Rośliny doniczkowe w miejscach nasłonecznionych

2010-07-01 2:00 Opracowanie redakcja Wymarzonyogrod.pl

Miejsce nasłonecznione to takie, które przez większą część dnia jest intensywnie oświetlone przez promienie słoneczne. Jakie kwiaty doniczkowe nadają się na miejsce słoneczne?

Takie warunki panują przy oknach w pokojach usytuowanych od strony południowej. Każda roślina potrzebuje światła słonecznego, ale silne słońce może stanowić przeszkodę prawidłowego rozwoju. Duże południowe okno w upalne, letnie dni zamienia pomieszczenie wręcz w pustynię, a silne słoneczne promienie mogą poparzyć delikatne liście. Dlatego latem często konieczne jest zacienianie takiego stanowiska.

Ale na szczęście nie musimy rezygnować z uprawy roślin doniczkowych w pokojach silnie nasłonecznionych. Najlepiej będą tutaj rosły kaktusy – możemy wybierać spośród wielu gatunków, często bardzo różniących się od siebie pokrojem, budowa i rozmiarami. Warto spróbować stworzyć ciekawą kompozycję z tych roślin.

Na słonecznym stanowisku bardzo dobrze czują się rośliny z rodziny ananasowatych, na przykład:

Dużo słońca potrzebują także agawy, aloesy, bugenwilla, eonium, grubosze, juki, kalanchoe, noliny, oleandry, żywe kamienie, wilczomlecze.
Pamiętajmy jednak, że wszystkie rośliny należy systematycznie doglądać sprawdzając, czy bezpośrednie promienie słoneczne nie powodują uszkodzeń. Jeśli je zaniedbamy, mogą ulec poparzeniu bądź nawet uschną.

Silne nasłonecznienie znoszą, i dlatego znakomicie nadają się na południowe okno, kwitnące latem pelargonie, zwłaszcza te o pachnących liściach, które pod wpływem ciepła wydzielają charakterystyczny aromat, np. Pelargonium crispum o zapachu cytrynowym, pelargonia kutnerowana (Pelargonium tomentosum, o zapachu mięty), pelargonia wonna (Pelargonium odoratissimum, o zapachu jabłka) czy pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens, popularnie zwana anginką).

Warto pamiętać, że stanowisko silnie nasłonecznione jest nieocenione zimą, gdy warunki świetle w naszych mieszkaniach są gorsze. W tym okresie okno od strony południowej staje się idealnym miejscem do uprawy wielu roślin kwitnących, na przykład cyklamenów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ela krztuk
|

Moje kaktusy, bo ich bardzo lubię, chociaż okropnie kują stoją od maja do października na zewnątrz, a teraz w piwnicy odpoczywają. Zawsze dokupuję jednego do kolekcji.

Ela Przysucha
|

Też lubię kaktusy, są to rośliny ładne a w szczególności jak kwitną. Jest ich tak dużo że można w nich przebierać które są ładniejsze od drugich.Mam ich na razie ze czterdzieści i nie zamierzam więcej nie kupować. Wydaje mi się że nie wymagają dużo pracy. Gdy jest lato po prostu można wystawić je pod niebo, a jeśli pada deszcz nie duży po prostu je na nim zostawić by trochę się podlały. Pozdrawiam

Anonymous
|

Lubię kaktusy, bo to bardzo tajemnicze rośliny. Długowieczne,odporne na zmienne warunki/ od upału po lekki mróz/ ,brak wody, niedostępne dla intruzów, dzięki kolcom.
Dwa lata temu zachwycałam się "lasami kaktusowymi",kwitnącymi agawami , olbrzymimi opuncjami i 15 metrowymi saquaro w Arizonie. Zawrót głowy. Polecam wszystkim wielbicielom kaktusów. Pozdrawiam.