Kwiat szeflera - jak pielęgnować, jaka ziemia? Gdzie postawić szeflerę, czego nie lubi szeflera?

2024-07-10 12:08

Szeflera (Schefflera) - doskonale nadaje się do dekoracji dużych salonów i holi. Największą ozdobą szeflery jest smukły, gęsty pokrój oraz duże, parasolowate liście złożone z kilku pojedynczych, owalnych liści zebranych w rozłożystą rozetę na szczycie długiego, sztywnego ogonka liściowego. Jak dbać o kwiat szeflera?

Spis treści

 1. Gatunki szeflery
 2. Szeflera parasolowata i drzewkowata - czym się różnią?
 3. Szeflera  - odmiany
 4. Kwiat szeflera - wymagania. Jak dbać o kwiat szeflera?
 5. Kwiat szeflera - podlewanie
 6. Temperatura i wilgotność powietrza dla szeflery
 7. Dlaczego szeflera gubi liście?
 8. Szeflera przesadzanie i przycinanie
 9. Kwiat szeflera - rozmnażanie
 10. Błędy w uprawie szeflery - czym skutkują?
 11. Szeflera najwytworniejsza

Szeflera należała dawniej do bardzo popularnych roślin doniczkowych, ale na jakiś czas odeszła w zapomnienie. Obecnie szeflery znów wracają do łask i dzięki niezwykłej urodzie zyskują sobie coraz większe grono miłośników.

Gatunki szeflery

Rodzaj szeflera (łac. Schefflera) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i liczy sobie ponad 600 gatunków, ale w uprawie doniczkowej znaczenie mają głównie:

 • Szeflera parasolowata (inaczej szeflera ostrolistna, Schefflera actinophylla),
 • Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola).

Szeflera parasolowata i drzewkowata - czym się różnią?

Oba gatunki szeflery są roślinami bardzo okazałymi, potrafią dorastać do ponad 2-3 m wysokości i osiągać sporą szerokość. Zwykle mają formę wielopędowego krzewu lub niewielkiego drzewka, rosnącego raczej w górę niż rozrastającego się na boki, ale ze względu na duże liście i tak wymagają dla siebie sporo miejsca. Większa z nich jest szeflera parasolowata, która może rozrastać się na szerokość nawet 1,5 m. Jej pierzaste, parasolowate liście są szerokie, a poszczególne listki ostro zakończone. Szeflera drzewkowata jest nieco niższa i bardziej zwarta, a jej listki - tworzące parasolowaty liść - są tępo zakończone lub zaokrąglone.

W naturalnym środowisku oba gatunki szeflery kwitną i owocują, jednak w uprawie doniczkowej kwitnienie zdarza się niezmiernie rzadko, a na owoce w ogóle nie ma co liczyć.

Obie szeflery to rośliny wysokie i okazałe, dlatego polecane są głównie do dużych wnętrz, w których doskonale prezentują się stojąc na podłodze w oryginalnej doniczce.

Szeflera parasolowata
Autor: Getty Images Szeflera parasolowata (Schefflera actinophylla)

Szeflera  - odmiany

W sprzedaży dostępne są także ozdobne odmiany szeflery, charakteryzujące się dekoracyjnymi liśćmi ozdobionymi dużymi, białymi lub kremowymi plamami, które niekiedy niemal całkowicie pokrywają blaszkę liściową. Przykładami takich odmian są: 

 • szeflera 'Trinette'
 • szeflera 'Janine'
 • szeflera 'Gold Capella'

Przeczytaj też: Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

Szeflera
Autor: GettyImages Liście szeflery złożone są z kilku pojedynczych, owalnych liści zebranych w rozłożystą rozetę

Kwiat szeflera - wymagania. Jak dbać o kwiat szeflera?

Rosnącą popularność szeflery zawdzięczają jednak nie tylko urodzie, ale też niewygórowanym wymaganiom uprawowym.

 • Stanowisko i podłoże dla szeflery

Jeśli szeflery mają czuć się u nas dobrze, powinny mieć zapewnione bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie.

 • Szeflera nawożenie

W dobrych warunkach szeflery rosną dość szybko, dlatego w sezonie wegetacyjnym warto systematycznie zasilać je nawozami dla roślin o ozdobnych lub zielonych liściach.

Kwiat szeflera - podlewanie

Szeflery dość dobrze znoszą przejściową suszę, ale lepiej rosną, jeśli są systematycznie podlewane. Nie lubią natomiast wody zalegającej w pobliżu ich korzeni. Dlatego najczęstszą przyczyną zalania jest żółknięciem liści szeflery i ich opadanie.

Temperatura i wilgotność powietrza dla szeflery

Szeflera przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury - wyższej latem (20-24°C) i niższej zimą (16-20°C). Ponieważ szeflery lubią też świeże powietrze (ale nie zimne przeciągi!), w sezonie letnim bardzo dobrze czują się na balkonie lub tarasie, w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zimę muszą jednak spędzać w pomieszczeniu, gdyż nie są mrozoodporne. W tym okresie nie mogą mieć zbyt gorąco, bo odpoczywają, dlatego nie wolno ustawić ich w pobliżu kaloryfera. W sezonie grzewczym dobrze jest też podnieść wokół nich wilgotność powietrza, które w ogrzewanych mieszkaniach mocno się wysusza.

Dlaczego szeflera gubi liście?

Przyczyn tego, że szeflera gubi liście może być kilka. Po pierwsze możliwe, że roślina jest nadmiernie podlewana i rośnie w zbyt wilgotnym podłożu. Drugą przyczyną może być to, że szeflera stoi w przeciągu, a temperatura jej uprawy jest zbyt niska. Innym powodem gubienia liści p[rzez szeflerę jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu - aby temu zapobiec trzeba podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny. Szeflera może też gubić liście, gdy rośnie w za ciasnej doniczce - to sygnał, by roślinę przesadzić. Powodem zrzucania liści może być w końcu choroba - bakteryjna plamistość liści.

Szeflera przesadzanie i przycinanie

Wiosną, gdy rośliny wznowią intensywną wegetację, możemy przesadzić szeflerę, wykorzystując do tego celu dobrej jakości, żyzną ziemię kwiatową. W tym czasie możemy także przyciąć szeflerę, co pozwoli lepiej jej się rozkrzewić.

Kwiat szeflera - rozmnażanie

Ścięty wierzchołek pędu możemy też potraktować jak sadzonkę szeflery, którą po ukorzenieniu w wilgotnym podłożu (nie jest to łatwe) sadzi się do nowej doniczki.

Błędy w uprawie szeflery - czym skutkują?

Niestety, mimo całej swojej urody, szeflery nie są roślinami idealnymi, gdyż nie wybaczają błędów uprawowych. Jeśli narazimy je na zbyt silne słońce, zimne przeciągi, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę zimą bądź zalanie, ich liście mogą zżółknąć i opaść, przez co roślina straci swoje walory ozdobne.

Problemy z szeflerą - porady ogrodnika:

W suchym powietrzu szeflery mogą też paść ofiarą przędziorków, a osłabione egzemplarze - tarczników lub mszyc.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze im szkodzi

Warto wiedzeć
Dizygoteka

Autor: GettyImages

Szeflera najwytworniejsza

Poszukując do uprawy ciekawych szefler warto wiedzieć, że niedawno do rodzaju dołączył też nowy gatunek - szeflera najwytworniejsza, znana wcześniej jako dizygoteka (łac. Dizygotheca elegantissima). Roślina różni się od swoich kuzynek nie tylko wymaganiami, ale też wyglądem. Wprawdzie także ma duże, parasolowate liście i wzniesiony pokrój oraz osiąga spore rozmiary (2-3 m), ale jej liście mają ciemnozielony lub brązowobordowy kolor, a poszczególne listki są wiotkie, wąskie, długie i mocno ząbkowane na brzegach. Dizygoteka jest jest bardziej wymagająca i delikatniejsza od swoich kuzynek. Ta odmiana szeflery nie znosi suszy ani zalania. Nie toleruje też pełnego słońca i suchego powietrza. Przez cały rok szeflera musi mieć pokojową temperaturę i nawet zimą woli cieplejsze pomieszczenia (18-22°C). Na błędy uprawowe szeflera reaguje niemal natychmiastowym zrzuceniem liści, dlatego trzeba o nią dbać bardzo troskliwie.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni