Rośliny o pierzastych kwiatach doskonałe na rabaty ogrodowe

2025-04-11 14:45

Rośliny o pierzastych kwiatach możemy wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby, ale najlepiej wyglądają na rabatach ogrodowych. Poznaj najpopularniejsze gatunki roślin o ozdobnych pierzastych kwiatostanach.

Spis treści

  1. Rośliny o pierzastych kwiatach lub owocostanach
  2. Jaką rolę mają pełnić w ogrodzie rośliny o pierzastych kwiatach lub owocostanach?
  3. Rośliny jednoroczne o pierzastych kwiatach
  4. Byliny o pierzastych kwiatach
  5. Pnącza i krzewy o pierzastych kwiatach
  6. Zastosowanie rośliny o pierzastych kwiatach w ogrodzie

Rośliny o pierzastych kwiatach lub owocostanach

Pięknie kwitnące rośliny to najwspanialsza ozdoba rabat ogrodowych. Najbardziej dekoracyjne są te, których kwiaty są duże i barwne, ale swój urok mają również rośliny o pierzastych kwiatach czy owocostanach. Delikatne, wąskie płatki kwiatów lub liczne, długie pręciki, tworzą zwykle rodzaj ażurowej kuli, zwiewnej mgiełki, oryginalnego pióropuszu lub puszystego pomponu, dlatego każdej kompozycji nadają lekkości i zwiewności. Wprawdzie najmniejsze z nich nie sprawdzą się jako solitery i raczej nie będą widocznym akcentem rabaty, za to znakomicie zaprezentują się na kwietnikach i dywanach kwiatowych. Będą też idealnym wypełniaczem rozmaitych kompozycji rabatowych.

Jaką rolę mają pełnić w ogrodzie rośliny o pierzastych kwiatach lub owocostanach?

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę roślin o pierzastych kwiatach, powinniśmy zdecydować, jaka rolę mają pełnić w naszym ogrodzie, gdyż posadzone w niewłaściwym miejscu nie będą widoczne lub zostaną zdominowane przez większe rośliny. Podczas planowania nasadzeń, łatwiejsze zadanie czeka nas w przypadku roślin jednorocznych, które i tak każdego roku musimy sadzić od nowa.

Znacznie bardziej przemyślane musi być natomiast rozplanowanie kwitnących bylin, pnączy oraz krzewów, które na jednym stanowisku mogą pozostać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W niektórych przypadkach trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że po kwitnieniu rośliny wchodzą w stan spoczynku i niemal całkowicie znikają z rabaty, pojawiając się ponownie dopiero po kilku tygodniach (np. orliki). Z tego względu rośliny jednoroczne są bardziej uniwersalne i nadają się zarówno do tworzenia kwietników, dywanów kwiatowych i kompozycji rabatowych, jak i wypełniania wolnych przestrzeni w kompozycjach z bylin lub krzewów.

Rośliny jednoroczne o pierzastych kwiatach

Pierzastymi kwiatami mogą pochwalić się między innymi:

Niższe odmiany (np. niskie aksamitki, żeniszki, celozje) są idealne do tworzenia barwnych dywanów kwiatowych i kolorowych kwietników, wyższe (np. wysokie aksamitki, celozje, chabry cesarskie), to z kolei doskonałe rośliny wypełniające, nadajcie się do uzupełniania kompozycji rabatowych. Niektóre z nich można też wykorzystać na kwiat cięty (np. chabry cesarskie).

Byliny o pierzastych kwiatach

Rośliny o pierzastych kwiatach znajdziemy również wśród bylin. Należą do nich między innymi:

  • goździk pierzasty,
  • pysznogłówki,
  • tawułka Arendsa,
  • tawułki chińskie,
  • parzydło leśne,
  • liatra kłosowa,
  • chaber wielkogłówkowy,
  • chaber białawy,
  • języczka pomarańczowa,
  • języczka Przewalskiego,
  • słoneczniczek szorstki (np. odmiana 'Asahi'),
  • wiele odmian jeżówki purpurowej (np. 'Meringue', 'Razzmatazz', 'Raspberry Truffle', 'Pink Double Delight', 'Piccolino', 'Irresistible')
  • oodmiany orlika (np. 'Ruby Port', 'Black Barlow').

Byliny nie prezentują się wprawdzie na kwietnikach tak dobrze jak rośliny jednoroczne, ale za to doskonale sprawdzają się w kompozycjach rabatowych.

Pnącza i krzewy o pierzastych kwiatach

Roślin o pierzastych kwiatach nie brakuje również wśród pnączy i krzewów. Znajdziemy je miedzy innymi u:

U części gatunków pierzastą postać mają jednak nie tylko kwiaty, ale też owocostany, które po przekwitnieniu kwiatów przybierają postać puchatych kulek lub oryginalnych pomponów (np. powojniki, perukowiec podolski).

Zastosowanie rośliny o pierzastych kwiatach w ogrodzie

Rośliny o pierzastych kwiatach i owocostanach możemy wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby.

  1. Kochające słońce i preferujące niezbyt wilgotne podłoże goździki pierzaste, to idealne rośliny na skalniaki, obwódki rabat i ścieżek oraz do obsadzania murków i obrzeży ogrodowych schodów.
  2. Lubiące wilgoć i półcień tawułki to znakomite rośliny do miejsc cienistych, na których będą dobrze komponować się z funkiami, brunerami i innymi roślinami cieniolubnymi.
  3. Duże byliny o pierzastych kwiatostanach to z kolei doskonałe rośliny strukturalne i soliterowe (np. parzydło, chaber wielkogłówkowy), które równie dobrze będą wyglądały posadzone na rabacie pojedynczo jak i w jednogatunkowych grupach lub kompozycjach rabatowych (np. słoneczniczek).
  4. Kwitnące pnącza możemy natomiast wykorzystać do okrywania pergoli, altan lub ogrodzeń, gdzie podczas kwitnienia ich liczne, pierzaste kwiatostany utworzą delikatną, zwiewną „chmurę”, przybierając bardzo efektowny wygląd.
  5. Swoje zastosowanie mają krzewy o pierzastych kwiatostanach, które możemy wykorzystać do tworzenia ozdobnych grup lub jako tło dla kompozycji rabatowych. Doskonale wyglądają też posadzone na tle trawnika lub białej ściany budynku.
  6. Niektóre z nich w trakcie kwitnienia i owocowania tworzą oryginalnie, zwiewne chmury, przypominające niekiedy kłęby kolorowego dymu (np. perukowiec podolski 'Purpureus', 'Rubrifolius Group', 'Lisjo', 'Velvet Cloak').

Aby jednak rośliny o pierzastych kwiatach dobrze się rozwijały i obficie kwitły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe, w przeciwnym razie stracą swoją urodę i staną się bardziej podatne na atak chorób i szkodników.

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
#MuratorOgroduje: Byliny krótkiego dnia