Krzewy na żywopłot całoroczne - jakie wybrać, jak sadzić i pielęgnować?

2023-07-27 13:55

Krzewy na żywopłot całoroczne pozwolą stworzyć zieloną ścianę nie tylko w sezonie. Będą efektownie się prezentować w ogrodzie także w okresie zimy. Wśród całorocznych krzewów na żywopłot warto zwrócić uwagę na gatunki liściaste. Jakie wybrać zimozielone krzewy na żywopłot i jak je pielęgnować?

Spis treści

  1. Bukszpan - świetny krzew na całoroczny żywopłot
  2. Ligustr na żywopłot całoroczny
  3. Modny krzew na żywopłot całoroczny - laurowiśnia
  4. Całoroczny żywopłot z ostrokrzewu Meservy albo z mahonii pospolitej
  5. Jak pielęgnować krzewy na żywopłot całoroczne?

Główne zadanie żywopłotu to stworzenie gęstej, zielonej ściany, która zapewni prywatność i kameralność w ogrodzie. Dodatkowo żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem, zanieczyszczeniami i hałasem. Dużym atutem jest szybki wzrost i duża dekoracyjność. Głównie zwraca się uwagę, aby żywopłot pełnił swoją funkcję w okresie intensywnego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby żywopłot był ozdobą również zimą i wprowadzał kojącą zieleń na działkę. W tym celu trzeba założyć żywopłot z krzewów całorocznych. Jakie wybrać gatunki roślin na całoroczny, zimozielony żywopłot?

Bukszpan - świetny krzew na całoroczny żywopłot

Jeszcze do niedawna bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) był jednym z najpopularniejszych krzewów (nie tylko w obrębie gatunków zimozielonych) wykorzystywanych do tworzenia formowanych żywopłotów. Tworzy gęste, szczelnie ściany, jest względnie łatwy w uprawie i bardzo dobrze reaguje na cięcie. Obecnie jego znaczenie spada a winny temu jest inwazyjny szkodnik – ćma bukszpanowa, która potrafi w szybkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia krzewów. I w rezultacie wiele osób uznaje (nie bez powodu), że wprowadzanie ścian z bukszpanu jest ryzykowne i uciążliwe (trzeba wiosną lustrować je regularnie w poszukiwaniu żarłocznych gąsienic).

Ligustr na żywopłot całoroczny

W parkach, zieleni miejskiej, ale także w przydomowych ogrodach spotyka się żywopłoty z ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare). Jest zaliczany do krzewów zimozielonych, chociaż jest to poniekąd umowne. W praktyce okazuje się, że krzew jest najczęściej częściowo zimozielony i gubi część lub nawet większość liści. Większą skłonność do pozostawiania ich na pędach ma ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium).

Zarówno bukszpan, jak i ligustr są aranżacyjnie uniwersalne: pasują zarówno do ogrodów wiejskich, miejskich, jak i klasycznych.

Modny krzew na żywopłot całoroczny - laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) to wysoki krzew dorastający do 3-4 m wysokości. Jest powszechny w południowej Europie, od lat zdobywa także popularność w Polsce. Ma efektowne, eliptyczne, błyszczące liście. W Polsce rzadko zakwita i wytwarza owoce.

Niestety, jest to gatunek, który wymaga pewnej troski, a w szczególności osłony przed wysuszającymi wiatrami i mrozem. Dlatego na zimę zaleca się go okrywać grubą warstwą ściółki. Takie działania powinno się wykonywać przez pierwsze kilka lat uprawy. Laurowiśnia preferuje dość wilgotne podłoże i powinna być regularnie podlewana.

Zobacz galerię zdjęć krzewów na żywopłot całoroczny

Całoroczny żywopłot z ostrokrzewu Meservy albo z mahonii pospolitej

Ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae) i mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) to bardziej niesztampowa propozycja roślinna na założenie żywopłotu, zwłaszcza w miejscach półcienistych i zacienionych.

Pierwszy gatunek służy do zakładania „pełnoprawnych” ścian (np. przy ogrodzeniach), drugi wykorzystuje się jako niski żywopłot służący do rozdzielania poszczególnych partii ogrodu. Ostokrzew ma efektowne, błyszczące, skórzaste, cierniste liście. Aby zakwitł trzeba posadzić blisko siebie egzemplarze męskie i żeńskie. Kwitnie w maju, ale kwiaty są niepozorne. Dużą dekoracją są natomiast kuliste czerwone owoce zawiązywane pod koniec lata i utrzymujące się na krzewie aż do wiosny. Owoce ostrokrzewu są trujące, w przeciwieństwie do błękitnych owoców mahonii, które czasem wykorzystuje się na przetwory.

Przeczytaj też:

Jak pielęgnować krzewy na żywopłot całoroczne?

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zależy od wymagań gatunku, z którego jest założony, jednak pewne działania są wspólne dla całej grupy.

  • Krzewy potrzebują siły do regeneracji (po regularnym cięciu), dlatego należy je systematycznie podlewać i dokarmiać (intensywniej niż egzemplarze rosnące pojedynczo). Dobre są nawozy ze zwiększoną ilością potasu, który wpływa na lepsze krzewienie, a także poprawia odporność roślin.
  • Krzewy przycina się kilka razy do roku. Warto je formować na kształt trapezu, tzn. żywopłot u dołu jest nieco szerszy niż u góry. Dzięki temu promienie słoneczne sprawniej docierają do podstawy, a rośliny wolniej ogałacają się od dołu.

Żywopłot założony z krzewów całorocznych to dobry pomysł na osłonięcie działki nie tylko w sezonie. Poza wyżej wymienionymi zimozielonymi roślinami liściastymi warto również rozważyć założenie żywopłotu z iglaków.

Żywopłot w ogrodzie

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Nasi Partnerzy polecają