Zasuszone pąki piwonii [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Witam. Jesienią przesadziłam duży, kilkuletni krzew piwonii. Wiosną roślina zaczęła ładnie wypuszczać pędy i liście. Aż do teraz, kiedy powinna kwitnąć, miała dużo pąków, ale wszystkie zasychają. Szkodników nie widzę. Rośnie na słabej glebie, na stanowisku gdzie słońce operuje przez kilka godzin - potem jest półcień. Co jej dolega?

Jaki nawóz do piwonii?
Autor: GettyImages Jaki nawóz do piwonii?
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Pierwszym powodem takiego stanu rzeczy może być zbyt słaba gleba. Piwonie sadzimy na glebach przepuszczalnych, lecz żyznych, przeciętnie wilgotnych. Zjawisko zasychania pąków kwiatowych spotyka się najczęściej na roślinach posadzonych na piaszczystych glebach, zbyt suchych i ubogich w okresie wykształcania pąków. Do czasu kwitnienia, szczególnie w okresie suszy, piwonie potrzebują dość intensywnego podlewania, gdyż brak wody prowadzi do zasychania pąków kwiatowych. Ten sezon jednak obfitował w opady. Jeśli w glebie był dostatek wody, powód ten, w tym przypadku możemy wykluczyć. Przyczyną słabego kwitnienia dużej wyrośniętej karpy lub zupełnego braku kwiatów może być również, na słabszych glebach, niedożywienie lub przenawożenie azotem. Ponieważ jednak piwonie, ze względu na wykształcanie co roku olbrzymiej masy liści, są roślinami dość żarłocznymi w składniki pokarmowe, od wiosny należy je nawozić nieorganicznym nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami, a tuż przed kwitnieniem można dodatkowo zastosować nawóz do roślin kwitnących, zawierający zwiększone dawki potasu. Ze względu na tegoroczne silne opady deszczu i wilgotną aurę, gdy piwonie kwitną bardzo słabo, mimo że zawiązały wiele pąków, które mając 0,5 cm średnicy zbrązowiały lub sczerniały, powodem może być szara pleśń. Najczęściej porażane tą chorobą są rośliny przenawożone azotem - rośliny takie mają bardzo duże, intensywnie ciemnozielone liście, miękkie w dotyku. W wilgotne lata warto co 7-10 dni (dokładne info znaleźć można na etykiecie każdego preparatu), opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym. Przeciwko szarej pleśni można stosować preparaty: Biosept, Kaptan, Ronilan, Sarfun, Rowral 50 WP, Rowral 25 SC, Sumilex, Benlate, Euparen, w stężeniu zalecanym przez producenta. Jeśli lato jest słoneczne i suche, wystarczy stale usuwać chore i gnijące części roślin. Szara pleśń rozprzestrzenia się wyłącznie na częściach nadziemnych roślin. Jesienią warto znacznie skrócić pędy piwonii, ponieważ właśnie na nich zimują formy przetrwalnikowe (sklerocja) grzyba. Podczas przesadzania piwonii na nowe miejsca należy karpy starannie oczyścić z resztek łodyg i liści, by nie dopuścić do przenoszenia się grzyba. Jeśli poprzednio rośliny chorowały, trzeba moczyć karpy przez 30 minut w roztworze Sadoplonu 75 lub zawiesinie Kaptanu 50 (przygotowanej według przepisu na etykiecie środka). W kolejnym roku rośliny, na których stwierdzono w poprzednim roku porażenie szarą pleśnią, trzeba co najmniej trzykrotnie opryskać co 2 tygodnie środkami grzybobójczymi: pierwszy raz gdy zaczynają się rozkładać liście na łodydze i ostatni raz na krótko przed rozpoczęciem okresu wybarwiania pąków kwiatowych. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta