Dracena smocza (smocze drzewo) - czy możliwa jest uprawa w doniczce?
Dracena smocza, nazywana smoczym drzewem (Dracaena draco) to endemiczne drzewo występujące na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. W naturze zachwyca swoim parasolowatym pokrojem. Uprawiana w doniczce sprawdza się jako dekoracja wnętrz.
Autor: GettyImages
W naturze smocze drzewo tworzy wysoki pień dzielący się na gałęzie zakończone pióropuszem wąskich, szablastych liści, które układają się w koronę na kształt parasola
Spis treści
- Dracena smocza jak wygląda?
- Dracena smocza w domu - jakie warunki jej zapewnić?
- Jak sadzić smocze drzewo?
- Jak dbać o dracenę smoczą?
- Dracena smocza - choroby
Dracena smocza jak wygląda?
Smocze drzewo, czyli dracena smocza (łac. Dracaena draco) osiąga w naturze nawet do 20 m wysokości. Oczywistą sprawą jest, że w pomieszczeniach uprawia się „miniatury”. W uprawie doniczkowej roślina może przekroczyć wysokość 100 cm. Jej ozdobą są dość szerokie, wielobarwne liście (w różnych odcieniach zieleni). Z czasem dracena ogałaca się od dołu pędów, tworząc efektowne pióropusze liści. Kwiaty draceny smoczej są kremowe, ale w uprawie doniczkowej kwitnienie jest bardzo rzadkie.
Dracena smocza w domu - jakie warunki jej zapewnić?
- Dracena smocza lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone. Nie oznacza to jednak, iż powinno się ją ustawiać w pełnym słońcu. Bezpośrednie nasłonecznienie, np. na parapecie okna wystawy południowej, jest dla tej rośliny szkodliwe. W czasie upałów szybko może dochodzić do poparzenia i wysychania liści. Bardziej odpowiednie jest miejsce nieco oddalone od okna lub parapet okna skierowanego na północ/wschód. Dracena smocza lubi dużą ilość światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk przy źródłach ciepła, np. grzejnikach.
- Dracena smocza lubi wysokie temperatury, w sezonie przekraczające 20 st. C, a zimą nieznacznie niższe - optymalna temperatura powinna wynosić ok. 18 st.C. Należy przy tym unikać przeciągów. Trzeba uważać, aby nie zaszkodzić roślinie podczas wietrzenia mieszkania (np. przy mroźnej pogodzie).
- Rośliny sadzi się w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Zaleca się wymieszać ją z piaskiem (np. w proporcji 4:1) i rozluźniaczem (m.in. perlitem). Ważne, by podłoże było żyzne, ale jednocześnie przepuszczalne. W sprzedaży można dostać specjalistyczne podłoże do juk i dracen. Często składają się na nie różne frakcje torfu, kora kompostowana, piasek, kreda i perlit. Draceny lubią wysokie donice. Na dnie należy usypać solidną warstwę drenażową. Nadmiar wody w strefie korzeni szybko objawia się żółknięciem liści.
Przeczytaj też:
- Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe
- Jak mroźne powietrze szkodzi roślinom doniczkowym
Autor: GettyImages
W naturze smocze drzewo tworzy wysoki pień dzielący się na gałęzie zakończone pióropuszem wąskich, szablastych liści, które układają się w koronę na kształt parasola
Jak sadzić smocze drzewo?
Draceny smocze najlepiej sadzić do doniczek wiosną. Często rozmnaża się je przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. W przypadku draceny smoczej jest to trochę trudniejsze niż u draceny obrzeżonej. Warto używać ukorzeniacza.
Rośliny przesadza się raz na kilka lat, np. gdy korzenie przerosną otwory w donicy. Nowa donica powinna mieć średnicę większą od poprzedniej o co najmniej 2-3 cm (byle nie za dużo).
Jak dbać o dracenę smoczą?
- Podlewanie draceny smoczej. Młode draceny smocze podlewa się często, starsze rzadziej i umiarkowanie. Ziemia powinna lekko przeschnąć przed następnym zabiegiem. Trzeba unikać sytuacji, gdy woda zalega w podstawce. Nadmiar wody (zalewanie) jest szkodliwy. Jednocześnie nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej (brązowienie i zasychanie liści). Właściwa gospodarka wodna uzależniona od stanowiska, pory roku i temperatury to najtrudniejszy element uprawy draceny. Trudno ustalić konkretną częstotliwość podlewania, gdyż jest zależna od wielu czynników.
- Zraszanie draceny smoczej. Natomiast bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne zraszanie. Zabieg warto wykonywać kilkukrotnie w tygodniu, najlepiej rano. Stworzenie specyficznego mikroklimatu pozwoli na harmonijny wzrost. Częstym problemem w pomieszczeniach, zwłaszcza zimą przy używaniu centralnego ogrzewania, jest niewystarczająca wilgotność powietrza (poniżej 50%). Problem można rozwiązać używając również nawilżaczy. W warunkach suchego powietrza dracenie schną końcówki liści.
Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza
- Nawożenie draceny smoczej. Nawożenie wykonuje się od wiosny do początku jesieni, średnio co 2-3 tygodnie (w przypadku nawozów w płynie dodawanych do wody przy podlewaniu). W sprzedaży dostępne są specjalistyczne nawozy oraz nawozy dla szerszej grupy – roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Przydatne są także nawozy humusowe, które przy okazji pomogą przy użyźnieniu podłoża. Dracena smocza nie lubi nadmiernego nawożenia azotem (blaknięcie liści).
Dracena smocza - choroby
Dracena smocza może być porażana przez zgniliznę korzeni (uszkodzenie bryły korzeniowej i więdniecie liści) oraz bakteryjną plamistość liści (brązowe plamy na liściach i czernienie podstawy). Ze szkodników czasem doskwierają jej przędziorki, miseczniki i tarczniki. Warto systematycznie przyglądać się roślinie, by zapobiec problemom już w początkowej fazie.
Dracena smocza to gatunek, który może być główną ozdobą pomieszczenia. Starsze okazy prezentują się spektakularnie i nadają wnętrzom egzotycznego charakteru. Jednocześnie są dobrymi filtrami oczyszczającymi powietrze ze szkodliwych związków. Dlatego warto roślinom poświęcić trochę czasu, by po latach osiągnąć podobny efekt.
Poznaj inne gatunki draceny:
Polecany artykuł:
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Poszczególne gatunki draceny różnią się od siebie