Jak zakwasić ziemię domowym sposobem? Te 5 trików jest najlepszych!
Popularne borówki amerykańskie, ale także tak chętnie sadzone w ogrodach hortensje najlepiej rosną w kwaśnym podłożu. Takich kwiatów, krzewów i drzew jest jednak znacznie więcej. W ziemi o odczynie neutralnym czy zasadowym te rośliny nie osiągają pełni swojego wzrostu, ale także są podatne na choroby i mają niskie plony. Dlatego trzeba zadbać o właściwy odczyn gleby. Podpowiadamy, jak zakwasić ziemię domowymi sposobami.
Autor: GettyImages
Hortensje bukietowe w ogrodzie
Spis treści
- Najpierw sprawdźmy odczyn ziemi? Jak to zrobić?
- Dlaczego ziemia jest kwaśna?
- Jakie rośliny lubią kwaśną ziemię?
- Jak zakwasić ziemię? Mamy 5 łatwych sposobów
Najpierw sprawdźmy odczyn ziemi? Jak to zrobić?
Kwasowość ziemi można samodzielnie sprawdzić, potrzebne jest jedynie do tego odpowiednie narzędzie. To przede wszystkim mierniki pH, mogą to być proste i tanie paskowe testery czy bardziej zaawansowane i nieco droższe elektroniczne narzędzia. Ostatecznie można użyć tanich papierków lakmusowych, choć wówczas pomiar nie będzie dokładny. O tym, jaki jest rodzaj gleby, informuje nas liczba na skali odczynu pH. Im jest ona niższa, tym gleba jest bardziej zakwaszona. Przyjmuje się, że odczyn pH:
- od 7,3 i wyżej jest zasadowy
- od 6,6 do 7,2 jest obojętny
Natomiast kwaśne odczyny to:
- od 5,6 do 6,5 lekko kwaśny
- od 4,6 do 5,5 kwaśny
- powyżej 4,5 bardzo kwaśny.
Dlaczego ziemia jest kwaśna?
Niski odczyn oznacza, że mamy do czynienia z glebą kwaśną, która jest nasycona jonami wodoru i glinu. Zwykle wtedy w ziemi znajduje się niewiele mikro- i makroelementów, szczególnie brakuje wapnia, potrzebnego większości roślin do rozwoju. Powodem zakwaszenia gleby, oprócz naturalnych czynników, jest intensywne nawożenie pół uprawnych, czy też uprawa monokulturowa. Sadzenie w takim podłożu roślin, które wolą neutralną lub zasadową glebę spowoduje, że nie będą one pobierać potrzebnych do rozwoju składników pokarmowych, co może doprowadzić do karłowacenia, chorób i niskich plonów.
Jakie rośliny lubią kwaśną ziemię?
Wiele roślin woli jednak kwaśne podłoże od zasadowego czy neutralnego. Wśród nich są: szczaw, rdest, paprocie, fiołek trójbarwny, rumian polny, czerwiec roczny, wrzos i wrzośce, borówki z żurawiną, hortensje, azalie, różaneczniki, rododendrony, kalmie, pierisy, dabecje, enkianty, mącznice i modrzewnice.
Dobrze w ziemiach kwaśnych rosną także iglaki: cyprysy, świerk biały czy żywotnik. Jeśli ziemię porasta mech lub skrzyp polny, to także znak, że ziemia ma odczyn kwaśny.
Jak zakwasić ziemię? Mamy 5 łatwych sposobów
Na początku, zanim zasadzimy roślinę, możemy obniżyć odczyn gleby dodając torfu nieodkwaszonego. Mieszamy go wówczas z ziemią ogrodową. Później możemy stosować inne metody, dzięki którym utrzymany zostanie niski odczyn podłoża. Oprócz specjalistycznych nawozów, możemy zastosować domowe sposoby:
Ocet – należy wymieszać ocet w szklance z wodą w proporcjach 1 do 10. Taką mieszanką podlewamy ziemię. Jednak nie można używać octu na uprawie, bo roztwór popali rośliny. Ocet powinniśmy używać około miesiąc przed zasadzeniem roślin.
Czerstwy chleb – także lekko zakwasi ziemię. Chleb powinniśmy najpierw namoczyć, a potem zasilić tym nawozem ziemię.
Cytryna – możemy z niej przygotować mieszankę, w której kilka kropel soku dodamy do litra wody. Potem taką wodą z cytryną podlewamy rośliny. Zamiennie można stosować kwasek cytrynowy.
Fusy z kawy – to odpad bio, który może być stosowany z powodzeniem w ogrodzie. Fusy z kawy to rodzaj nawozu organicznego, który wzbogaca ziemię w składniki pokarmowe, a jednocześnie obniża odczyn pH gleby, czyli ją zakwasza. Fusy mogą być także wykorzystywane do ściółkowania.
Kora i trociny – obniżą pH ziemi, a wykorzystujemy je przede wszystkim do ściółkowania roślin. Najlepiej jest wykorzystać odpadki od drzew iglastych. Dodatkowo, dzięki przykryciu podłoża igliwiem, korą czy trocinami, latem w ziemi dłużej utrzymuje się wilgoć.
Zobacz miniaturowe iglaki do ogrodu - sprawdzą się w niewielkich ogrodach
Autor: GettyImages
Świerk pospolity 'Little Gem'