Co zrobić z pigwy? Proste przepisy na sok, syrop, nalewkę i konfitury

2024-09-25 12:26

Przetwory z pigwy możemy samodzielnie zrobić w domu. Owoce pigwy na przetwory najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach. Podpowiadamy, co zrobić z pigwy. Poznaj prosty przepis na nalewkę i syrop z pigwy.

Spis treści

  1. Co zawierają owoce pigwy?
  2. Kiedy pigwa jest dojrzała? Kiedy zbierać owoce pigwy na przetwory?
  3. Co zrobić z pigwy?
  4. Sok z owoców pigwy
  5. Nalewka z owoców pigwy
  6. Syrop z pigwy - jak zrobić?
  7. Konfitura z owoców pigwy
  8. Mus z pigwy i jabłek

Moda na zdrowe odżywianie sprawiała, że coraz częściej poszukujemy roślin posiadających wysokie walory odżywcze. Jednym z takich gatunków jest między innymi pigwa pospolita (łac. Cydonia oblonga), drzewo owocowe wydające niezwykle wartościowe i aromatyczne owoce, przypominające ciemnożółte, pękate gruszki lub małe jabłka. Roślina nie jest wprawdzie zbyt popularna, gdyż jej cierpkie, ziarniste i twarde owoce nie nadają się do spożycia na surowo, jednak warto się nimi zainteresować, gdyż są prawdziwą skarbnicą wartościowych składników odżywczych. Z owoców pigwy można przygotować smaczne przetwory.

Co zawierają owoce pigwy?

W składzie owoców pigwy znajdziemy między innymi makro i mikroelementy (m.in.: potas, magnez, wapń, miedź, bor, fosfor, mangan, żelazo, kobalt, glin), witaminy (A, C, B), antocyjany, olejki eteryczne, pektyny, kwasy organiczne (np. cytrynowy, jabłkowy), garbniki oraz aminokwasy, które mogą wspomóc nasz układ odpornościowy i poprawić pracę układu pokarmowego. Wprawdzie podczas obróbki część tych substancji ulega rozkładowi, ale zwykle pozostaje ich na tyle dużo, aby zapewnić nam solidną porcję witamin i minerałów. Straty wartościowych składników możemy też nieco ograniczyć przetwarzając owoce zaraz po zbiorze i unikając poddawania ich wysokiej temperaturze.

Zobacz galerię zdjęć: Jakie przetwory można zrobić z pigwy?

Kiedy pigwa jest dojrzała? Kiedy zbierać owoce pigwy na przetwory?

Owoce pigwy dojrzewają w październiku, ale z ich zbiorem lepiej poczekać do pierwszych przymrozków, gdyż lekko przemrożone tracą nieco cierpkiego smaku i stają się delikatniejsze.

Co zrobić z pigwy?

Pigwa nazywana jest polską cytryną są bardzo kwaśne, więc nie spożywa się ich na surowo. Ale za to można z pigwy zrobić smaczne i zdrowe przetwory , np. sok, konfitury czy syrop.

Sok z owoców pigwy

Jednym z najlepszych sposobów na ich wykorzystanie jest przygotowanie z nich soku z pigwy. Bez pasteryzacji możemy trzymać go w lodówce przez 2–3 tygodnie, wykorzystując do sporządzania chłodnych napojów z dodatkiem miodu i cynamonu. Jeśli jednak chcemy przechować sok dłużej, musimy go zapasteryzować, gdyż szybko się popsuje.

Nalewka z owoców pigwy

Innym sposobem na wykorzystanie owoców pigwy jest przygotowanie z nich nalewki. Najprostszy przepis zawiera trzy podstawowe składniki (owoce pigwy, cukier i spirytus), użyte w proporcjach ok. 1:1:1 (np. 1 kg owoców, 1 kg cukru, 1 litr spirytusu), ale w zależności od upodobań można go modyfikować, dodając m.in. wódkę, miód, rodzynki, sok z cytrusów lub zioła.

Syrop z pigwy - jak zrobić?

Do przygotowania syropu z pigwy potrzebujemy 1 kg owoców pigwy i 1 kg cukru. Pigwę myjemy, kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w plasterki. Następnie układamy plastry w słoikach warstwami grubości 1 cm, przekładając je cukrem. Przykrywamy słoiki lnianą ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce na 5 dni, codziennie przysypując na wierzchu cukrem. Gdy sok pokryje owoce słoiki zakręcamy i pasteryzujemy.

Konfitura z owoców pigwy

Z owoców pigwy można także przygotować aromatyczną konfiturę, która znakomicie pasuje do herbaty i deserów: 1 kg owoców, 1 kg cukru, 1,5 szklanki wody.

Mus z pigwy i jabłek

Innym wariantem konfitury jest mus pigwowo-jabłkowy, stanowiący znakomity dodatek do deserów, ciast i sosów: 1 pigwa, 3 jabłka, 0,5 szklanki cukru, sok z cytryny).

Zobacz też:

Murator Google News
Autor:

QUIZ: Pigwa - co wiesz o tych owocach?

Pytanie 1 z 8
Do jakiej roślinnej rodziny należy pigwa?
Pigwa do herbaty
Pigwa: właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają