Kluzja: uprawa i pielęgnacja rzadkiej rośliny doniczkowej
Kluzja, okrętnica (Clusia rosea) jest rzadko spotykana w mieszkaniach, chociaż nastaje na nią moda. Za uprawą kluzji przemawia atrakcyjny wygląd, ale i łatwa pielęgnacja. Z powodzeniem można polecić ją nawet osobom początkującym
W warunkach naturalnych kluzja występuje w rejonie Morza Karaibskiego, gdzie jest niewielkim (do 20 m), wiecznie zielonym drzewem. Jej żywica jest wykorzystywana do uszczelniania łodzi. W Polsce kluzję uprawia się jako roślinę pokojową.
Czym wyróżnia się kluzja?
Kluzja w pomieszczeniu osiąga niewielkie rozmiary (zwykle do 60 cm wysokości). Ma gęsty, zwarty, zwykle kulisty lub „choinkowaty” pokrój. Liście są ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, odwrotnie jajowate. Porastają parami grube, zielone pędy. Osiągają od kilku do nawet 20 cm długości. Cechuje je osobliwość – nawet niewielkie zadrapania czy uszkodzenia pozostają widoczne do końca „życia” danego liścia.
Kluzja to interesująca forma, która najpierw rozwija się jako epifit (rośnie na korzeniach drzew), później wytwarza korzenie, którymi oplata pień i zagłębia się w podłożu (stąd nazwa okrętnica). Z czasem zagłusza początkowo silniejszy gatunek i prowadzi do jego zamierania.
Kluzja kwiat
Zdarza się (niestety niezbyt często), że kluzje zakwitają. Kwiaty są duże (5-8 cm średnicy), biało-różowe, z żółtymi pylnikami. Kluzja kwitnie obficie, przy czym pojedyncze kwiaty żyją krótko (kilka dni). Roślina jest dwupienna, kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach. W naturze kluzja wytwarza kuliste, zielone owoce. Po dojrzeniu pękają przybierając kształt gwiazdy.
Kluzja: roślina doniczkowa. Wymagania
Kluzja najlepiej rozwija się w miejscu widnym, o dużej ilości światła rozproszonego. Nie lubi zarówno bezpośredniego nasłonecznienia, jak i nadmiernego zacienienia. W pierwszym przypadku może dochodzić do poparzenia liści, w drugim wolno rośnie, tworzy słabsze pędy i mniejsze liście. W ciemniejszych pomieszczeniach kluzje warto uprawiać na parapecie, w widnych – w pewnym oddaleniu od okna. Należy wybrać miejsce ciepłe (temperatura w granicach 20°C lub nieco wyższa przez cały rok) i wolne od przeciągów. W przeciwnym wypadku kluzja może gubić dużo liści. Należy uważać przy wietrzeniu pomieszczenia, aby jej nie zaszkodzić. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przede wszystkim przepuszczalne.
Przeczytaj też:
7 modnych roślin pokojowych do dekoracji wnętrz >>>
Można kupić uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych i wymieszać ją z piaskiem (3:1). Dobre rezultaty w uprawie kluzji osiąga się również przez użycie podłoża dla sukulentów. Na dnie zaleca się zastosować 2-3-centymetrową warstwę drenażu. Gatunek ma płytki system korzeniowy. Kluzje sadzi się w płytkich, ale szerokich donicach (np. przypominających misy). Kluzja preferuje pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza.
Kluzja: uprawa w mieszkaniu
Młode sadzonki kluzji podlewa się dość często, nie dopuszczając do wyschnięcia ziemi. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Natomiast starsze, dobrze ukorzenie kluzje lubią być lekko podsuszone. Podlewa się je dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie (nie przeciągać tego). Nadmiar wody szybko powoduje u nich żółknięcie liści. Do wody warto dodać odrobinę cytryny (kilka kropel na 1 litr) dla zakwaszenia. Od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie aplikuje się nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (trochę mniejsze dawki od tych zalecanych przez producenta). Zimą kluzję można nawozić (jako nieliczny gatunek), gdyż nie przechodzi w stan spoczynku. Zabiegi powinny być jednak rzadsze, np. co 4-6 tygodni. Pędy zaleca się przywiązywać do podpór. Kluzja dobrze reaguje na cięcie, można formować roślinę na drzewko. Zabieg pobudza krzewienie. Kluzja lubi częste, nawet codzienne zraszanie (zaprzestać w czasie kwitnienia). Zimą zaleca się stosować nawilżacz powietrza. Kluzja dobrze rośnie w ogrzewanych ogrodach zimowych. Liście kluzji można przecierać wilgotną szmatką lub myć, ale odradza się użycie nabłyszczaczy. Regularnie powinno się sprawdzać pędy i spodnią stronę liści w poszukiwaniu „problemów”, np. tarczników i wełnowców. Kluzję łatwo można rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.
Aranżacja okrętnicy w mieszkaniu
Kluzja osiąga względnie nieduże rozmiary, dlatego można ją uprawiać faktycznie w każdym (ciepłym) pomieszczeniu. Ma wyjątkowe znaczenie w sypialni, gdyż wydziela tlen w czasie nocy. Dlatego ma znaczenie dla polepszenia snu.
Przeczytaj też:
Najlepsze kwiaty do sypialni. Jakie warto wybrać?
Kluzja to uniwersalny gatunek, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Przy niewielkim nakładzie pracy (pielęgnacji) odwdzięczy się efektownym wyglądem.
Autor: GettyImages
Kliwia pomarańczowa to efektowna ozdoba wnętrz, zwłaszcza podczas kwitnienia. Wtedy urzeka spektakularnymi i wyrazistymi kwiatostanami. Poza kwitnieniem również ma pewne walory dekoracyjne – to płaski, egzotycznie wyglądający wachlarz liści.
Autor: GettyImages