanej

Młode rośliny z powodzeniem uprawia się na parapecie, w bardziej zacienionym pomieszczeniu. Można je ustawić w pokoju lub łazience. Świetnie wyglądają w donicach na nóżce - wtedy roślina doskonale imituje głowę człowieka. W ten sposób dorabia się im oryginalną „fryzurę”. Stąd m.in. wzięła się potoczna nazwa soleirolii. Ze względu na swój pokrój soleirolia świetnie prezentuje się w modnych ostatnimi czasy doniczkach imitujących kształt głowy.

Starsze soleirolie potrzebują więcej przestrzeni i zazwyczaj uprawia się je w wiszących pojemnikach i koszach. Można je umieszczać w makramach. Gatunek dobrze prezentuje się w kwietnikach, tworzy „gąszcz” złożony z drobnych listków i licznych pędów.

Od późnej wiosny do końca lata może być wystawiana na balkonie. Jest dobrym wypełniaczem dla innych roślin. Warto ją łączyć z innymi roślinami cienioznośnymi, np. plektrantusem, koleusem Blumego i karłowymi funkiami. Może tworzyć nisko ścielący się dywan dla większej rośliny, np. krzewu szczepionego na pniu.

Przeczytaj też:

Soleirolia rozesłana
Autor: GettyImages Soleirolia może tworzyć nisko ścielący się dywan dla większej rośliny, np. krzewu szczepionego na pniu

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?