Dlaczego warto sadzić w ogrodzie jałowce? Jakie warunki należy im zapewnić?

2024-09-13 14:54

Jałowce to iglaki bardzo chętnie sadzone w ogrodach, przede wszystkim ze względu na ich odporność na niskie temperatury i łatwość uprawy. Mnogość odmian jałowców pozwala z kolei na tworzenie ciekawych kompozycji roślinnych. Poznaj warunki uprawy jałowców oraz zastosowanie jałowców w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jałowce w ogrodzie
  2. Warunki uprawy jałowców
  3. Gdzie sadzić jałowce w ogrodzie?
  4. Zastosowanie jałowców w ogrodzie
  5. Jałowce na skalniaki i skarpy
  6. Jałowce do uprawy w pojemnikach
  7. Jałowce na żywopłoty nieformowane

Jałowce w ogrodzie

Jałowce należą do grona najbardziej odpornych roślin iglastych, dlatego zajmują ważne miejsce wśród roślin ogrodowych. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i łatwością uprawy, a do tego w sprzedaży jest wiele ciekawych i pięknych odmian jałowców, spośród których można wybrać rośliny odpowiednie do każdego ogrodu.

Większość odmian jałowców wyprowadzono od wytrzymałych i odpornych na niesprzyjające warunki jałowców pospolitych, jałowców sabińskich, jałowców płożących i jałowców chińskich, dzięki czemu rośliny dobrze znoszą polski klimat i niskie temperatury. Jedynie niektóre odmiany, pochodzące m.in. od jałowca nadbrzeżnego (np. 'Allgold', 'Blue Pacific') oraz jałowca Pinga (np. 'Loderi'), w surowe zimy mogą ucierpieć z powodu mrozów, dlatego wymagają ciepłych, osłoniętych stanowisk uprawy, a w chłodniejszych rejonach kraju także zimowego okrycia.

Warunki uprawy jałowców

Większość spotykanych w ogrodach jałowców, to rośliny wyjątkowo łatwe w uprawie.

  • Doskonale znoszą suszę (z wyjątkiem jałowca pośredniego, preferującego nieco bardziej wilgotne gleby), niskie i wysokie temperatury, niesprzyjające warunki glebowe, zanieczyszczenie powietrza oraz cięcie.
  • Mimo dużych zdolności przystosowawczych, jałowce najlepiej czują się na glebach lekkich, przepuszczalnych, niezbyt żyznych i umiarkowanie wilgotnych oraz na stanowiskach słonecznych. Większość odmian zniesie niewielki półcień, ale rośliny będą rosły wolniej, a ich igły będą słabiej wybarwione niż igły u jałowców rosnących w słońcu.
  • Jałowce nie wymagają nawożenia, podlewania ani osłony przed mrozem (z wyjątkiem nielicznych odmian), dlatego zabiegi pielęgnacyjne w ich przypadku mogą być ograniczone do minimum.
  • Jałowce zwykle nie oczekują także cięcia, mimo iż zabieg znoszą bardzo dobrze. Większość wolno rosnących odmian przez długi czas zachowuje ładny, naturalny kształt i tylko jałowce o szybkim wzroście i szerokim pokroju, wymagają czasem korekty kształtu i przycięcia zbyt rozrośniętych pędów.
  • Jedynym zabiegiem, który jest niezbędny w przypadku jałowców jest okręcanie przed zimą koron krzewów o kolumnowym pokroju sznurkiem lub żyłką. W przeciwnym razie zalegający na pędach ciężki, mokry śnieg, mógłby wygiąć i uszkodzić gałęzie, deformując pokrój i kształt rośliny.

Przeczytaj też:

Gdzie sadzić jałowce w ogrodzie?

Decydując się na uprawę jałowców, warto też od razu wybrać dla nich odpowiednie miejsce, gdyż krzewy nie lubią przesadzania (szczególnie w starszym wieku). Tworzą rozbudowany, ale stosunkowo płytki system korzeniowy, dlatego przenoszenie na nowe stanowisko dorosłych egzemplarzy jest zadaniem dość trudnym i ryzykownym.

Warto też pamiętać, aby nie sadzić odmian o płożących lub pełzających pędach na trawnikach, gdyż silnie rosnąca trawa mogłaby zagłuszyć młode przyrosty. Istnieje też duże ryzyko, że pędy mogą zostać uszkodzone podczas koszenia trawnika.

Zastosowanie jałowców w ogrodzie

Poza niewielkimi wymaganiami i łatwością uprawy, jałowce charakteryzują się też dużą uniwersalnością i mogą mieć wiele zastosowań. Najczęściej  wykorzystuje się je do tworzenia rabat ozdobnych, łącząc je z innymi iglakami, krzewami liściastymi lub z roślinami sezonowymi. Często sadzi się je na wrzosowiskach i w ogrodach japońskich.

Odmiany jałowców o poduszkowym lub płożącym pokroju można wykorzystać również jako:

  • rośliny okrywowe, które czasami mogą nawet zastąpić trawnik - np. jałowiec płożący 'Emerald Spreader', 'Prince of Wales', 'Wiltonii',
  • do sadzenia na murkach oporowych, skarpach i na obrzeżach wysokich skalniaków - np. jałowiec pospolity 'Green Carpet', 'Greenmantle', jałowiec płożący 'Blue Chip', 'Douglasii', 'Golden Carpet', 'Ice Blue', 'Villa Maria', 'Wiltonii', jałowiec rozesłany 'Nana' - gdyż ich pędy malowniczo pełzają po kamieniach lub zwieszają się z podwyższanych rabat.

Jałowce na skalniaki i skarpy

Na skalniakach sprawdzają się najlepiej odmiany karłowe o wolnym wzroście i ciekawym pokroju, gdyż znakomicie komponują się z innymi iglakami oraz typowymi roślinami na skalniaki, takimi jak rozchodniki czy rojniki - np. jałowiec chiński 'Expansa Variegata', jałowiec nadbrzeżny 'Allgold', jałowiec pośredni 'Golden Joy'.

Wiele odmian jałowców może mieć też zastosowanie jako rośliny chroniące podłoże przed erozją i umacniające skarpy oraz nasypy - np. jałowiec pospolity 'Depressa Aurea', 'Green Carpet', 'Repanda', jałowiec płożący 'Andorra Compact', 'Glacier', jałowiec pośredni 'Gold Coast', 'Gold Star', 'Mordigan Gold', 'Pfitzeriana Compacta', a mocno rozłożyste odmiany mogą służyć jako rośliny okrywowe i zadarniające - np. jałowiec pospolity 'Hornibrookii', jałowiec płożący 'Agnieszka', 'Glauca'.

Jałowce do uprawy w pojemnikach

Wiele jałowców nadaje się też do uprawy w pojemnikach - np. jałowiec rozesłany 'Nana', jałowiec chiński 'Expansa Variegata', jałowiec płożący 'Ice Blue', 'Mother Lode', 'Villa Maria' oraz liczne odmiany karłowe, a niektóre również do szczepienia i uprawy w postaci formy piennej - np. jałowiec rozesłany 'Nana', jałowiec pospolity 'Greenmantle', jałowiec płożący 'Blue Chip', 'Golden Carpet', 'Wiltonii'.

Jałowce na żywopłoty nieformowane

Jałowce sprawdzają się także jako rośliny żywopłotowe, wykorzystywane do tworzenia żywopłotów nieformowanych - np. jałowiec chiński 'Obelisk', 'Templar', jałowiec pospolity 'Suecica Aurea', jałowiec skalny 'Blue Arrow', 'Skyrocket', 'Moonglow'.

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają