Omieg wschodni - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-05-20 20:07
Omieg wschodni
Autor: GettyImages Dekoracyjne są także sercowate liście omiegów, które są lekko ząbkowane (karbowane)

Omieg wschodni ma żółte kwiaty przypominające kwiaty stokrotek, które razem z sercowatymi, łagodnymi ząbkowanymi liśćmi są jego znakiem rozpoznawalnym. Nie ma dużych wymagań, zadowoli się przeciętną glebą i świetnie komponuje się z innymi bylinami w ogrodzie. Jak uprawiać omieg wschodni?

Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest nazywany także omiegiem kaukaskim (D. cauacasicum) i należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W ogrodach jest uprawiany jako ozdobna bylina, tworząca szerokie kępy i kwitnąca wiosną.

Wyróżnia się żółtymi, lśniącymi kwiatami, które pojawiają się od kwietnia do czerwca na prostych łodygach, dorastających do około 50 cm wysokości. Kwiaty omiegu wschodniego są zebrane w koszyczki (z wypukłym dnem), wyrastające po 1-2 na szczycie pędów. Dekoracyjne są także sercowate liście omiegów, które są lekko ząbkowane (karbowane).

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Omieg wschodni - uprawa i pielęgnacja

  • stanowisko dla omiegu wschodniego

Najlepiej wybrać dla niego miejsce słoneczne lub lekko zacienione oraz żyzne, gliniaste podłoże o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. W czasie uprawy omiegów warto pamiętać, że wiosną gleba powinna być stale wilgotna, a po kwitnieniu, kiedy roślina przechodzi w okres spoczynku, lepiej ograniczyć podlewanie.

  • terminy wysiewu i sadzenia omiegu wschodniego

Najlepiej sadzić rośliny w ogrodzie wczesną wiosną, przed pojawieniem się pędów kwiatostanowych, lub po kwitnieniu (lipiec/sierpień), kiedy roślina kończy wzrost i przygotowuje się do spoczynku. Można także wysiać wiosną nasiona omiegu do skrzynek, a następnie przesadzić siewki na ogrodowe rabaty późnym latem.

  • nawożenie omiegu wschodniego

Aby rośliny zdrowo rosły, warto przed sadzeniem wzbogacić (przekopać) podłoże nawozem organicznym, np. rozłożonym obornikiem lub kompostem W kolejnych sezonach, kiedy rośliny są już starsze najlepiej zasilić je nawozami długo działającymi (raz w roku na wiosnę).

  • rozmnażanie omiegu wschodniego

Łatwo można je także rozmnożyć – najlepiej wczesną wiosną lub latem przez podział kęp starszych roślin.

Omieg wschodni - zastosowanie byliny w ogrodzie

Najlepiej zaplanować nasadzenia omiegów na rabatach bylinowych, gdzie mogą towarzyszyć kwitnącym roślinom cebulowym (tulipan, szafirek), innym kwitnącym wiosną bylinom oraz niskim trawom i krzewom ozdobnym. W pojedynczych kępach może być stosowany w ogrodach skalnych oraz sadzony w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ponadto, kwiaty omiegu nadają się dobrze na kwiat cięty i długo zachowują świeżość w wazonach.

Wyhodowano kilka ciekawych odmian omiegu wschodniego, które można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Warte polecenia są między innymi:

  • 'Magnificum' – osiąga wysokość do 60 cm i wykształca duże kwiatostany o średnicy nawet ponad 5 cm.
  • 'Fruhlingspracht' – dekoracyjna odmiana o pełnych kwiatach, dorastająca do 50 cm wysokości.
  • 'Little Joe' – wcześnie kwitnąca odmiana o niskim wzroście (osiąga maksymalnie 30cm)i pojedynczych kwiatostanach.

Przeczytaj też:

Jak wybrać byliny na rabatę. Poradnik projektowania byliny ogrodowej >>

Omieg wschodni
Autor: GettyImages Żółte kwiaty przypominające kwiaty stokrotek, które razem z sercowatymi, łagodnymi ząbkowanymi liśćmi są jego znakiem rozpoznawalnym

Omieg wschodni - ochrona przed chorobami i szkodnikami

W czasie uprawy roślin mogą niestety pojawić się czasem choroby grzybowe lub szkodniki. Najczęściej możemy spotkać się z mączniakiem na liściach oraz z żerowaniem mszyc.

  • mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy, który jest dosyć powszechną choroba roślin ogrodowych objawia się powstawaniem plam na liściach, pokrytych białym, mączystym nalotem. W efekcie wzrost roślin jest zahamowany, a kwitnienie słabe. Na przełomie maja lub czerwca albo po zauważeniu pierwszych plam, warto wykonać co najmniej 2 opryski (co 7-10 dni) preparatem Amistar lub Topsin.

  • zgorzel pędów

Jeśli w uprawie roślin występuje nadmiar wilgoci, może także wystąpić inna choroba grzybowa - zgorzel pędów, która powoduje gnicie szyjki korzeniowej i podstawy pędów. W takim przypadku najlepiej usunąć roślinę a glebę i sąsiednie rośliny podlać roztworem preparatów przeciwgrzybowych, np. Aliette lub Previcur Energy.

  • mszyce

Już wiosną mogą pojawiać się również kolonie mszyc, które wysysają soki i osłabiają całe rośliny. Najczęściej żerują one na łodygach i pąkach kwiatowych, przez co kwiatostany są zniekształcone. Po zauważeniu pierwszych owadów można wykonać opryski preparatami naturalnymi (np. na bazie czosnku, pokrzywy lub szarego mydła). Kiedy zaatakują z dużym nasileniem i nie pomagają metody naturalne, rośliny można opryskać także preparatami specjalistycznymi, np. Mospilan.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE