Jak usunąć mlecz z trawnika? Pomogą herbicydy selektywne, ale też domowe sposoby

2024-04-09 20:03

Kwitnący na żółto mlecz na wiosnę wygląda pięknie, ale na łąkach. Dla ogrodników jest zwyczajnym chwastem, w dodatku dość trudnym do wyplenienia. Z mleczem można walczyć na różne sposoby, skuteczne są herbicydy selektywne, ale warto też spróbować domowych metod. Podpowiadamy, jak usunąć mlecz z trawnika.

trawnik
Autor: Andrzej Szandomirski Zadbany trwawnik bez chwastów i mleczy wygląda elegancko. Nie jest jednalk łatwo taki utrzymać

Spis treści

  1. Jak inaczej nazywa się mlecz?
  2. Jak zwalczyć mlecz na trawniku?
  3. Kiedy pryskać mlecz?
  4. Kiedy stosować nawóz do odchwaszczania?
  5. Mechaniczne metody zwalczania mleczy
  6. Domowe sposoby na pozbycie się mleczy
#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie

Jak inaczej nazywa się mlecz?

Mleczem nazywamy  powszechnie roślinę, która ma ząbkowate liście i kwitnie na żółto. Jednak tak naprawdę pod tą nazwą kryją się dwie różne rośliny. Są to:

  • mniszek lekarski – charakteryzuje się tym, że liście wyrastają z przyziemnej rozety, każdy pęd odrasta oddzielnie od korzenia. Liście mają charakterystyczny kształt, są głęboko powcinane, kwiaty zaś, każdy na oddzielnej łodydze, kwitną na żółto. Przekwitnięte zamieniają się w puszyste kule, tzw. dmuchawce. Mniszek lekarski jest jadalny, ma też właściwości lecznicze.
  • mlecz polny – może dorastać do wysokości nawet 150 cm, a liście i kwiaty wyrastają z łodygi. Roślina także ma żółte kwiaty, jednak po przekwitnieniu stają się zbitą kulką. Mlecz polny nie jest jadalny.

Obie rośliny po przełamaniu łodygi wydzielają biały płyn przypominający mleczko. To stąd wzięła się nazwa mlecz.

Jak zwalczyć mlecz na trawniku?

Najszybszym, skutecznym sposobem na pozbycie się mleczy z ogrodu, a przede wszystkim z trawnika jest zastosowanie środków chwastobójczych. W przypadku mlecza najbardziej odpowiednie będą herbicydy selektywne. To preparaty, które są specjalnie przygotowane do zwalczania chwastów dwuliściennych, do których należy mlecz, natomiast nie będą szkodliwe dla trawy, która jest rośliną jednoliścienną. Na rynku mamy w sprzedaży preparaty, które stosuje się w formie oprysku, ale też nawozy do trawy, które mają również właściwości chwastobójcze.

mlecz na trawniku
Autor: Murator Nie wszyscy lubią mlecz na trawniku

Kiedy pryskać mlecz?

Opryski na mlecze stosuje się w okresie od kwietnia do listopada. Jednak producenci zalecają, by oprysk stosować jeden raz w sezonie wegetacyjnym. Preparat działa w ten sposób, że po spryskaniu roślin, liście pobierają trująca substancję. Są to środki, które nie tylko zwalczają liście, ale także korzenie, więc mlecz już nie odrośnie. Kiedy więc najlepiej zrobić oprysk na mlecz? Powinno się go wykonywać w suchy dzień, co najmniej cztery godziny przed deszczem. W przeciwnym wypadku środek zostanie zmyty.

Kiedy stosować nawóz do odchwaszczania?

Inną metodą na pozbycie się mleczy jest stosowanie nawozu do odchwaszczania. Jest to specjalny środek, który służy do nawożenia trawy, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych. Z drugiej strony zawiera selektywne substancje czynne, które zwalczają rośliny dwuliścienne, w tym mlecz. Nawóz najlepiej stosować w okresie wegetacji roślin, od marca do końca sierpnia.

Mechaniczne metody zwalczania mleczy

Najprostszym sposobem na pozbycie się mleczy z ogródka jest wyrwanie chwastu z korzeniami. Trzeba to zrobić w momencie, gdy pojawią się pierwsze liście, przed kwitnieniem, by nie dopuścić do wysiewu nasion. Powinniśmy wyrwać roślinę z korzeniami, bo nawet jeśli tylko fragment korzenia zostanie w ziemi, to roślina prawdopodobnie się odrodzić. Dlatego warto przy usuwaniu mleczy użyć na przykład specjalnej, wąskiej łopatki, by pozbyć się całego korzenia. Innym sposobem, który możemy stosować na trawniku jest jego częste koszenie i to dość krótko. Chodzi o to, by mniszek nie miał szans się rozwinąć, a tym bardziej zakwitnąć. Po pewnym czasie roślina nie powinna się już odrodzić. Przy usuwaniu mechanicznym, jeśli na trawniku rósł mniszek lekarski, to jego liście można wykorzystać np. do sałatki.  

Domowe sposoby na pozbycie się mleczy

Domowe sposoby na chwasty dają może mniej spektakularne efekty i są bardziej pracochłonne, ale za to ekologiczne. Możemy zastosować jedną z kilku metod na pozbycie się mleczy:

  • soda oczyszczona – mlecz należy najpierw polać wrzątkiem, a następnie posypać proszkiem sody. Efekt działania powinien być widoczny już na drugi dzień. 
  • ocet i sól – to substancje, które połączone pomogą nam zwalczyć różne chwasty, nie tylko mlecz. Wystarczy w litrze wody rozpuścić pół szklanki soli i dolać pół szklanki octu. Takim roztworem można pryskać chwasty w ogrodzie, unikając innych roślin.
  • alkohol – do pojemnika z zawartością dwóch szklanek wody wystarczy dolać ok. 30 ml spirytusu. Takim roztworem również można pryskać mlecz.