Magiczne piwonie w ogrodzie: jak je uprawiać i pielęgnować?

2025-03-12 13:20

Piwonie, zwane także peoniami, to dekoracyjne byliny o pięknych, pachnących kwiatach. Poznaj gatunki i grupy piwonii do sadzenia w ogrodach. Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?
  2. Jaka piwonia najlepsza? Odmiany ogrodowe piwonii
  3. Piwonia chińska - najpopularniejszy gatunek piwonii
  4. Na jakie grupy dzielą się piwonie?
  5. Piwonia lekarska

Piwonie, zwane także peoniami, trafiły do ogrodów europejskich dopiero w XVI wieku, ale w Chinach uprawia się je od ponad tysiąca lat. Dawniej sadzono je nie tylko ze względu na dekoracyjne kwiaty, ale także na ich właściwości lecznicze – stosowano je w medycynie (np. Paeonia officinalis – piwonia lekarska). Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Zwracają uwagę nie tylko urodą dużych, kulistych kwiatów, ale przyciągają również zapachem. 

Piwonie są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą rosły bujnie nawet kilkanaście lat. Nawet tylko jedna, ale zadbana kępa piwonii, stanowi wspaniałą dekorację ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze przygotujemy dla niej stanowisko, w późniejszym okresie nie będzie trzeba zbyt wiele pracy, aby cieszyła nas swym pięknem.

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

Sadząc piwonie pamiętajmy, że:

  • sadzonki z gołym korzeniem najlepiej przyjmą się jesienią lub wczesną wiosną,
  • aby roślina dobrze się rozwijała musi posiadać przynajmniej jeden właściwie wykształcony pąk przy zgrubiałych korzeniach,
  • najlepszym terminem podziału dużych roślin jest przełom sierpnia i września,
  • w pierwszym roku po posadzeniu obrywamy pąki kwiatowe jeśli się pojawią – wzmocnimy dzięki temu roślinę i przyśpieszymy jej rozwój,
  • najkorzystniejszym stanowiskiem dla piwonii jest miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu, gleba piaszczysto-gliniasta, żyzna. Do gleby słabszej dorzucamy nieco kompostu, stosujemy także nawozy mineralne,
  • aby piwonie dobrze kwitły, nie można ich zbyt głęboko posadzić – wystarczy 2–3 cm ziemi nad pąkiem,
  • od maja do sierpnia piwonie wymagają wilgotnej gleby, jeśli będzie zbyt sucho kwiaty się nie pojawią, rośliny nie zawiążą również pąków na przyszły rok,
  • piwonie znakomicie nadają się na kwiat cięty, ale pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt wiele pędów kwiatowych – osłabimy roślinę.

Przeczytaj też: Czy piwonie można uprawiać w pojemnikach na balkonie?

    Piwonia

    i

    Autor: Getty Images, GettyImages Piwonia zachwyca pięknymi i pachnącymi kwiatami

    Jaka piwonia najlepsza? Odmiany ogrodowe piwonii

    Odmiany ogrodowe piwonii powstały z gatunków znalezionych na stanowiskach naturalnych, głównie na terenie Azji (Chiny, Japonia i Syberia), w Europie Środkowej i Południowej, a także w północno-zachodniej Ameryce i w Peru.

    Piwonia chińska - najpopularniejszy gatunek piwonii

    Obecnie wśród piwonii zielnych największe znaczenie ma piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – jej odmiany liczymy już w tysiącach, a wciąż powstają nowe. Różnią się kolorystyką kwiatów – gama barw rozpoczyna się od bieli, przez różnorodne odcienie jasnego i ciemnego różu do ciemnej czerwieni. Wyhodowano również odmiany o żółtych kwiatach, ale wciąż jest to kosztowny i dość trudny w uprawie rarytas.

    Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

    i

    Autor: GettyImages Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

    Na jakie grupy dzielą się piwonie?

    Mieszańce piwonii chińskiej są także zróżnicowane pod względem budowy kwiatu. Biorąc pod uwagę tę cechę, botanicy wyróżnili następujące grupy:

    • Piwonie pełne o kulistych kwiatostanach wypełnionych równomiernie rozłożonymi płatkami podobnej wielkości, np. odmiany ‘Albert Crousse’, ‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhard’, polskie odmiany ‘Hania’, ‘Krystyna’ i ‘Ursynów’.
    • Piwonie półpełne – oprócz szerokich płatków wykształcają także dobrze widoczne pręciki, np. – ‘Alexander Fleming’, ‘Jadwiga’.
    • Piwonie anemonowe – posiadają jeden lub kilka okółków szerokich płatków, a w środku widać rozrośnięte, szerokie płatki pręcikowe, np. –‘Barbara’, ‘Prof. Wójcicki’.
    • Piwonie japońskie – wykształcają jeden lub kilka okółków okazałych płatków, a w środku występują, często kontrastowo zabarwione, wąskie płatki pręcikowe, np. ‘Ewelina’, ‘Ursyn Niemcewicz’, ’Władysława’.
    • Piwonie pojedyncze – kwiaty o jednym okółku szerokich płatków, w środku zwykłe pręciki, np. ‘Sparkling Star’ (różowa).

    Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić piwonie w ogrodzie, aby pięknie kwitły?

    Piwonia lekarska

    Oprócz piwonii chińskiej dużą popularnością cieszą się również białe, różowe i czerwone odmiany piwonii lekarskiej (Paeonia officinalis), występującej dziko w Europie Środkowej i Południowej. Jest ona nieco niższa od piwonii chińskiej, osiąga około 60 cm wysokości, wykształca kwiaty pełne i półpełne, a jej niewątpliwą zaletą jest wczesny termin kwitnienia - już w drugiej połowie maja.

    Najbardziej znane odmiany to ‘Rubra Plena’ (wiśniowa), ‘Alba Plena’ (biała) i ‘Rosea Plena’ (jasnoróżowa).

    Przeczytaj też: Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

    Piwonia lekarska

    i

    Autor: Getty Images, GettyImages Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)
    Co to za kwiaty?
    Pytanie 1 z 10
    Co to za kwiaty?
    aster chiński
    #MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa
    Murator Google News
    Murowane starcie
    Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE