Sanwitalia rozesłana, czyli polegnatka - jak o nią dbać, by przez całe lato obficie kwitła?

2024-06-07 12:53

Sanwitalia rozesłana (polegnatka) to obficie kwitnąca roślina, której kwiaty wyglądają jak malutkie słoneczka. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu sanwitalii. Czy sanwitalia jest wieloletnia i czy lubi słońce?

Spis treści

  1. Jak wygląda sanwitalia?
  2. Sanwitalia kwiaty
  3. Sanwitalia w galerii zdjęć
  4. Warunki uprawy sanwitalii rozesłanej
  5. Czy sanwitalia jest wieloletnia? Jak rozmnażać sanwitalię?
  6. Kiedy sadzić sanwitalie na balkonie i w ogrodzie?
  7. Gdzie sadzić i z  czym łączyć sanwitalię?

Sanwitalia rozesłana (łac, Sanvitalia procumbens), nazywana też polegnatką, to ciekawa i popularna roślina balkonowa, zachwycająca bardzo licznymi, żółtymi, koszyczkowymi kwiatami, przypominającymi małe słoneczka.

Jak wygląda sanwitalia?

Sanwitalia jest niewielką rośliną, gdyż osiąga 20-30 cm wysokości, ale rozrasta się bardzo silnie i mocno krzewi. Tworzy efektowną kępę elastycznych, zwisających, dość długich (30-40 cm), zielonych, rozgałęzionych pędów, pokrytych małymi, jajowatymi, owłosionymi listkami i zakończonych kwiatami. W dobrych warunkach szybko tworzy gęstą, ładną kępę lub rozłożysty kobierzec, stając się wspaniałym elementem kompozycji z innymi roślinami ozdobnymi lub samodzielną dekoracją w wiszącej doniczce, ozdobnym koszu lub dekoracyjnej misie.

Sanwitalia kwiaty

Oprócz atrakcyjnego pokroju największym walorem ozdobnym sanwitalii są drobne, żółte, urocze kwiaty, pojawiające się na pędach od początku lata (czerwiec-lipiec) aż do późnej jesieni. Kwiaty mają zwykle brązowy środek z ułożonym wokół niego wianuszkiem żółtych kwiatów języczkowych, jednak bywają też odmiany całkiem żółte lub o żółtozielonym środku i żółtych kwiatach języczkowych (np. odmiany 'Talya', 'Solaris', 'Cuzco Trailing Yellow Improved'). Czasami można też znaleźć rośliny o kwiatach pełnych lub pomarańczowych (np. 'Mandarin Orange').

Sanwitalia w galerii zdjęć

Warunki uprawy sanwitalii rozesłanej

Jeśli jednak chcemy, by sanwitalia rozesłana przez całe lato obficie kwitła i atrakcyjnie wyglądała, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, gdyż jest dość wymagająca. Oczekuje przede wszystkim słonecznego, ciepłego stanowiska i żyznego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża. Nie toleruje suszy ani zalewania, dlatego utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest w jej przypadku kluczowe (roślinę należy podlewać często, lecz umiarkowanie i dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie).

Roślina bardzo szybko rośnie i obficie kwitnie, dlatego zużywa sporo składników odżywczych i przez cały sezon potrzebuje też systematycznego zasilania, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub balkonowych.

Czy sanwitalia jest wieloletnia? Jak rozmnażać sanwitalię?

Sanwitalia rozesłana jest w naszych warunkach rośliną jednoroczną, dlatego rozmnaża się ją głównie z nasion. Jeśli mamy odpowiednie pomieszczenie i możliwości, sadzonki polegnatki możemy przygotować we własnym zakresie, wysiewając jej nasiona w marcu do pojemników wypełnionych podłożem do siewu (wymagają pikowania, ale nie najlepiej znoszą ten zabieg) lub do pojedynczych doniczek (konieczna przerywka zbyt gęstych wschodów).

Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują jednak zróżnicowanych temperatur, co w warunkach domowych może być trudne do osiągnięcia. Po wysiewie oczekują temperatury pokojowej (18-20°C), bo wtedy najlepiej kiełkują. Siewkom przyda się już jednak trochę więcej chłodu, gdyż inaczej mogą nadmiernie się wyciągnąć (15-16°C). Młode, już ukształtowane i podrośnięte sadzonki oczekują natomiast nieco wyższej temperatury (18-20°C), dzięki czemu lepiej się rozwijają. Podczas produkcji własnej rozsady warto też pamiętać o uszczykiwaniu siewkom wierzchołków pędów. Zabieg należy wykonać nawet dwukrotnie, dzięki czemu rośliny będą lepiej się krzewić i uzyskają bardziej zwarty pokrój.

pamiętaj

Kiedy sadzić sanwitalie na balkonie i w ogrodzie?

Ze względu na dość kłopotliwe rozmnażanie i pielęgnację siewek, dużo praktyczniejszym i łatwiejszym sposobem pozyskania roślin do uprawy jest zakup sadzonek sanwitalii wiosną na targu, w centrum ogrodniczym lub u producenta. Zwykle nie są one zbyt drogie, a przy tym dobrze wyrośnięte, ładnie zagęszczone i już kwitnące, dlatego od razu można je wykorzystać do ozdoby balkonu, tarasu czy ogrodowej rabaty. Trzeba tylko pamiętać, aby na zewnątrz wystawiać je lub wysadzać do gruntu, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Gdzie sadzić i z  czym łączyć sanwitalię?

W kompozycjach sanwitalia dobrze sprawdza się przede wszystkim z pelargoniami rabatowymi i pelargoniami bluszczolistnymi, ale może być też zestawiana z koleusami Blumego, bakopami, komarzycami (plektrantusy koleusowate), kocankami włochatymi, werbenami, petuniami, heliotropami, lantanami, lobeliami, smagliczką nadmorską czy scaewolą. Można wykorzystać ją także w ogrodzie, sadząc na słonecznych rabatach i kwietnikach lub jako obwódki.

Sanwitalia Sunvy Top Gold
Autor: GettyImages Sanwitalia Sunvy Top Gold

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają