Czosnek główkowaty - hit rabat bylinowych! Uprawa, pielęgnacja, zastosowanie czosnku główkowatego

2019-08-28 13:18

Czosnek główkowaty to modna ostatnio bylina, znakomicie pasująca m.in. do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej wygląda posadzony w grupach. Dowiedz się więcej o warunkach uprawy, pielęgnacji i zastosowaniu czosnku główkowatego w ogrodzie.

Czosnek główkowaty
Autor: GettyImages Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty na tle innych czosnków ozdobnych wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami. Wprawdzie jego największą ozdobą również są kwiaty, ale nie mają one formy dużych, barwnych kul, tylko niewielkich, jajowatych główek o intensywnym, fioletowobordowym kolorze.
Kwiatostany czosnku główkowatego są bardzo zwarte i pojawiają się na szczycie wzniesionego, sztywnego, wysokiego (50-60 cm), ale cienkiego pędu wczesnym latem (na przełomie czerwca i lipca). Początkowo mają zielonkawą barwę, ale w miarę rozwoju od góry kwiatostanu zmieniają ją na docelowy, bordowofioletowy kolor. U rośliny zupełnie marginalną rolę pełnią natomiast krótkie (30-40 cm długości), cienkie, trawiaste, zielone liście odziomkowe, które w czasie kwitnienia zamierają.

Czosnek główkowaty - czy jest ozdobny cały sezon?

Decydując się na uprawę czosnku główkowatego trzeba jednak pamiętać, że jego wartość ozdobna przypada jedynie na kilka wczesnoletnich tygodni, potem roślina traci urok. Dlatego warto posadzić ją wśród gatunków, które dopiero w drugiej połowie lata prezentują pełnię swojej urody, jak np. rozchodnik okazały, pysznogłówka czy dzielżany.
Wprawdzie po przekwitnieniu, zasuszone główki kwiatowe czosnku też wyglądają interesująco, ale nie są już tak barwne i atrakcyjne jak w porze kwitnienia. Jeśli przypadną nam do gustu, możemy je pozostawić na rabacie, ale lepiej jest je usunąć, gdyż osłabiają cebule, a do tego dają obfity samosiew, którego później trudno jest się pozbyć.

Kwiaty czosnku główkowatego nadają się także do cięcia i na suche bukiety. Podobnie jak kwiaty innych czosnków, są też miododajne i szczególnie chętnie odwiedzane przez trzmiele oraz pszczoły.

Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę >>>

Czosnek główkowaty
Autor: GettyImages Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty - uprawa i pielęgnacja

Czosnek główkowaty jest ciekawą rośliną, dlatego warto się nim zainteresować, tym bardziej, że jego uprawa nie jest trudniejsza niż uprawa innych czosnków ozdobnych zimujących w gruncie. Jeśli tylko zapewnimy roślinie ciepłe, słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę, nie powinniśmy mieć z nią większych problemów.

Czosnek główkowaty doskonale zimuje w gruncie, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie jest podatny na ataki chorób czy szkodników. Jedyne co może mu zaszkodzić, to nadmiernie wilgotna gleba, której nie lubi (czosnki źle znoszą też przedłużające się okresy suszy, podczas których oczekują podlewania).
Rośliny mogą pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, ale znacznie lepiej wyglądają i obficiej kwitną, jeśli co 3-4 lata zostaną odmłodzone przez wykopanie i posadzenie na nowym miejscu.

Przeczytaj też: Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie) >>>

Równie łatwe co uprawa jest także rozmnażanie czosnku główkowatego. Kupując cebule w centrach ogrodniczych, wybierajmy tylko te jędrne, zdrowe i jak największe. Możemy je też pozyskać z własnych roślin, oddzielając od cebuli matecznej cebulki przybyszowe.
Do gruntu cebule sadzimy wiosną lub wczesną jesienią, umieszczając je w glebie na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli. Choć z natury są dostatecznie mrozoodporne, przed pierwszą zimą warto je okryć grubą warstwą ściółki, która zabezpieczy świeżo posadzone rośliny przed przemarzaniem.
Czosnki główkowate można też rozmnażać z nasion, które rośliny tworzą w dużej ilości (dają nawet obfity samosiew), trzeba jednak pamiętać, że wtedy na kwiaty musimy poczekać nawet 2-3 lata, gdyż cebulki muszą podrosnąć i osiągnąć odpowiednią wielkość zanim zakwitną.

Zastosowanie czosnku główkowatego w ogrodzie
Czosnek główkowaty

Autor: GettyImages

Ze względu na swą szczególną, delikatną urodę, czosnek główkowaty najlepiej prezentuje się posadzony w dużych, jednogatunkowych grupach. Dzięki temu jego niewielkie kwiatostany, wieńczące sztywny, wzniesiony pęd kwiatowy górują na rabacie i wyglądają jak fioletowobordowa, zwiewna chmura. Doskonale prezentują się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych, ale też preriowych czy śródziemnomorskich.

Na rabatach czosnek główkowaty najlepiej wygląda w towarzystwie gipsówki, lawendy, niewielkich liliowców, perowskii, krwawników, bodziszków lub ozdobnych, niewysokich traw ozdobnych: ostnicy czy drżączki. Można go też sadzić w niewielkich grupach na wysepkach uprawnych w trawniku lub dodać do kompozycji tworzącej łąkę kwietną. Dobrze też wygląda na tle białej ściany domu lub altanki.

Czosnek główkowaty
Autor: GettyImages Kwiatostany czosnku główkowatego pojawiają się na szczytach wysokich, cienkich pędów
Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?
Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Nasi Partnerzy polecają