Skorzystaj z pięknej pogody i zrób w ten weekend zakupy do ogrodu!

2022-09-02 13:17
Ogród
Autor: GettyImages W ogrodzie zawsze można coś dodać, zmienić, poprawić - inspiracją może być wizyta w centrum ogrodniczym

Zaczyna się wrzesień - czas pięknej jesieni w ogrodzie. Skorzystaj z pięknej pogody i posadź w ten weekend w ogrodzie nowe rośliny!

Zapowiada się ładny weekend. Warto go wykorzystać na prace w ogrodzie. Do zbioru jest jeszcze dużo owoców i warzyw, grządki i rabaty czekają na uporządkowanie, a trawnik potrzebuje jesiennego nawożenia. To znakomity czas na sadzenie roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. To także znakomity moment na posadzenie w ogrodzie nowych bylin i krzewów, które właśnie teraz pokazują pełnię swojej krasy. Na jakie rośliny zwrócić uwagę? Co nowego kupić ogrodu?

Zacznij weekend od wizyty w centrum ogrodniczym

Początek września to czas, gdy w sklepach i centrach ogrodniczych oferta roślin jest bardzo atrakcyjna. Wizyta w takim miejscu może stać się inspiracją do wzbogacenia ogrodu w nowe, atrakcyjnie prezentujące się jesienią rośliny. Poszukajmy w sklepach efektownych hortensji, wrzosów, rozchodników i ozdobnych traw!

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie>>>

Kupujemy rośliny na jesień - efektowne hortensje

We wrześniu uwagę zwracają przede wszystkim kwitnące hortensje bukietowe. Cóż to za widok! Te krzewy widać z daleka! Ich pędy wręcz uginają się od ogromnych ozdobnych kwiatostanów. Łatwo wyobrazić sobie, jak pięknie będą wyglądać w ogrodzie!

Do wyboru jest wiele odmian, które różnią się wielkością i kolorami kwiatów i docelowymi rozmiarami krzewów - najmniejsze dorastają zaledwie 0,5 m wysokości, największe osiągają nawet ponad 3 m! Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź jak duże urosną wybrane egzemplarze, żeby potem nie okazało się, że brakuje dla nich miejsca w ogrodzie.

Zwróć też uwagę na kolor kwiatów. Początkowo wszystkie odmiany hortensji bukietowych mają białe kwiaty, u jednych odmian taka barwa kwiatów pozostaje, u innych kwiaty w miarę upływu czasu zmienia się na różowo. Poszczególne odmiany różnią się terminem, w którym zaczynają taką przemianę oraz intensywnością docelowego koloru różowego. Pewną wskazówką dotyczącą tego, jaki kolor kwiatów będzie miała dana hortensja jest barwa pędów: jeśli jest zielona - kwiaty pozostaną białe, a jeśli jest czerwonawa - będą się przebarwiać.

Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach >>>

Wybieramy wrzosy na wrzosowisko

Grupą roślin, która na pewno spotkasz na początku września w centrum ogrodniczym, są wrzosy. Przecież to rośliny września! Bogactwo odmian różniących się kolorem kwiatów (wrzosowe, różowe, fioletowe, czerwone, białe, pojedyncze lub pełne) i listków (od jasno- po mocno ciemnozielone), zainspiruje do urozmaicenia ogrodowego wrzosowiska, a jeśli jeszcze go nie masz - do jego założenia.

Pamiętaj, że wrzosy najlepiej sadzić w grupach - wtedy zaprezentują się najefektowniej.Wybierając wrzosy zwróć uwagę na stan ich korzeni- warto wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć bryłę korzeniową - nie może być ona zbyt luźna i mieć zbyt dużo ziemi, ale powinna być dobrze zwarta - wtedy roślina dobrze przyjmie się w ogrodzie (oczywiście, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki wzrostu).

Wrzosy
Autor: GettyImages Wrzosy

Szukamy pięknych rozchodników na rabaty

Spacerując wśród roślin po alejkach centrum ogrodniczego nie można nie zauważyć kwitnących okazów rozchodnika okazałego. Ta roślina znakomicie nadaje się na skalniaki oraz rabaty bylinowe. Z roku na rok dostępnych jest coraz więcej ciekawych odmian różniących się kolorem kwiatów (od jasnoróżowych do karminowych w licznych odcieniach) i barwą liście (od zielonych do bordowych).

Przeczytaj też: Rozchodniki - gatunki rozchodników do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja rozchodników >>>

Rozchodnik okazały
Autor: GettyImages Kwiaty rozchodnika okazałego przyciągają motyle

Jesienią trawy ozdobne wyglądają najpiękniej!

Początek września to także znakomity czas na zakup traw ozdobnych. Większość gatunków właśnie o tej porze prezentuje się najpiękniej! Podziwiać możemy ich efektowny pokrój i atrakcyjne kwiatostany. Poszczególne gatunki, których oferta w centrach ogrodniczych jest bardzo bogata, różnią się pokrojem, wielkością, barwą ulistnienia i kwiatów. Mając do wyboru taką różnorodność, można z łatwością skomponować trawiastą rabatę.

Zobacz też: Rabata przed domem z traw i bylin >>>

Posadźmy zakupione jesienne rośliny w ogrodzie

A gdy już kupisz te wszystkie piękne rośliny, wróć do ogrodu i zabierz się za ich sadzenie. Zacznij od dobrego przygotowania podłoża w miejscach, gdzie planujesz posadzić nowo nabyte skarby, uwzględniając wymagania poszczególnych gatunków!

Nie przegap:

W jakiej ziemi sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów w ogrodzie >>>

Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

Kwitnące wrzosy symbolem jesieni!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE