Lewkonia letnia - kiedy siać i sadzić, jak uprawiać lewkonię letnią?
Lewkonia letnia zachwyca pachnącymi kwiatami, zebranymi w okazałe groniaste kwiatostany. Rośliny przeznaczone do wazonów wyrywa się i wstawia do wody razem z korzeniami. Jak uprawiać lewkonię letnią w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Kwiaty lewkonii letniej mogą mieć różne barwy: białą, różową, fioletową, czerwoną, amarantową, kremową, żółtą, pomarańczową
Spis treści
- Jak wygląda lewkonia letnia?
- Odmiany lewkonii letniej
- Zastosowanie lewkonii letniej
- Wymagania lewkonii letniej
- Czy lewkonia letnia jest wieloletnia?
- Kiedy wysiewać i sadzić lewkonię letnią?
Lewkonia letnia (łac. Matthiola incana) jest uprawiana przede wszystkim dla dekoracyjnych, pachnących kwiatów.
Jak wygląda lewkonia letnia?
W uprawie są liczne odmiany lewkonii letniej - wyhodowano ich mnóstwo. Rośliny mogą mieć różną wysokość (25-100 cm), jeden lub kilka pędów i pełne lub pojedyncze kwiaty w wielu atrakcyjnych barwach: m.in. białej, różowej, liliowej, fioletowej, czerwonej, amarantowej, bordowej, kremowej, żółtej, pomarańczowej. Na pędzie jest nawet kilkadziesiąt kwiatów, które rozwijają się stopniowo, od dołu.
Odmiany lewkonii letniej
Najładniejsze są odmiany lewkonii letniej o pełnych kwiatach, bardzo gęsto oblepiających gałązkę i tworzących na szczycie wzniesionej łodygi barwny kłos. Należą do nich między innymi odmiany: 'Mera', 'Varsovia', 'Hala', 'Lavender', 'Dora', 'Diablo', 'Lolita', 'Juka', 'Bara', 'Antar'.
Zastosowanie lewkonii letniej
Lewkonia letnia, ze względu na swoje piękne kwiaty, ma wiele zastosowań. Znakomicie nadaje się na kwiat cięty - w wazonie dłużej utrzymuje świeżość, jeśli zostanie umieszczona w wodzie wraz z korzeniem. Może być wspaniałą ozdobą letniej rabaty, a także wypełnieniem pustych miejsc między bylinami lub dekoracją balkonowych skrzynek (odmiany karłowe).
Przeczytaj też:
- Pięknie pachnące kwiaty na balkon
- Jakie rośliny posadzić, by stworzyć pachnący ogród?
- Maciejka – kwiat urzekający zapachem. Kiedy i jak wysiewać maciejkę?
Wymagania lewkonii letniej
Lewkonia letnia kwitnie od czerwca do późnej jesieni, ale jeśli chcemy przez cały sezon cieszyć się jej pięknymi kwiatami, musimy o nią troskliwie zadbać, gdyż jest dość wymagająca. Oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby zasobnej w wapń, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 7).
Ponieważ płytko się korzeni, nie znosi suszy i w okresach bezdeszczowych wymaga podlewania. Najlepiej podlewać ją często, ale małymi dawkami wody.
Lewkonie jest też dość żarłoczna, dlatego w sezonie oczekuje systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla roślin kwitnących (zawierają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu). Roślina dobrze reaguje na nawożenie organiczne, dlatego ziemie w miejscu jej sadzenia warto wcześniej zasilić kompostem.
Jak przygotować rozsadę kwitnących roślin jednorocznych?
Czy lewkonia letnia jest wieloletnia?
Lewkonia letnia z natury jest byliną, ale ponieważ nie znosi mrozów, w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna.
Kiedy wysiewać i sadzić lewkonię letnią?
Nasiona lewkonii letniej wysiewa się do skrzynek w marcu i przetrzymuje w pomieszczeniu. Kiedy siewki podrosną, wykonuje się selekcję, pozostawiając jedynie rośliny o jasnych, dużych liściach, które dadzą pełne kwiaty (tzw. wskaźnik pełności). Zabieg jest istotny dlatego, że tylko 50-60 proc. roślin uzyskanych z siewu wyda pełne kwiaty (nasiona zbiera się wyłącznie z roślin o kwiatach pojedynczych, gdyż pełne są sterylne).
Samodzielne rozmnażanie lewkonii z nasion jest jednak dość trudne (rośliny oczekują zróżnicowanych temperatur i warunków podczas kiełkowania), dlatego lepiej uprawiać lewkonię z gotowych sadzonek, zakupionych u producenta i wysadzonych do gruntu w drugiej połowie maja.
Lewkonie sadzimy w rozstawie 30x30 cm w przypadku odmian wielopędowych lub 15x15 cm przy uprawie roślin jednopędowych.
Uprawiając zaliczane do kapustowatych lewkonie należy jednak pamiętać, aby nigdy nie sadzić ich na stanowisku zajmowanym wcześniej przez inne rośliny z tej rodziny, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia na kwiaty wspólnych chorób i szkodników (przerwa powinna wynosić ok. 4 lat).
Poznaj też inne rośliny do ogrodu o pachnących kwiatach: