Sekrety pielęgnacji lilii. Sprawdź, jak zapewnić długie kwitnienie liliom w ogrodzie

2024-06-24 10:04

Lilia od wieków uważana jest za kwiat niezwykły. Wszystkie lilie są tak piękne, że trudno wybrać tę jedną jedyną – warto więc tworzyć z nich kolekcje i komponować z innymi roślinami na rabatach. Podpowiadamy jak sadzić lilie w ogrodzie i jak je potem pielęgnować.

Spis treści

  1. Lilie - wymagania uprawowe lilii
  2. Zobacz galerię zdjęć pięknych lilii
  3. Jaki i kiedy sadzić i wykopywać cebule lilii?
  4. Jak pielęgnować lilie?
  5. Okrywanie lilii na zimę
  6. Sprawdzone sposoby na piękne lilie

Lilie mają kwiaty niezwykłej urody prawie we wszystkich możliwych barwach, a ich odmiany trudno zliczyć. Powstają problemy z klasyfikacją, ale to kłopot głównie kolekcjonerów. O wyborze roślin do ogrodu przydomowego decyduje ich uroda – a tę poznajemy zazwyczaj z etykiet i katalogów.

Lilie - wymagania uprawowe lilii

Lilie mają opinię trudnych w uprawie, ale mogą stać się niekwestionowaną ozdobą naszych rabat, jeżeli poznamy zasady pielęgnacji i będziemy ich przestrzegać. Lilie kwitną od czerwca do sierpnia, ale aby tak się stało, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

  • Podłoże i stanowisko dla lilii

Lilie potrzebują ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, zawsze wilgotnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Warto też wybrać miejsce nieco wyniesione, aby woda opadowa mogła łatwo odpływać.Większość lilii dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym o pH 5,5-6,5 – ale lilia biała i wiele mieszańców lilii azjatyckich lepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym o pH 6,5-7,0.

Zobacz galerię zdjęć pięknych lilii

Jaki i kiedy sadzić i wykopywać cebule lilii?

  • Sadzenie cebul lilii

Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii jest przełom września i października, choć można też sadzić je wiosną – zwłaszcza odmiany późno kwitnące. Przed sadzeniem należy starannie przygotować miejsce pod lilie: odchwaścić, spulchnić, wymieszać glebę z dojrzałym kompostem na głębokość około 40 cm i pozostawić na dwa-trzy tygodnie. Dopiero po tym czasie można posadzić cebulki lilii.

Głębokość sadzenia cebul lilii zależy od wielkości cebuli i powinna być równa jej obwodowi. Na glebie zwięzłej sadzimy nieco płycej, na piaszczystej – głębiej. Jeżeli tworzymy z lilii rabatę lub choćby grupę – cebule sadzimy co 25-30 cm, ale bujnie rosnące odmiany (np. lilie trąbkowe) oraz te, które pozostawiamy w ziemi na kilka lat – nawet co 50 cm.

  • Wykopywanie cebul lilii

Cebule lilii wykopujemy na początku września i od razu sadzimy na nowym miejscu lub przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 stopni Celsjusza okryte trocinami lub torfem. Zimujące w gruncie po 2-3 latach uprawy na tym samym miejscu warto wykopać, usunąć martwe korzenie, a najdłuższe skrócić o 1-2 cm i posadzić w nowym miejscu.

Jak pielęgnować lilie?

  • Podlewanie lilii

Lilie źle znoszą suszę, ale też nie tolerują zalewania. Dlatego trzeba dbać, aby gleba wokół nich była zawsze wilgotna. Podlewać najlepiej bezpośrednio na podłoże, tak, aby nie moczyć liści.

  • Nawożenie lilii

Żeby rośliny obficie kwitły, trzeba je zasilać nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz nawozimy lilie przed kwitnieniem, zazwyczaj na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia i na koniec tuż po jego zakończeniu w lipcu lub sierpniu.

  • Odchwaszczanie lilii

Przez cały sezon wegetacyjny trzeba starannie usuwać chwasty, które nie tylko intensywnie czerpią z podłoża składniki odżywcze, ale są siedliskiem mszyc i innych szkodników, a także ułatwiają rozwijanie się chorób grzybowych i wirusowych. Przy okazji, wyrywając chwasty z korzeniami, spulchniamy podłoże (nie używajmy narzędzi, aby nie uszkodzić cebul).

Okrywanie lilii na zimę

Ponieważ lilie są wrażliwe na niską temperaturę, wszystkie pozostawione na zimę w gruncie należy starannie okryć – po pierwszych przymrozkach rozłożyć na grządkach z cebulami lilii warstwę kory lub trocin (10 cm) albo stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Jeżeli nastaną silne mrozy, warto dołożyć drugą warstwę – najlepiej stroisz. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo zamiast osłony powstanie znakomite schronienie dla gryzoni. Wiosną, gdy ziemia się ogrzeje, zdejmujemy część okrycia. Po tygodniu usuwamy resztę.

warto wiedzieć
Lilie

Autor: GettyImages

Sprawdzone sposoby na piękne lilie

1. Przekwitłe kwiaty należy usuwać nie tylko z przyczyn estetycznych. Roślina zużywa na zawiązanie nasion znaczne ilości składników pokarmowych, a to osłabia cebulę.

2. Aby nie dopuścić do zaatakowania lilii przez niewidoczne gołym okiem, ale groźne dla roślin nicienie, warto sadzić obok nich aksamitki (stanowią naturalną pułapkę na te szkodniki).

3. Skutecznym sposobem chronienia lilii przed myszami i innymi gryzoniami jest sadzenie w ich sąsiedztwie cesarskiej korony, której zapach jest dla gryzoni nieznośny. Innym dobrym sposobem jest sadzenie cebul lilii w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Lilie w ogrodzie
Autor: GettyImages Podlewać lilie najlepiej bezpośrednio na podłoże, tak, aby nie moczyć liści

Poznaj też inne piękne rośliny kwitnące zdobiące ogrodowe rabaty:

Sprawdź produkty które wybraliśmy dla Ciebie:

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Lilie
Autor: www.thinkstockphotos.com Lilie doskonałe nadają się na kwiat cięty
Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?
Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Nasi Partnerzy polecają