Jałowiec skalny - odmiany, uprawa, pielęgnacja, sadzenie, zastosowanie

2022-03-28 8:34

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) jest atrakcyjny przez cały rok, bardzo łatwy w uprawie i ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Dowiedz się więcej o jałowcu skalnym i jego uprawie w ogrodzie. Jałowiec skalny - sadzenie, pielęgnacja, zastosowanie.

Jałowiec skalny
Autor: GettyImages Jałowiec skalny

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) to roślina, której wygląd ciężko sprecyzować, gdyż zależy od konkretnej odmiany. Podstawowy gatunek to drzewo osiągające do 15 m wysokości. W sprzedaży dostępne są zarówno krzewy kolumnowe, piramidoidalne, jak i stożkowe. Różnią się wysokością.

Jałowiec skalny znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie. To dobra roślina dla zapracowanych, gdyż jest prawie bezobsługowa.

Spis treści

  1. Wymagania jałowca skalnego
  2. Jałowiec skalny - uprawa
  3. Popularne odmiany jałowca skalnego
  4. Jałowiec skalny - zastosowanie w ogrodzie

Wymagania jałowca skalnego

Jałowiec skalny jest gatunkiem mało wymagającym i z powodzeniem może być uprawiany przez osoby początkujące. Preferuje słoneczne stanowiska, znosi lekkie zacienienie. W cieniu nie warto go sadzić. Toleruje różne typy gleb, poza ciężkimi. Radzi sobie nawet na lekkich, piaszczystych podłożach. Optymalny jest odczyn lekko zasadowy lub zasadowy.

Jałowiec skalny nadaje się do aglomeracji miejskich, gdyż dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Jest względnie odporny na suszę, choroby i szkodniki.

Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie >>>

Jałowiec skalny - uprawa

Jałowiec skalny - sadzenie. Rośliny najlepiej wysadzać do gruntu do połowy jesieni lub wiosną. Wtedy sadzonkom nie trzeba poświęcać dużo czasu. Po posadzeniu należy je podlać. W rzeczywistości egzemplarze kupowane z donicach z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, latem po prostu wymagają regularniejszego podlewania.

Jałowiec skalny - podlewanie. Jałowiec skalny jest dość odporny na suszę. Regularnie podlewa się młode rośliny, starsze jedynie w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Iglaka warto podlewać sporadycznie także zimą, np. 2-3 razy w czasie bezmroźnej, bezśnieżnej pogody. To zapobiegnie wystąpieniu suszy fizjologicznej (wiosenne brązowienie).

Jałowiec skalny - nawożenie. 1-2 razy w sezonie roślinę można wzmocnić specjalistycznymi nawozami dla iglaków. Zabieg jest przydatny u iglaków posadzonych w lekkiej glebie. Nie ma potrzeby regularnego dokarmiania jałowców skalnych rosnących w żyznym podłożu.

Jałowiec skalny - ochrona. Roślina jest mało podatna na szkodniki i choroby (o ile nie ma zbyt wilgotno). Zdarza się jednak, że występują mszyce lub przędziorek. Z chorób należy uważać na szarą pleśń, zamieranie pędów i fytoftorozę (ta choroba jest najgroźniejsza, gdyż prowadzi do całkowitego zamierania roślin, przy jej wystąpieniu porażone jałowce usuwa się, a rośliny rosnące w pobliżu opryskuje preparatem grzybobójczym).

Jałowiec skalny - cięcie. Jałowiec skalny dobrze reaguje na przycinanie pędów, z reguły jednak jest to niepotrzebne. Zabieg ogranicza się do cięcia sanitarnego, sporadycznie warto usunąć wystające pędy, które negatywne wpływają na pokrój rośliny. Niekiedy skraca się jałowcom wierzchołki.

Jałowiec skalny kwitnie wiosną, a po kwitnieniu tworzy kuliste szyszkojagody. Do owocowania potrzebuje sąsiedztwa innego egzemplarza (to najczęściej rośliny dwupienne).

Jałowiec skalny 'Blue Arrow'
Autor: GettyImages Jałowiec skalny 'Blue Arrow'

Popularne odmiany jałowca skalnego

  • Jałowiec skalny 'Skyrocket'- ma wąski, kolumnowy pokrój. Łuski są niebieskozielone. Wzrost umiarkowany. Po 10 latach osiąga do 2,5 m wysokości przy około 30 cm szerokości.
  • Jałowiec skalny 'Blue Heaven' - ma pokrój stożkowy i jasnoniebieskie zabarwienie łusek. Po 10 latach osiąga około 2 m wysokości.
  • Jałowiec skalny 'Blue Arrow' - ma zwarty, kolumnowy pokrój. Łuski są niebieskawe. Rośnie wolno. Finalnie osiąga 3 m wysokości.
  • Jałowiec skalny 'Moonglow' – to odmiana silnie rosnąca, osiągająca 5-10 m wysokości. Ma piramidoidalny, rozłożysty pokrój i szaroniebieskie zabarwienie.
  • Jałowiec skalny 'Moonglow Variegated' - to niższa wariacja powyższej odmiany z łuskami częściowo przebarwiającymi się na kremowo.
Jałowiec skalny 'Skyrocket'
Autor: GettyImages Jałowiec skalny 'Skyrocket'

Jałowiec skalny - zastosowanie w ogrodzie

Jałowiec skalny nadaje się do przydomowych ogrodów, a ze względu na małą pracochłonność pielęgnacji także na ROD i działki letniskowe. Można sadzić go na piaszczystym terenie. Pasuje do różnych stylów ogrodów – od naturalistycznego, po wiejski, angielski i orientalny.

Odmiany kolumnowe jałowca skalnego warto uprawiać w formie szpalerów, a nawet „ażurowych” żywopłotów. Atrakcyjnie prezentuje się na tle ogrodzeń, murów i jednolitych ścian. Jest dobrym tłem dla wysokich bylin. Odmiany piramidoidalne oraz stożkowe pasują do kompozycji drzewiasto-krzewiastych i sprawdzają się jako solitery (zwłaszcza w mniejszych ogrodach).

Jałowiec skalny często ma niebieskawe lub szarawe wybarwienie i wyróżnia się wśród „czystej” zieleni. Ze względu na wymagania glebowe gatunek uprawia się na skalniakach i w alpinariach.

Najlepsze iglaki do ogrodu skalnego. Rośliny iglaste do posadzenia na skalniaku >>>

Jałowiec skalny
Autor: GettyImages Jałowiec skalny
Jak sadzić iglaki. Poradnik sadzenia iglaków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.