Nalewki i przetwory z głogu

2018-08-20 13:32

Owoce głogu z powodzeniem wykorzystuje się do przygotowania nalewek i przetworów. Nalewki z głogu można zrobić na wiele sposobów. Poznaj też przepisy na dżem i sok z owoców głogu. Podpowiadamy kiedy zbierać głóg na przetwory i co można zrobić z głogu.

 W Polsce najczęściej spotyka się (i uprawia) głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) oraz głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata). Oba gatunki mają jadalne owoce, które można wykorzystać kulinarnie oraz leczniczo. To skarbnice witaminy C oraz witamin z grupy B. Nie bez znaczenia dla zdrowia człowieka jest także obecność pektyn, soli mineralnych, flawonoidów i procyjanidów. Najważniejsze działanie głogu to poprawa pracy serca. Dodatkowo głóg ma korzystny wpływ także na naczynia krwionośne mózgu, obniża ciśnienie tętnicze krwi, działa lekko uspokajająco, a spożywany regularnie (w różnej formie) obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy.

>>Przeczytaj też: Głóg – właściwości zdrowotne i zastosowanie głogu

Jak pozyskiwać i przygotować surowiec z głogu?

Do celów leczniczych wykorzystywane są zarówno kwiaty (zbierane w fazie, gdy część nie jest jeszcze rozwinięta), jak i owoce głogu. Na przetwory przeznacza się głównie owoce głogu, które zbiera się w momencie, gdy są już dobrze wybarwione (mają ciemnoczerwoną barwę). Najlepiej układać je w pojemnikach cienkimi warstwami. Można je suszyć lub przetwarzać od razu po zbiorze. Owoce powinno się pozyskiwać z drzew oddalonych od dróg szybkiego ruchu i obszarów uprzemysłowionych. Głogi często sadzi się w parkach i w zieleni miejskiej – takie okazy również nie są optymalne pod względem przydatności kulinarnej. Poza uprawą w przydomowych ogrodach, owoce można pozyskiwać także z drzew rosnących w lasach (to cenne źródło pokarmu dla ptaków).

>>Przeczytaj też: Głóg – gatunki głogu do sadzenia w ogrodach, wymagania, uprawa i pielęgnacja

Nalewka z głogu

Nalewki z głogu przygotowuje się na wiele sposobów. Najmocniejsze nalewki oparte są na bazie spirytusu, do produkcji lżejszych można wykorzystać wódkę. Czasem po prostu zalewa się owoce alkoholem i dodaje cukier – to najprostsza, ale nie najefektywniejsza metoda. Głóg przed zalaniem alkoholem warto rozdrobnić i wydrenować. Usuwanie drobnych pestek niestety bywa kłopotliwe. Taka nalewka najlepiej „wyciąga” smak i aromat owoców, a poza tym jest cenniejsza leczniczo. Skraca się również czas produkcji.

  • Przepis na nalewkę (jednoroczną): 1 kg świeżych, roztartych owoców głogu należy zalać 2 litrami spirytusu, naczynie zakręcić i odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie należy przygotować syrop cukrowy (0,5 kg cukru rozpuszczone w 1 l gorącej wody). Po wystygnięciu syrop wlewa się do naczynia z owocami głogu i dokładnie miesza. Po odczekaniu kolejnych 5-6 tygodni nalewkę warto przelać do butelek i odstawić w ciemne miejsce.
  • Przepis na nalewkę z przyprawami: 0,5 kg świeżych rozdrobnionych owoców głogu, laski wanilii, szczyptę cynamonu, rodzynki, dwa anyże należy zalać 1 litrem wódki. Następnie dosypuje się 0,5 kg cukru i odstawia nalewkę na około 3 miesiące. Po przefiltrowaniu (np. przez gazę) odstawia się ją w butelkach w ciemne miejsce. Jest już gotowa do spożycia.

>>Przeczytaj też: Dzika róża – właściwości i zastosowanie owoców dzikiej róży

Przetwory z głogu - przepisy

Z głogu można sporządzić nie tylko nalewki. Popularne są także inne przetwory.

  • Dżem z owoców głogu. Konieczne jest wydrążenie owoców. Owoce (0,5 kg) należy zalać niewielką ilością wody (szklanka) i gotować aż staną się miękkie. Po tym czasie warto je dodatkowo zblendować. Następnie masę owocową przesypuje się do garnka, ponownie zalewa szklanką wody i gotuje, dosypując w porcjach cukier (łącznie 300-400 g). Kiedy dżem uzyska odpowiednio gęstą konsystencję, należy zdjąć go z ognia, wystudzić i przełożyć do słoików.
  • Sok z owoców głogu. Sok głogowy powinno się spożyć w ciągu 1-2 dni od przygotowania, gdyż nie nadaje się do przechowywania. Owoce na sok można zrywać pod koniec lata i jesienią. Z 1 kg owoców głogu trzeba usunąć pestki. Do naczynia wlać 2 l litry wody, wsypać 0,3 kg cukru, dosłodzić miodem (można dodać – nie tylko alternatywnie – sok z cytryny) i gotować tak długo, aż cukier się rozpuści i powstanie jednorodny syrop. Następnie dodać rozdrobnione owoce i gotować kolejne 10-15 minut. Po wystygnięciu można przecedzić przez gazę. Jeszcze łatwiej sok można sporządzić przepuszczając dojrzałe wydrylowane owoce przez sokowirówkę i dosłodzenie go miodem.
Nalewka z głogu
Autor: Getty Images