Najpiękniejsze piwonie - zachwycą każdego! Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

2024-07-10 8:17

Piwonie, zwane także peoniami, to dekoracyjne byliny o pięknych, pachnących kwiatach. Poznaj gatunki i grupy piwonii do sadzenia w ogrodach. Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

Spis treści

 1. Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?
 2. Jaka piwonia najlepsza? Odmiany ogrodowe piwonii
 3. Piwonia chińska - najpopularniejszy gatunek piwonii
 4. Na jakie grupy dzielą się piwonie?
 5. Piwonia lekarska
 6. Zobacz też TOP 10 najpiękniejszych odmian rododendronów do ogrodu!

Piwonie, zwane także peoniami, trafiły do ogrodów europejskich dopiero w XVI wieku, ale w Chinach uprawia się je od ponad tysiąca lat. Dawniej sadzono je nie tylko ze względu na dekoracyjne kwiaty, ale także na ich właściwości lecznicze – stosowano je w medycynie (np. Paeonia officinalis – piwonia lekarska). Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Zwracają uwagę nie tylko urodą dużych, kulistych kwiatów, ale przyciągają również zapachem. 

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

Piwonie są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą rosły bujnie nawet kilkanaście lat.

Nawet tylko jedna, ale zadbana kępa piwonii, stanowi wspaniałą dekorację ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze przygotujemy dla niej stanowisko, w późniejszym okresie nie będzie trzeba zbyt wiele pracy, aby cieszyła nas swym pięknem.

Sadząc piwonie pamiętajmy, że:

 • sadzonki z gołym korzeniem najlepiej przyjmą się jesienią lub wczesną wiosną,
 • aby roślina dobrze się rozwijała musi posiadać przynajmniej jeden właściwie wykształcony pąk przy zgrubiałych korzeniach,
 • najlepszym terminem podziału dużych roślin jest przełom sierpnia i września,
 • w pierwszym roku po posadzeniu obrywamy pąki kwiatowe jeśli się pojawią – wzmocnimy dzięki temu roślinę i przyśpieszymy jej rozwój,
 • najkorzystniejszym stanowiskiem dla piwonii jest miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu, gleba piaszczysto-gliniasta, żyzna. Do gleby słabszej dorzucamy nieco kompostu, stosujemy także nawozy mineralne,
 • aby piwonie dobrze kwitły, nie można ich zbyt głęboko posadzić – wystarczy 2–3 cm ziemi nad pąkiem,
 • od maja do sierpnia piwonie wymagają wilgotnej gleby, jeśli będzie zbyt sucho kwiaty się nie pojawią, rośliny nie zawiążą również pąków na przyszły rok,
 • piwonie znakomicie nadają się na kwiat cięty, ale pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt wiele pędów kwiatowych – osłabimy roślinę.

Przeczytaj też:

 

Piwonia
Autor: Getty Images Piwonia, peonia.

Jaka piwonia najlepsza? Odmiany ogrodowe piwonii

Odmiany ogrodowe piwonii powstały z gatunków znalezionych na stanowiskach naturalnych, głównie na terenie Azji (Chiny, Japonia i Syberia), w Europie Środkowej i Południowej, a także w północno-zachodniej Ameryce i w Peru.

Piwonia chińska - najpopularniejszy gatunek piwonii

Obecnie wśród piwonii zielnych największe znaczenie ma piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – jej odmiany liczymy już w tysiącach, a wciąż powstają nowe. Różnią się kolorystyką kwiatów – gama barw rozpoczyna się od bieli, przez różnorodne odcienie jasnego i ciemnego różu do ciemnej czerwieni. Wyhodowano również odmiany o żółtych kwiatach, ale wciąż jest to kosztowny i dość trudny w uprawie rarytas.

Piwonia chińska
Autor: Getty Images Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Na jakie grupy dzielą się piwonie?

Mieszańce piwonii chińskiej są także zróżnicowane pod względem budowy kwiatu. Biorąc pod uwagę tę cechę, botanicy wyróżnili następujące grupy:

 • Piwonie pełne o kulistych kwiatostanach wypełnionych równomiernie rozłożonymi płatkami podobnej wielkości, np. odmiany ‘Albert Crousse’, ‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhard’, polskie odmiany ‘Hania’, ‘Krystyna’ i ‘Ursynów’.
 • Piwonie półpełne – oprócz szerokich płatków wykształcają także dobrze widoczne pręciki, np. – ‘Alexander Fleming’, ‘Jadwiga’.
 • Piwonie anemonowe – posiadają jeden lub kilka okółków szerokich płatków, a w środku widać rozrośnięte, szerokie płatki pręcikowe, np. –‘Barbara’, ‘Prof. Wójcicki’.
 • Piwonie japońskie – wykształcają jeden lub kilka okółków okazałych płatków, a w środku występują, często kontrastowo zabarwione, wąskie płatki pręcikowe, np. ‘Ewelina’, ‘Ursyn Niemcewicz’, ’Władysława’.
 • Piwonie pojedyncze – kwiaty o jednym okółku szerokich płatków, w środku zwykłe pręciki, np. ‘Sparkling Star’ (różowa).

Przeczytaj też:

Piwonia
Autor: Getty Images Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca

Piwonia lekarska

Oprócz piwonii chińskiej dużą popularnością cieszą się również białe, różowe i czerwone odmiany piwonii lekarskiej (Paeonia officinalis), występującej dziko w Europie Środkowej i Południowej. Jest ona nieco niższa od piwonii chińskiej, osiąga około 60 cm wysokości, wykształca kwiaty pełne i półpełne, a jej niewątpliwą zaletą jest wczesny termin kwitnienia - już w drugiej połowie maja.

Najbardziej znane odmiany to ‘Rubra Plena’ (wiśniowa), ‘Alba Plena’ (biała) i ‘Rosea Plena’ (jasnoróżowa).

Piwonia lekarska
Autor: Getty Images Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Zobacz też TOP 10 najpiękniejszych odmian rododendronów do ogrodu!

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu