Muchołówka - roślina owadożerna. Jak opiekować się mochołówką?

2023-07-04 7:06

Muchołówka to jedna z najbardziej znanych roślin owadożernych. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach. Lubią je szczególnie dzieci. Aby długo się nią cieszyć, należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu i pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Jak uprawiać muchołówkę w domu?

Spis treści

  1. Jak wygląda muchołówka?
  2. Muchołówka - najważniejsze wymagania
  3. Uprawa muchołówki – jak ją pielęgnować?
  4. Ile razy dziennie należy podlewać muchołówkę?

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to osobliwość w świecie flory - wyróżnia się wyglądem i sposobem życia. W naturze występuje w rejonach ubogich w składniki pokarmowe (tereny podmokłe, torfowiska), więc wytworzyła mechanizm, który pozwala jej przetrwać w tych trudnych warunkach.

Jak wygląda muchołówka?

Muchołówka to roślina owadożerna, posiada przekształcone liście, tzw. liście pułapkowe, które wabią owady kolorem i zapachem. Gdy nieświadoma ofiara siada na liściu, pułapka szybko zamyka się, a roślina zaczyna wytwarzać enzymy trawienne. W ten sposób muchołówka zaopatruje się w białko i inne związki odżywcze. Jeden liść zwykle otwiera się/zamyka 1-3 razy, później zasycha.

Muchołówka to oryginalna i interesująca roślina, która stanowi wdzięczny obiekt obserwacji. Wymaga jednak regularności pielęgnacji, dobrych warunków i pewnej wprawy. Jeśli spełniamy takie kryteria, roślina odwdzięczy się zdrowym wyglądem.

Przeczytaj też: Najdziwniejsze rośliny świata: rośliny cuchnące, mięsożerne, brzydkie... Poznaj dziwne rośliny

Muchołówka
Autor: GettyImages Muchołówka amerykańska to roślina owadożerna

Muchołówka - najważniejsze wymagania

  • Stanowisko dla muchówki

Muchołówkę najlepiej uprawiać w miejscu widnym o dużej ilości światła, na przykład na parapetach przyokiennych. Jednakże egzemplarze ustawione od strony południowej lub zachodniej w czasie największych upałów zaleca się osłaniać, np. kartką papieru. Bezpośrednie, palące słońce może parzyć liście. W cieniu natomiast muchołówka amerykańska jest delikatna i szybko marnieje.

  • Podłoże dla muchołówki

Podłoże powinno odzwierciedlać warunki naturalne. Optymalny więc jest torf (pH=3.0-5.0). Można dodać do niego gruboziarnisty piasek.

  • Okres spoczynku dla muchołówki

Zimą roślina wymaga przejścia okresu spoczynku. Zaleca się ją przenieść na 4-6 tygodni do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (5-10°C). Podlewanie ogranicza się wtedy do minimum. Takie działanie pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny.

  • Wilgotność powietrza dla muchołówki

Częstym problemem w uprawie pokojowej jest suche powietrze - jeśli właśnie takie panuje w mieszkaniu, trzeba postarać się podnieść wilgotność powietrza, bowiem muchołówka najlepiej rozwija się w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Odpowiadają jej warunki szklarniowe.

Nie powinno się dotykać włosków czuciowych muchołówki, gdyż może to osłabić roślinę (wielokrotne dotykanie spowoduje „wykorzystanie" limitu zakleszczeń i gubienie liści).

Zobacz muchołówkę w galerii zdjęć

Uprawa muchołówki – jak ją pielęgnować?

  • Sadzenie i przesadzanie muchołówki

Wykonuje się je wiosną, raz 2-3 lata. Roślina nie ma silnego systemu korzeniowego, więc przesadzać muchołówkę powinno się wykonywać, gdy brakuje jej miejsca do dalszego rozrastania się i rozwoju liści. Istotna jest także wymiana części podłoża na „świeże”. Z reguły gatunek uprawia się w małych pojemnikach.

  • Rozmnażanie muchołówki

Muchołówkę można rozmnożyć przez podział rośliny.

  • Nawożenie muchołówki

Gatunek w środowisku naturalnym radzi sobie w skrajnych warunkach, dlatego nie wymaga nawożenia także w uprawie doniczkowej. Można natomiast raz na kilka tygodni czy miesięcy wspomóc go pomagając w „polowaniu”. Podstawione owady nie powinny być jednak martwe, gdyż czułki czuciowe mogą nie zareagować i liść nie zakleszczy się.

  • Zraszanie muchołówki

Roślinę można regularnie zraszać. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, warto stosować nawilżacze. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy muchołówka przebywa zimą w ciepłym pomieszczeniu.

  • Inne zabiegi pielęgnacyjne

Roślinę w okresie zimowym przenosi się do chłodnego pomieszczenia, natomiast latem można wystawić ją na balkon, taras lub do ogrodu.

  • Choroby i szkodniki atakujące muchołówkę

Choroby występują głównie wskutek niewłaściwych warunków uprawy i nieprawidłowej pielęgnacji. Ponadto mogą pojawić się szkodniki, np. mączlik lub ziemiórki. Zwalcza się je doraźne, używając preparaty przeznaczone do ochrony roślin pokojowych.

Ile razy dziennie należy podlewać muchołówkę?

Podlewanie w uprawie muchołówki jest pewnego rodzaju sztuką. Potrzeba nabyć doświadczenia i nawyku niepodlewania jej przy okazji nawadniania innych roślin. Muchołówka lubi wilgotne lub przynajmniej umiarkowanie wilgotne podłoże, a nie znosi przesuszenia. Jednocześnie źle reaguje na słabą jakość wody. Dlatego powinno się ją podlewać wodą przefiltrowaną lub przegotowaną o temperaturze pokojowej. Czasem do podlewania używa się nawet wody destylowanej. Do 1 litra wody warto dodać kilka kropel soku z cytryny. Odrobina wody (np. 1 cm) może pozostawać cały czas w podstawce, wtedy podsiąka do korzeni. Należy ją wymieniać co kilka dni na świeżą. Aby ograniczyć ryzyko przesuszenia, w czasie sadzenia zaleca się wymieszać ziemię z hydrożelem.

Poznaj też inne rośliny owadożerne:

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia