Dracena pielęgnacja - jak dbać o draceny w domowej uprawie?

2024-01-24 16:21

Draceny to jedne z najpopularniejszych domowych kwiatów doniczkowych. Podpowiadamy, jak dbać o draceny, by wciąż zachwycały pióropuszami swych dekoracyjnych liści. Wskazówki dotyczące pielęgnacji dracen.

Pielęgnacja draceny
Autor: GettyImages Jak pielęgnować dracenę w domu?

Spis treści

  1. Jak dbać o draceny?
  2. Przesadzanie i rozmnażanie dracen
  3. Dracena pielęgnacja
  4. Co warto wiedzieć o dracenach?

Draceny należą do grona najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza. Aby ich wzniesione, sztywne pędy, zwieńczone pióropuszem okazałych, zielonych lub barwnych liści, były prawdziwą ozdobą wnętrz, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jak pielęgnować draceny w domowej uprawie?

Jak dbać o draceny?

Większość uprawianych w mieszkaniach dracen ma podobne wymagania, z niewielkimi różnicami u poszczególnych gatunków.

  • Stanowisko dla draceny

Draceny oczekują bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Gatunki o zielonych liściach, zniosą większy półcień, ale odmiany barwne muszą mieć zapewnioną dużą ilość światła, gdyż w miejscu niedoświetlonym kolory ich liści zbladną, a nawet całkiem zanikną.

  • Temperatura dla draceny

Kolejna sprawa to temperatura. Rośliny pochodzą z ciepłych rejonów świata, dlatego przez cały rok oczekują dość wysokiej, ale zróżnicowanej temperatury. Latem potrzebują sporo ciepła i dobrze rosną w temperaturze pokojowej (20-25°C), zimą wolą jednak mieć nieco chłodnej i choć temperatura w ich otoczeniu nigdy nie może spadać poniżej 10-12°C. Jedne gatunki lubią większy chłód (12-15°C – dracena smocza i wonna) inne wolą mieć nieco cieplej (15-18°C dracena obrzeżona, deremeńska, odwrócona ).

  • Podłoże i nawożenie dracen

Draceny mają też zbliżone wymagania w stosunku do rodzaju i wilgotności podłoża. Rośliny są zwykle dość duże i tworzą okazałe liście, dlatego potrzebują sporo składników odżywczych i dostatecznej ilości wody. Odpowiednia dla nich będzie wiec żyzna, próchnicza, bogata w materię organiczną oraz stale lekko wilgotna ziemia. Podłoże musi być też przepuszczalne, bo choć draceny nie znoszą suszy, nie tolerują też zalania, na które mogą reagować więdnięciem i zrzucaniem liści.

Draceny lubią regularne podlewanie, ale nawadniamy je dopiero po sprawdzeniu, że ziemia w doniczce przeschła. Do podlewania używamy przefiltrowanej i odstanej wody w letniej temperaturze. W sezonie wegetacyjnym (marzec-październik) podlewamy rośliny zazwyczaj raz w tygodniu lub raz na 10 dni, natomiast jesienią i zimą podlewanie znacznie ograniczamy (okres spoczynku).

W sezonie wegetacyjnym roślinom przyda się też systematyczne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla tej grupy roślin (np. nawóz dla palm, juk i dracen). W okresie zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia roślin.

  • Wilgotność powietrza dla dracen

Z racji swego pochodzenia, draceny lubią też wilgotne powietrze, dlatego powinny stać w pobliżu nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium. Warto je też systematycznie spryskiwać letnią wodą.

Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Przesadzanie i rozmnażanie dracen

Wiosną, po rozpoczęciu intensywnej wegetacji, rośliny można przesadzić do nowych doniczek. Częstszego, corocznego przesadzania będą wymagały młode rośliny, starszym wystarczy przesadzenie raz na 2-3 lata.

Większość dracen dobrze rozmnaża się za pomocą fragmentów łodyg (kawałki łodygi ukorzeniają się długo bo ok. 3-ce) lub pędowych sadzonek wierzchołkowych (ukorzenianie trwa ok. 1 m-ca), ukorzenianych w wilgotnym podłożu i w ciepłym pomieszczeniu (temp. 24-25°C). Niektóre gatunki można też jednak rozmnażać za pomocą nasion (dracena smocza i dracena rozgałęziona).

Podczas pobierania z roślin pędowych sadzonek wierzchołkowych, nie należy bać się przycinania pędu, gdyż z bocznych oczek śpiących, znajdujących się na pędzie, roślina wypuści z czasem nowe pędy, zakończone pióropuszami liści.

Dracena pielęgnacja

Draceny nie lubią zimnych przeciągów, suchego powietrza i nabłyszczania liści. Będą natomiast wdzięczne za systematyczne usuwanie delikatną szmatką kurzu z ich szerokich liści oraz wykonanie od czasu do czasu prysznica pod letnią wodą.

Co warto wiedzieć o dracenach?

Większość dracen nadaje się nie tylko do tradycyjnej uprawy doniczkowej, ale też do uprawy hydroponicznej. Draceny mogą również zakwitać, choć w uprawie domowej zdarza się to rzadko. Należą także do ścisłego grona roślin oczyszczających powietrze z toksyn. Draceny zaliczane są też do roślin trujących i mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, a u ludzi ich sok może powodować podrażnienia skóry.

Poznaj gatunki draceny:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.