Papaja (melonowiec właściwy) - jak uprawić w domu? Jak jeść owoce papai?
Melonowiec właściwy (Carica papaya) - powszechna nazywana papaja lub drzewo melonowe - to bylina uprawiana w krajach tropikalnych. W Polsce można kupić owoce papai, ale nie są tak rozpowszechnione i popularne jak banany, cytrusy czy ananasy. Tymczasem warto spróbować nowych smaków. W dodatku papaję można uprawiać w domu.
Owoce papai, podobnie jak ananasa, nie rosną na drzewach. Melonowiec właściwy pomimo pokaźnych rozmiarów (5-10 m) i drzewiastego pokroju jest klasyfikowana jako bylina. Występuje m.in. w Meksyku i na południu USA. Papaja uprawiana w pojemniku w domu czy w ogrodzie zimowym nie osiągnie oczywiście takich rozmiarów. Wciąż może jednak wydać plon – smaczne, duże jagody o gruszkowatym kształcie.
Spis treści
- Papaja owoce - jak jeść?
- Papaja - uprawa w domu
- Sadzimy nasiona papai
- Podlewanie papai
- Nawożenie papai
- Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
- Przesadzanie papai
Papaja owoce - jak jeść?
Owoce papai osiągają nawet długość do 45 cm przy średnicy 30 cm. Początkowo mają zieloną barwę, wraz z dojrzewaniem przebarwiają się na ciemnożółto lub pomarańczowo. Owoce papai je się podobnie jak melony – smaczny jest sam miąższ. Ma słodki smak i intensywny aromat. Dlatego po przekrojeniu owoce papai powinno się wydrążyć. Liczne, czarne nasiona mają gorzki smak. Są jadalne, w niektórych krajach traktuje się je jako substytut pieprzu.
Papaję można jeść na surowo (warto skropić ją sokiem z cytryny), sporządzać z niej soki, dodawać do sorbetów i deserów. Jest także dobrym dodatkiem do dań z mięs, pikantnych potraw i owoców morza. Owoce papai to skarbnica dobroczynnych dla organizmu związków. Zawierają m.in. witaminy A i C, kwas foliowy, miedź, magnez potas, błonnik, flawonoidy oraz enzym papainę. Regularne spożywanie papai wzmacnia odporność. Owoce działają przeciwzapalnie, wspomagają prace układu pokarmowego, przeciwdziałają zaparciom i wzdęciom, poprawiają wzrost i pozytywnie wpływają na wygląd skóry.
Owoce papai zbiera się przed dojrzeniem i pozostawia aż dojrzeją. Niedojrzałe zawierają szkodliwe związki i nie można ich jeść na surowo. Takie właściwości tracą po obróbce termicznej.
Autor: Gettyimages
Papaja (melonowiec): owoce nadające się do spożycia na surowo muszą być dojrzałe.
Papaja - uprawa w domu
Optymalne warunki do uprawy papai zapewnia szklarnia i ogród zimowy. W takich wypadkach rośliny silnie rozwijają się, ale w czasie upałów należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem (np. przez cieniowanie). Dlatego w domu papaję najlepiej uprawiać w najlepiej oświetlonym pomieszczeniu w pobliżu okna. W dobrych warunkach daje plon już po roku uprawy.
Przeczytaj też:
Jak wyhodować awokado z pestki: krok po kroku >>>
Papaję uprawia się przez 4-5 lat, potem trzeba pozyskać nowe sadzonki. Ważne jest utrzymanie wysokiej temperatury. Temperatura nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Zimą roślinę można wspomóc przez sztuczne doświetlanie.
Sadzimy nasiona papai
Nasiona trzeba oczyścić z miąższu (wysiewa się tylko świeże). Na dzień przed wysiewem zaleca się namoczyć w wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest także moczenie w roztworze nadmanganianu potasu (można kupić w aptece). Donicę należy wypełnić żyznym podłożem. Najlepiej zmieszać ziemię torfową z gliniastą, kompostową oraz piaskiem. Ważne, aby podłoże było żyzne, dobrze spulchnione, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Głębokość siewu wynosi 1-2 cm. Przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu melonowiec kiełkuje już po 1-2 tygodniach od wysiewu.
Podlewanie papai
Podlewanie papai to najważniejszy i najbardziej precyzyjny zabieg nie tylko ze względu na ryzyko wyschnięcia. Roślinę powinno się podlewać często, ale niezbyt obficie (odwrotnie niż większość zieleni). Latem zwykle trzeba to robić codziennie, o innych porach roku 2-3 razy w tygodniu (zależnie od warunków). Zasada podlewania papai jest podobna jak przy uprawie cytrusów – nie można dopuścić do przesychania bryły korzeniowej. Melonowiec nie lubi „stojącej” wody. Nadmiar zgromadzony w podstawce powinno się od razu wylewać, w przeciwnym wypadku szybko może dojść do wystąpienia chorób i gnicia korzeni.
Nawożenie papai
W trakcie sezonu wegetacyjnego stosuje się nawozy co 2-3 tygodnie. Warto wybierać te z większą zawartością fosforu i potasu. Bardzo ważne są także mikroelementy. Do nawożenia papai nadają się nawozy humusowe, a nawet popiół drzewny i mączka bazaltowa.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Gdy papaja osiągnie ok. 1 m wysokości, warto przyciąć jej wierzchołek. To pozytywnie wpłynie na owocowanie. Dobrym zabiegiem jest regularne zraszanie (nie w czasie upałów i silnego nasłonecznienia). Zabieg najlepiej przeprowadzać rano. Na wierzchniej warstwie podłoża można stosować ściółkę, która ograniczy wyparowywanie wody.
Przesadzanie papai
Do uprawy papai powinno się używać dużych pojemników. Zwykle roślinę trzeba przesadzać co roku przez 2-3 pierwsze lata uprawy. Na dnie zaleca się usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.