Azalia japońska - uprawa w ogrodzie. Co robić, by azalia pięknie kwitła?

2023-03-03 10:07
Azalia japońska
Autor: GettyImages Azalia japońska

Azalia japońska to krzew liściasty, który w okresie kwitnienia zachwyca pięknymi kwiatami! Podpowiadamy, jak uprawiać azalię w ogrodzie, by stała się wyjątkową ozdobą ogrodu.

Azalie i różaneczniki to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ozdobnych. Wszystkie należą do rodzaju Rhododendron, ale zwyczajowo przyjęło się nazywać różanecznikami rośliny o liściach zimozielonych, natomiast azaliami te o liściach sezonowych lub półzimozielonych. Obie grupy są bardzo popularne, jednak w uprawie nieco łatwiejsze są azalie, gdyż jako rośliny o sezonowych liściach, zapadają w sen zimowy i lepiej znoszą trudne warunki, panujące o tej porze roku. Są też zwykle dostatecznie mrozoodporne i nie grozi im tak niebezpieczna dla zimozielonych różaneczników susza fizjologiczna.

Spis treści

 1. Azalia japońska - jak wygląda?
 2. Zobacz piękne azalie w galerii zdjęć
 3. Gdzie sadzić azalie japońskie? Jakie warunki im zapewnić?
 4. Jak pielęgnować azalię japońską?
 5. Czy azalie japońskie należy przycinać?
 6. Czy azalia japońska jest mrozoodporna?
 7. Jakie choroby atakują azalie japońskie?

Azalia japońska - jak wygląda?

Azalie, to wspaniałe krzewy ogrodowe, które mogą być niezastąpionym elementem kompozycji rabatowych z innymi roślinami kwasolubnymi, szczególnie na wrzosowiskach, ale pełnię swojej urody zaprezentują tylko wtedy, kiedy będą właściwie pielęgnowane. Najpopularniejszą azalią sadzoną w ogrodach azalią jest azalia japońska (łac. Rhododendron japonicum, Rhododendron molle subsp. japonicum lub Azalea japonica). Jako gatunek, występuje naturalnie w Japonii, jednak w uprawie rozpowszechnione są przede wszystkim niezliczone odmiany mieszańcowe azalii japońskiej, wyróżniające się wyjątkowo pięknymi i okazałymi kwiatostanami oraz zróżnicowaną wysokością i pokrojem.

Wiosną (w maju i czerwcu) krzewy azalii japońskiej obsypują się wspaniałymi, dużymi kwiatami i choć przez resztę roku nie zachwycają urodą, gdyż ich cienkie, rozgałęzione, rozłożyste, pokryte w wyższych partiach miękkimi, zielonymi liśćmi pędy mają trochę nieporządny pokrój, warto uprawiać te krzewy właśnie dla tych kilku tygodni wspaniałego, wiosennego pokazu. Niestety, uprawa azalii japońskich nie jest najłatwiejszym zadaniem, gdyż sa to rośliny o dość szczególnych wymaganiach i jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach.

Zobacz piękne azalie w galerii zdjęć

Gdzie sadzić azalie japońskie? Jakie warunki im zapewnić?

Stanowisko dla azalii japońskiej. Przede wszystkim oczekuje ciepłego, zacisznego i słonecznego lub półcienistego stanowiska, bo w przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, potrzebuje więcej świata.

Podłoże dla azalii japońskiej. Pod jej uprawę należy też przeznaczyć próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże, koniecznie o kwaśnym odczynie pH, gdyż w przeciwnym razie będzie chorowała. Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia tych warunków, miejsce dla azali trzeba odpowiednio przygotować, wzbogacając ziemię kwaśnym torfem z dodatkiem kwaśnego kompostu lub specjalnym podłożem dla roślin kwasolubnych (przed posadzeniem rośliny należy wykopać duży otwór i wypełnić go do połowy podłożem, umieścić na nim korzenie krzewu i przysypać je resztą podłoża).

Ściółkowanie azalii japońskiej. Po posadzeniu roślin, podłoże wokół nich należy wyściółkować przekompostowaną korą sosnową, która nie tylko zapobiegnie rozwojowi chwastów i nadmiernemu wysychaniu gleby, ale też pomoże utrzymać jej odczyn na odpowiednio niskim poziomie.

Jak pielęgnować azalię japońską?

Dalsza pielęgnacja krzewów azalii polega głównie na ich nawożeniu w sezonie wegetacyjnym specjalnymi nawozami dla roślin kwasolubnych (nawozy zawierające azot stosuje się tylko do końca lipca, po tym terminie można stosować jedynie nawozy jesienne, najlepiej przeznaczone dla roślin kwasolubnych) oraz podlewaniu w okresach suszy, gdyż krzewy mają stosunkowo płytki system korzeniowy i przedłużająca się susza może nawet doprowadzić do ich obumierania.

Czy azalie japońskie należy przycinać?

Azali japońskich nie należy natomiast przycinać, gdyż nie lubią tego zabiegu i trudno się po nim regenerują. Z tego względu wiosną wykonuje się w ich przypadku jedynie cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów chorych, uszkodzonych i połamanych.

Dobrze też usuwać z krzewów przekwitłe kwiatostany, delikatnie je wyłamując, dzięki czemu tworzące się u ich podstawy pąki kwiatowe, będą miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Czy azalia japońska jest mrozoodporna?

Choć azalia japońska jest dostatecznie mrozoodporna, to jej pąki kwiatowe mogą zostać zniszczone przez wiosenne przymrozki, dlatego jeśli wiosną prognozy przewidują spadek temperatur, krzewy dobrze jest osłonić włókniną, która zabezpieczy ich pąki przed przemarznięciem.

Jakie choroby atakują azalie japońskie?

Niestety, azalie, podobnie jak różaneczniki, są roślinami podatnymi na szereg chorób i szkodników, dlatego w ich uprawie bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na:

 • unikaniu sadzenia na tym samym miejscu krzewów azalii po sobie i po innych gatunkach z rodziny wrzosowatych (szczególnie ze względu na bardzo groźną i nieuleczalną fytoftorozę, atakującą nie tylko różaneczniki, ale też wrzosy i rośliny iglaste),
 • zakupie zdrowych sadzonek pochodzących ze sprawdzonego źródła,
 • zachowaniu między roślinami odpowiednio dużych odstępów, zapewniających dobrą cyrkulację powietrza,
 • unikaniu moczenia liści krzewów podczas podlewania,
 • unikaniu przenawożenia roślin (są wrażliwe na zasolenie gleby),
 • zapewnieniu krzewom odpowiednich warunków uprawy i właściwego pH gleby (zbyt wysoki odczyn powoduje u roślin chlorozę).

Poznaj inne pięknie kwitnące krzewy ogrodowe:

Różaneczniki (rododendrony) i azalie - jak uprawiać i pielęgnować [WIDEO]

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE