Białe kwiaty do ogrodu. Jakie kwiaty kwitną na biało? Poznaj najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na biało!

2024-07-05 10:39

Biel i zieleń to najbardziej naturalne zestawienie barw w ogrodzie. Białe kwiaty w ogrodzie dają wrażenie harmonii aranżacji, nie sprawiając jednocześnie wrażenia monotonii, dzięki różnym odcieniom i fakturom liści. Jakie białe kwiaty posadzić w ogrodzie?

Spis treści

  1. Białe kwiaty w ogrodzie
  2. Konwalia majowa zachwyca białymi kwiatami
  3. Juka karolińska tworzy efektowny biały kwiatostan
  4. Rośliny kwitnące na biało wiosną
  5. Rośliny kwitnące na biało latem

W naszej kulturze kolor biały kojarzony jest zwykle z delikatnością, niewinnością i czystością, dlatego białe kwiaty to podstawa bukiecików komunijnych i ślubnych bukietów. W ogrodzie zadaniem bieli jest nadanie przestrzeni elegancji, szyku i świeżości, uspokojenie zbyt krzykliwych kompozycji rabatowych, rozświetlenie ponurych zakątków oraz optyczne powiększenie przestrzeni ogrodu.

Białe kwiaty w ogrodzie

Biel kwiatów wspaniale harmonizuje z soczystą zielenią trawy i liści, a przy tym wcale nie jest nudna, gdyż zaskakuje mnogością odcieni. Idealnie sprawdza się w każdym ogrodzie, ale najlepiej pasuje do ogrodów romantycznych, francuskich i nowoczesnych, dodając im lekkości, subtelności i elegancji. Ogród z rabatami w bieli jest niezwykle stylowy, stonowany i harmonijny, dlatego sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Jeśli jednak monochromatyczna wersja ogrodu nie bardzo nam odpowiada, białe kwiaty możemy wykorzystać jako tło dla kompozycji rabatowych lub akcent uspokajający krzykliwe barwy innych roślin. Dzięki nim możemy też podkreślić ciekawy element architektury ogrodowej lub rozświetlić cienisty zakątek ogrodu. Białe kwiaty znajdziemy u większości roślin ozdobnych, ale tylko niektóre z nich kwitną na biało z natury.

Konwalia majowa zachwyca białymi kwiatami

Do najpopularniejszych roślin o białych kwiatach należy między innymi konwalia majowa. Mimo iż obecnie są już dostępne jej wersje różowe, to właśnie rośliny kwitnące na biało są absolutną klasyką. Znakomicie nadają się do rozświetlania cienistych zakątków ogrodu i sprawdzają się w roli kwiatów ciętych. Kwitną jednak stosunkowo krótko, bo jedynie przez miesiąc (w maju).

Juka karolińska tworzy efektowny biały kwiatostan

Niewiele dłuższy, ale za to niezwykle spektakularny efekt ozdobny zapewni nam natomiast juka karolińska. Jej kremowo-białe kwiaty, pojawiające się latem (w lipcu i sierpniu) na szczytach wniesionych, wysokich, sztywnych pędów są tak duże i okazałe, że górują nad innymi roślinami i stają się jedną z największych atrakcji ogrodu. Jeśli jednak juki mają tak wspaniale kwitnąć, muszą być posadzone na słonecznym, ciepłym stanowisku i dobrze zdrenowanym, przepuszczalnym podłożu.

Rośliny kwitnące na biało wiosną

Porą białych kwiatów niezaprzeczalnie jest wiosna, gdyż to właśnie wtedy zakwitają:

  • śnieżyczka przebiśnieg (III-IV),
  • jaśminowiec wonny (V-VI),
  • kalina koralowa odmiana 'Roseum',
  • zachwycające białymi, kulistymi kwiatostanami (V), pokrywające się białym, drobnym kwieciem tawuła szara (V) i tawuła wczesna (IV-V),
  • zawilec wielkokwiatowy i ubiorek wiecznie zielony (V-VI),
  • kępiasta gęsiówka kaukaska (III-IV),
  • uroczy żylistek wysmukły (V-VI),
  • oryginalna magnolia gwiaździsta (III-IV),
  • a także białe odmiany tulipanów, hiacyntów, różaneczników, azalii, lilaków, stokrotek i piwonii chińskich.

Przeczytaj też:

Rośliny kwitnące na biało latem

Jeśli jednak zależy nam na bardziej trwałym efekcie i dłuższym okresie kwitnienia, wybierzmy kwitnącą niemal przez cały sezon smagliczkę nadmorską. Roślina jest niewielka (osiąga około 30 cm wysokości), ale na słonecznej rabacie tworzy ładne, białe, gęste poduchy. Po przekwitnieniu warto ją przyciąć, wtedy powtarza kwitnienie, pozostając ozdobna od czerwca aż do jesieni. Idealnie nadaje się na obwódki, skalniaki i murki oraz do uprawy w donicach na balkonach i tarasach.

W drugiej połowie lata biel naszemu ogrodowi zapewnią spektakularnie kwitnące hortensje ogrodowe (VIII-IX). Ich ogromne kwiatostany uatrakcyjnią każdą rabatę, ale tylko wtedy, gdy rośliny będą miały zapewnione widne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę. Cieniste zakątki ogrodu rozświetlą natomiast okazałe kępy kwitnącej na biało pluskwicy groniastej (VII-VIII) oraz kremowo-białe kwiaty parzydła leśnego (VI-VII). Długi efekt kwitnienia uzyskamy też sadząc w ogrodzie kochający słońce jastruń wielki (VI-VIII) oraz uroczą, ale nieco ekspansywną rogownicę kutnerowatą (V-VII).

Wiele pięknych i długo kwitnących na biało odmian znajdziemy też wśród róż. Dzięki nim możemy uatrakcyjnić zarówno ogrodowe rabaty (odmiany róż rabatowych, okrywowych, parkowych), jak i ogrodzenia, pergole, łuki czy altany (róże pienne).

Jeśli nie uda nam się wybrać do ogrodu długo kwitnących na biało roślin, możemy połączyć ze sobą gatunki i odmiany wymieniające się porami kwitnienia, dzięki czemu uzyskamy wspaniały efekt ozdobny od wiosny aż do późnej jesieni.

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają